Jump to content



Προβλημα με qosmio x300-130


kotel

Recommended Posts

Εχω το εν λογω λαπτοπ και ξαφνικα χωρις λογω εκλεισε...και απο τοτε οποτε το ανοιγω ενω ανοιγει κανονικα και λειτουργει η οθονη λειτουργει και αυτη αλλα δεν εμφανιζει τιποτα..μαυρη απο την στιγμη που την ανοιγω....αλλα ειναι φωτεινη...δηλαδη φενεται οτι λειτουργει...δεν ξερω τι να κανω..και δεν θελω να δωσω 50αρικα και 100αρικα για επισκευη...αν κανεις πιστευει οτι μπορω να κανω κατι ας μου πει...ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

εγω η για μητρικη η καρτα γραφικωντο βλεπω...

και δεν αξιζει επισκευη.

Για ποιό λόγο ακριβώς δεν αξίζει η επισκευή? Για αντίστοιχο laptop ξέρεις πόσα πρέπει να δώσεις?

Το πιθανότερο σενάριο είναι να έχει βγεί off ή κάρτα γραφικών. Αν ψάξεις στο Google μπορείς να βρείς άπειρα μαγαζιά/εταιρίες που αναλαμβάνουν service στη περίπτωση σου. Πάρε τηλέφωνα ,μάθε ,ψάξε και επέλεξε αυτόν που θεωρείς καλύτερο ή/και φτηνότερο.

Επισκευή δεν αξίζει μόνο όταν:

1) Είναι πολύ παλιό/αδύναμο/φτηνιάρικο laptop.

2) Το χαλασμένο εξάρτημα είναι η μητρική (ορισμένες φορές επισκευάζεται και αυτή).

3) Έχεις πέσει σε σπάνια περίπτωση και δεν μπορείς να αποφύγεις την αντιπροσωπεία (τσεκουράτες χρεώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Για καρτα γραφικων ξερεις ποσα θα του παρουν?με το καλημερα 200Ε.θα τα εδινες εσυ?εγω προσωπικα θα προτιμουσα να το εδινα κομματια και με οτι μαζευα να εβαζα κατι και να επαιρνα καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Για καρτα γραφικων ξερεις ποσα θα του παρουν?με το καλημερα 200Ε.θα τα εδινες εσυ?εγω προσωπικα θα προτιμουσα να το εδινα κομματια και με οτι μαζευα να εβαζα κατι και να επαιρνα καινουργιο.

Για 17'' qosmio με 1400x900 ανάλυση και 4GB μνήμη...ναι...θα την άλλαζα τη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ εγω δεν θα εδινα παντως τοσα για μια 9700(που μπορει να του ζητησουν και περισσοτερα,μονο αν πετυχει τιποτα καλο απο ebay μπορει και να την βγαλει φθηνα)

οταν με 450 παιρνεις εξισου καλο λαπτοπ(οκ μπορει με 15αρα οθονη αλλα με 4 γιγα μνημη κτλ και το πιο σημαντικο,καινουργιο και με εγγυηση)

παντως με φουρνισμα στην καρτα κατι μπορει να γινει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

1ον σε περιπτωση που αγοραζα καρτα γραφικων και την εβαζα μονος μου στα ποσα θα μου εβγαινε περιπου;

2ον υπαρχει περιπτωση να το πουλησω σε ικανοποιητικη τιμη με την ζημια που εχει;

3ον αμα παρω καρτα γραφικων θα ειναι πολυ δυσκολο να την βαλω μονος μου;Δεν εχω ανοιξει ποτε λαπτοπ στην ζωη μου αλλα απο desktop τα παω αρκετα καλα..

Ευχαριστω και παλι ολους.

Link to comment
Share on other sites

1) Αν βρεις καμια απο ebay (χωρις να εχω κοιταξει) μπορει και να την βγαλεις με κανα 150αρι,χοντρικα σου λεω τωρα με βαση ποσο πανε συνηθως οι καρτες για λαπτοπ.μπορει να εχει και 100 αλλα μπορει να εχει και 300.πρεπει να κοιταξεις για να ξερεις.συνηθως παντως πιανουν κ@λ@ σε αυτα

2)Αν το πουλησεις σε κομματια θα μαζεψεις περισσοτερα απο οσο αν το δωσεις ολο με χαλασμενη καρτα

3) Αν εισαι προσεκτικος και δεις και κανα βιντεακι απο youtube και κυριως να βγαζεις καμια φωτο για να θυμασαι που παει τι,δεν θα εχεις προβλημα.ειχα λυσει και εγω το toshiba μου και μια χαρα δουλευει

παιζει οπως ειπα και πριν η λυση του να ψησεις την καρτα.βεβαια δεν ξερω εαν θα εχει αποτελεσμα αλλα δεν εχεις να χασεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρηγορη ματια που εριξα(γιατι δεν τα ξερω καλα και τα του ebay) ξεκιναει απο 230Ε.εγω προσωπικα δεν θα το εκανα...καλυτερα πουλα το σε κομματια και παρε καινουργιο.

http://search.eim.ebay.eu/?en=50&es=21&kw=9700M+GT&ect=&elc=-2&eb=Search

Link to comment
Share on other sites

Mobile Graphics Cards - Benchmark List - Notebookcheck.net Tech

Οπώς θα δείς η 9700 gts πατάει αρκετές σύγχρονες κάρτες γραφικών. Για να πας σε αντίστοιχων δυνατοτήτων καινούριο laptop πρέπει να δώσεις από 650 και πάνω...τα μοναδικά pros που βλέπω για αγορά νέου είναι η εγγύηση και ο καλύτερος επεξεργαστής που σίγουρα θα έχει...Αν προχωρήσεις πάντως σε αγορά με budget 600-700€ ξέχνα τη ποιότητα και το φινίρισμα qosmio...

Link to comment
Share on other sites

Το λαπτοπ ειναι για δευτερεουσα χρηση...Δηλαδη δεν με πολυκαει να το φτιαξω τωρα..δεν το βιαζομαι...εχω το desktop.Δεν παω για αγορα καινουργιου λαπτοπ...για κανενα λογο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα να προσπαθησεις να το φουρνισεις.αλλιως πουλα το κομματια εφοσον δεν προκειται να πας για καινουργιο.οσες καρτες και να παταει η 9700 δεν αξιζει να δωσεις μια 250αρα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπακαλιστικες μεθοδους?εχει να χασει κατι?απο το να το αφησει ετσι στην ακρη η να δωσει 100Ε οπως λες και να μην γινει τιποτα και να τα κλαιει,τι ειναι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.