Jump to content



προβλημα κλοκαρισματος


Recommended Posts

εχω κλοκαρει το πισι εδω και κανα χρονο ..

καποιες φορες οταν τον ανοιγω, ''προσπαθει'' να ανοιξει ωστε να κανει το μπιπ αλλα ξανακλεινει και ξαναανοιγει.. την δευτερη ή την τριτη φορα που θα το κανει θα ανοιξει.. αλλα θα εχει χασει τις ρυθμισεις και πρεπει να τις ξανακανω...

τι μπορει να φταιει ??

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ρύθμιση στο bios δεν του αρέσει και επιστρέφει στα default προκειμένου να ανοίξει.Εδώ και ένα χρόνο έχεις τις ίδιες ρυθμίσεις ή έχεις αλλάξει κάτι?

τις ιδιες εχω.. δεν αλλαξα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

μολις τσεκαρα και τις ρυθμισεις

cpu clock ratio 8x

cpu host frequency 430 mhz

system memory multiplier (spd) 2.00

memory frequency 800--->860 ( 860 ειναι η δικια μου ραμ, 800 μου προτεινει φανταζομαι )

cpu voltage control 1.3875 v

normal cpu vcore 1.35 v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααααα έχω ίδια μητρική και ίδιο επεξεργαστή και είπα να τα πούμε εδώ , μην ανοίγω νέο thread...

Αυτή τη στιγμή το σύστημα μου είναι clockαρισμένο ως εξής.

Cpu clock ratio x8

cpu host freq 400mhz

Spd 2.00

mem freq 800 (1:1)

DDR2 voltage +0.30 (1.8V -> 2.1V όπως προτείνει ο κατασκευαστής)

CPU voltage normal (αν θυμάμαι καλά 1.35V όπως λέει ο φίλος Ιανός)

Φίλε μου αυτό που λες με το αυτόματο reboot και επιστροφή στα default settings του bios μου το κάνει και μένα μια στο τόσο (μια φορά το χρόνο ισως).Απλά τα ξαναπερνάω και όλα οκ.

Τελευταία τρώγομαι άσχημα να σπρώξω κ άλλο τη cpu μπας και έχω καλύτερη απόδοση στο Battlefield 3. Νόμιζα ότι δεν τραβούσε η κάρτα μου αλλά απ'ότι είδα, όταν παίζω δουλεύει κάτω απο 75%... Οπότε φταίει ο επεξεργαστής μου , aaaight?

Δοκίμασα να βάλω τη cpu host freq στα 450 ώστε να πάρω 8x450=3.6Ghz και έδωσα και ρεύμα γύρω να πάει γύρω στο 1.4V δε θυμάμαι ακριβώς πόσο , είχα δεί ένα αντίστοιχο o/c του 6750 κα ιτο χρησιμοποίησα ώς reference.Δεν έχω κανένα uber σύστημα ψύξης, μια ψύκτρα που κάνει καλή δουλειά so far (συστημα στην υπογραφή) και είπα να το δοκιμάσω... Αν ανεβάζω θερμοκρασίες το πολύ πολύ τα αλλάζω όλα όπως ήτανε. Το PC δεν εμπαινε στα windows και όταν έκανα reboot και προσπαθούσα να μπω στο bios κολλούσε στο bios screen και δε μπορουσα να μετακινηθω για να κάνω load optimized. Μετά από μερικά απανωτά reboot έσβησε μόνος του, ξανάνοιξε και ήταν στα default settings. Τα ξαναέβαλα όπως τα είχα (στα 3.2ghz) και δεν ξαναπροσπάθησα.

Κατ'αρχάς το να πάω τον core2duo e6750 στα 3.6ghz θα μου δώσει fps στο game , ή τσάμπα κόπος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααααα έχω ίδια μητρική και ίδιο επεξεργαστή και είπα να τα πούμε εδώ , μην ανοίγω νέο thread...

Αυτή τη στιγμή το σύστημα μου είναι clockαρισμένο ως εξής.

Cpu clock ratio x8

cpu host freq 400mhz

Spd 2.00

mem freq 800 (1:1)

DDR2 voltage +0.30 (1.8V -> 2.1V όπως προτείνει ο κατασκευαστής)

CPU voltage normal (αν θυμάμαι καλά 1.35V όπως λέει ο φίλος Ιανός)

Φίλε μου αυτό που λες με το αυτόματο reboot και επιστροφή στα default settings του bios μου το κάνει και μένα μια στο τόσο (μια φορά το χρόνο ισως).Απλά τα ξαναπερνάω και όλα οκ.

