Jump to content



90W τροφοδοτικο...θα δουλέψει?


τακης

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εχω το τροφοδοτικό στις εικόνες που βλέπετε και θέλω να το βαλω σε ένα pc με celeron g530 και gigabyte ga-H67M-d2-b3 http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-h67m-d2-b3rev_11.

To pc με τους 2 σκληρούς και τα πάντα καίει maximum 70w με το υπάρχον τροφοδοτικό (480 tagan).

Το θέμα είναι οτι το 90άρι psu έχει μόνο 1 20πινο και ένα 4πινο βύσμα.

Αρα θέλω 20 σε 24 pin adapter και αλλες 5 προεκτασεις 4πινες (μία για την cpu molex->cpu 4pin και άλλες 4 για 2χσκληρούς 1χdvdrw και μια για το κουτι).

Θα δουλέψει λέτε?.Κια ναι απο κατανάλωση σε σχέση με το υπερβολικό 480w tagan?

post-3017-1416075787,0254_thumb.jpg

post-3017-1416075787,7047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μα δεν καίει το tagan 480W, απλά φτάνει μέχρι εκεί... 70 καίει. Γιατί να βάλεις το 90W..Που το ξέθαψες? Καταρχάς δεν πρόκειται να πιάνει 90 γιατί αποκλείεται να έχει βαθμό απόδοση μονάδα.. Το πολύ πολύ να κάψεις τπτ και να τρέχεις μετά..

Αν χρειάζεται το pc 70W τόσα θα απαιτήσει από οποιοδήποτε τροφοδοτικό.... ΑΝ θες να κάνεις εξοικονόμηση, κάνε spin down του δίσκους, βάζε αναμονή ή αδρανοποίηση όταν δεν το χρησιμοποιείς, άλλαξε το προφίλ ενέργειας, με το να αλλάξεις τροφοδοτικό δεν θα κερδίσεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

μα δεν καίει το tagan 480W, απλά φτάνει μέχρι εκεί... 70 καίει.

Ναι βρε το γνωρίζω οτι και όσο χρειάζεται,άπλα ξέρω (?) ότι τα μεγάλα τροφοδοτικά στις χαμηλές καταναλώσεις δεν τα πάνε καλά με το eficiency.

Επίσεις έχω τα πάντα σε power saving mode αλλα και πάλι είδα σε άλλα sites παρόμοια pcάκια με σχεδόν τη μισή κατανάλωση απο το δικό μου....κι έλεγα μήπως με το κούτσικο αυτο να δούλευε καλύτερα.....και είναι και θέμα χώρου μεγάλη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι με τους βαθμους αποδοσης.παμε παλι

οταν λεμε βαθμο αποδοσης 80% δεν σημαινει οτι εαν ειναι ο τροφοδοτικο 100w θα δωσει 80.σημαινει οτι για να δωσει 100w θα τραβηξει 120(οσο βγαινει τελος παντων)

παμε τωρα στο θεμα.με 1,5Α στα 12 μην το διανοηθεις καν να το βαλεις...ασε που θα τα φτυσει αργα η γρηγορα γιατι δεν νομιζω να αντεξει σταθερα τοσο μεγαλο φορτο σχετικα με το μεγιστο που μπορει να δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Με καμία παναγία δεν είναι 90W ακόμα. Αυτό το psu πρέπει να είναι 10ετίας+.

Κάνεις ένα λάθος, το μέγιστο wattαge που βλέπεις στα τροφοδοτικά, δεν είναι αυτό που ρουφάνε, αλλά αυτό που μπορεί να δώσουν. Το efficiency έχει σημασία σε αυτή την περίπτωση. Ένα 80+"βάλε ένα χρώμα εδώ" 600W τροφοδοτικό θα ρουφάει λιγότερα από το ho tci ming των 300W.

edit: η απάντηση πάει προφανώς στον οp, όχι στον dante, με πρόλαβε :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε τι σκ@τ@ φταίει και το δικό μου καίει 2πλάσια σχεδόν απο άλλα με ίδια specs περίπου?.....γκρρρρ....περίμενα να καταναλώνει 25w~30w idle και καίω 50w~55w όσο τα άλλα σε full load.:wall:

το τροφοδοτικάκι είναι απο τερματικο τράπεζας 10ετίας~ σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

με 1,5Α στα 12 μην το διανοηθεις καν να το βαλεις..

To αυτο.

Το 1.5αμπ θεωρω θα φυγει με το καλημερα στους 2 σκληρους μολις πατησεις το κουμπι να ανοιξει.

εδιτ

το τροφοδοτικο tagan λογικα ειναι με passive pfc ..οποτε θεωρητικα παιζει καπου στο 70-75% ..σε νορμαλ καταστασεις...

Σε τοσο χαμηλά watt και 50% να βγαζει καλα θα ειναι.

Βρες ενα συγχρονο και μετρα το παλι..αν και ελαχιστα ειναι πανω απο 80% σε τετοια watt.

Eκτος αν παρεις "τουβλο" που ειναι για itx καταστασεις..που αν θες να βλεπεις λιγα watt καλο θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τα spec σου. Το tagan που λες, είναι αυτό του 2005;

cpu: celeron g530

m/b: η παραπάνω H67 mini

ram:2x2gb muschkin

disks:wd 6402aaexx sata3 (OS) και wd10ears green και οι 2 <10w idle (σύμφωνα με την wd)

ενα dvdrw και no fans.

α...και ότι μπορεί να καίει το κουτί με (Imon vfd)

Και ναι το ταγάνι είναι το '05 αν δεν κάνω λάθος....(σκυλί το άτιμο....πολλεεεεεες ώρες χρήσης).

Eχω και ένα seasonic 750w ούτε 1 χρόνου αλλά είναι πακέτο να το βγάλω απο εκεί που είναι για να το δοκίμαζα.

post-3017-1416075789,1562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οπως επιβεβαιωσε και ο ntg μονο και μονο λογω του ρευματος που δινει η 12αρα δεν προκειται να κρατησει το τροφοδοτικο...οποτε μην το ψαχνεις παραπερα.αν ειναι βρες κανενα που να δεις τι τραβαει στα watt που σε ενδιαφερει και παρε το.

Link to comment
Share on other sites

Ένας τυπάκος στο youtube έχει παρόμοιο σύστημα με σένα, τραβάει ~30W. Όμως έχει 1 δίσκο μόνο, χωρίς vfd/IR sensors, και με 82+ psu. Δεν είναι παράλογο το 50ρικο σε σένα. Βάλε 7W ο black, κάνα 5ρι το άλλο, βάλε και το τροφοδοτικό σου που ρουφάει περισσότερο, σε λογικά πλαίσια σε βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.