Jump to content



προβλημα με...browser-dreamweaver-...


moutsougoulis

Recommended Posts

Καλημέρα! Φτιάχνω μια σελίδα στο dreamweaver αλλα δοκιμάζοντας την σε διαφορετικους υπολογιστές αντιμετωπίζω κατι περίεργα προβληματάκια...

Οι υπολογιστές είναι 2 σταθεροί κ ένα λαπτοπ. Στον υπολογιστή που έχω το προγραμμα εγκατεστημένο όλα είναι οκ.

Στο λαπ τοπ το προβλημα είναι ότι δεν λειτουργεί σωστά το thickbox, αντί να ανοίγει τισ φωτογραφίες στο κέντρο με σκουρο φοντο τις ανοίγει σε νέα καρτέλα σκέτη τη φώτογραφία.

Στο 2ο σταθερό παλι δε λειτουργει το thickbox (λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο όπως και στο λαπτοπ)

και επίσης σε 2 σελίδες δεν εμφανίζει σωστά τη γραμματοσειρά της κεφαλίδας.. την αλλάζει και την παραμορφώνει.. (αυτό το αντιμετώπισα αφαιρόντας το div της κεφαλίδας και βάζοντας την επωνυμία στο backround me photoshop. (ετσι κ αλλιώς έχω το φόντο να κάνει rezise στο μεγεθος της μηχανης αναζητησης οποτε ειναι οκ )

όπως προανέφερα η σελίδα λειτουργεί σωστά μονο στον υπολογιστή που είναι εγκατεστημένο το πρόγραμμα, φυσικά τις δοκιμάζω κ εδώ ανοίγοντας το αρχείο index στον chrome κ όχι μονο με preview απο το προγραμμα.

εφόσον η σελίδα λειτουργεί σωστά στο ένα pc άρα το πρόβλημα εντοπίζεται στους άλλους υπολογιστές σωστά..??

δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει σε εναν υπολογιστή έτσι ώστε να μην αναγωνρίζει μια γραμματοσειρά ενώ σε άλλους υπολογιστές δεν έχει πρόβλημα.......

φυσικά στους υπολογιστές που δοκιμάζω τη σελίδα μεταφέρω ολόκληρο το φάκελο με τα αρχεία κ όχι μονο τις σελίδες.

οι φάκελοι απο scripts kai css είανι μέσα στο φάκελο. αποθηκέθει τίποτα πουθενά αλλού η λειτουργία του thickbox..?

Mήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το thickbox δεν το έχω δουλέψει αλλά αυτές τις μέρες παίζω με το fancybox το οποίο είναι πολύ εύκολο και δουλεύει το ίδιο σε όλους τους browsers που έκανα τεστ, οπότε ίσως αν θες δοκίμασε το.

Για την γραμματοσειρά πρέπει να μας πεις ποια χρησιμοποιείς, και τι έκδοση windows έχεις στα μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Zenor , η γραμματοσειρά που χρησιμοποιώ είναι η Edwardian script ITC. Και στα 3 pc εχω win7 64αρια σε σταθερούς και 32 στο λαπτοπ.

Γενικα επειδή το μαθαίνω το πρόγραμμα δε ξερω αυτα τα .js αρχεια τι που πως γιατι..

με το thickbox απλα εκανα ινσερτ απο το προγραμμα κ λιγο τροποποιουσα καποιες παραμετρους μετα απο αρκετό ψάξιμο!

μηπως μπορείς να με κατατοπισεις λιγο..

ελπίζω να το καταφέρω..

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η γραμματοσειρά δεν είναι web safe οπότε αν οι άλλοι υπολογιστές δεν την έχουν, θα σου εμφανίζει την default. Αν θες οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις αυτή πρέπει να την κάνεις embed με CSS που σημαίνει ότι θα πρέπει να την ανεβάσεις και στον server.

Τα .js αρχεία πρέπει να τα καλέσεις στο main file που έχεις τις εικόνες με το thickbox όπως γράφει και στο site:

Ο κώδικας script μπαίνει στο <head> </head> κομμάτι της html.

<script type="text/javascript" src="[B]path-to-file/jquery.js[/B]"></script>
<script type="text/javascript" src="[B]path-to-file/thickbox.js[/B]"></script>

Το path πρέπει να είναι το μέρος που έχεις αποθηκεύσει τα αρχεία του site σου, πχ mysite/thickbox/jquery.js

Εφόσον λες ότι δουλεύει όμως τότε όταν μεταφέρεις το φάκελο του site στους άλλους υπολογιστές μάλλον χαλάνε τα paths και έτσι δεν καταλαβαίνει την τοποθεσία τον αρχείων.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Δηλαδή από C:/mysite/thickbox μόλις πας τον φάκελο στο λαπτοπ, ίσως το path γίνεται D:/mysite/thickbox οπότε πρέπει να δεις αν τα links στο html είναι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν κάνω copy paste τον φάκελο απο το pc μου σε ένα άλλο δε θα πρεπε να κρατά κ αυτή τι διαδρομή αφου είανι 'εσωτερική' δλδ μέσα στο φάκελο...? πώς μπορώ τότε να δοκιμάσω το σιτε σε άλλο υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά έτσι θα έπρεπε, εκτός αν το html link περιέχει και τον σκληρό ή το όνομα χρήστη των windows. Αν θες στείλε μου το site να το κοιτάξω.

Επίσης μπορείς να ανεβάσεις το site σε free web host και να το βλέπεις από άλλους υπολογιστές αν λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.