Τελευταία τρώγομαι άσχημα να σπρώξω κ άλλο τη cpu μπας και έχω καλύτερη απόδοση στο Battlefield 3. Νόμιζα ότι δεν τραβούσε η κάρτα μου αλλά απ'ότι είδα, όταν παίζω δουλεύει κάτω απο 75%... Οπότε φταίει ο επεξεργαστής μου , aaaight?

Δοκίμασα να βάλω τη cpu host freq στα 450 ώστε να πάρω 8x450=3.6Ghz και έδωσα και ρεύμα γύρω να πάει γύρω στο 1.4V δε θυμάμαι ακριβώς πόσο , είχα δεί ένα αντίστοιχο o/c του 6750 κα ιτο χρησιμοποίησα ώς reference.Δεν έχω κανένα uber σύστημα ψύξης, μια ψύκτρα που κάνει καλή δουλειά so far (συστημα στην υπογραφή) και είπα να το δοκιμάσω... Αν ανεβάζω θερμοκρασίες το πολύ πολύ τα αλλάζω όλα όπως ήτανε. Το PC δεν εμπαινε στα windows και όταν έκανα reboot και προσπαθούσα να μπω στο bios κολλούσε στο bios screen και δε μπορουσα να μετακινηθω για να κάνω load optimized. Μετά από μερικά απανωτά reboot έσβησε μόνος του, ξανάνοιξε και ήταν στα default settings. Τα ξαναέβαλα όπως τα είχα (στα 3.2ghz) και δεν ξαναπροσπάθησα.

Κατ'αρχάς το να πάω τον core2duo e6750 στα 3.6ghz θα μου δώσει fps στο game , ή τσάμπα κόπος;

εγω δοκιμασα να τον παω μεχρι 3,6ghz αλλα στο στρεσαρισμα ( με το orthos για 24 ωρες ) κολουσε ενας απο τους δυο πυρινες

ανεβασα και το ρευμα αλλα και παλι τα ιδια...

σαν ψυκτρα ειχα παρει μια φθηνη Coolermaster Hyper TX3 με 17 ευρω και κανει πολυ καλα την δουλεια της ( ηθελα το αμεσως επομενο μοντελο αλλα δεν χωρουσε στο κουτι )

θερμοκρασιες δεν μου ανεβαζει ουτε το καλοκαιρι ( με τις ρυθμισεις που εχω ) αλλα οταν το κλεινω και κανω ωρες- μερες να τον ανοιξω ( τον δουλευω 24/7 ) τοτε θα μου πεταξει το overclocking και θα πρεπει να ξανακανω τις ρυθμισεις

ισως να πρεπει να του δωσω λιγο ρευμα ακομα ωστε να μην εχει προβλημα δεν βλεπω αλλη λυση

η ραμ θελω να πιστευω οτι δεν εχει προβλημα που δεν ειναι 1:1

αν καταφερεις να τον πας στα 3,6 πες μας πως !!

παντως εχοντας τον στα 3,44 παει σφαιρα.. αρα παιζει να σου δωσει fps

αν καταφερεις να τον πας

Link to comment
Share on other sites

ianos666 ανέβασα συχνότητα στα 430 και ρεύμα στο 1.3875V όπως το έχεις εσύ και μπήκα windows...Το θέμα είναι ότι άρχισαν να crashάρουν τα πάντα ! :p Αρχικά μου λέει ότι τα windows αντιμετώπισαν critical error και θα κάνουν reboot.Στη συνέχεια αφου rebootαρε άλλο κρασάρισμα και auto reboot και την τρίτη φορά πάλι bootαρε και μετά από λίγο bsod με το εξής error

STOP: 0x000000F4 (0x00000003, 0x87DCE030, 0x87DCE19C, 0x83037170)

Υπάρχει περίπτωση να θέλει παραπάνω ρεύμα;

Απ'ότι διαβάζω το 0x000000F4 είναι πρόβλημα σε σκληρό ή μνήμες

(Σ.Σ. όταν αλλάζω τη συχνότητα στα 430 FSB : DRAM είναι πλέον 860:800 αν θυμάμαι καλά , παρόλο που στο cpuz τα βγάζει 1:1)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω!! δεν το ψαξα ποτε ! δες ομως στο site της gigabyte θα λεει λογικα τι προτεινει ο κατασκευαστης

http://cy.gigabyte.com/products/page/mb/ga-p35-ds4

αν παλι δεν το βρεις καπου απλα να τσεκαρεις με στρες τεστ συνεχως την θερμοκρασια !!

τσεκαρε και το οριο ρευματος στις μνημες σου ( εκει το λεει σιγουρα ο κατασκευαστης )

και πες μας τι καταφερες !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.