Jump to content



Da Microstuttering : A New Hope


papatsonis

Recommended Posts

Τελικά δηλαδή μου δίνει νούμερα με το κιλό, αλλά όταν το feeling στα 90fps π.χ. είναι ίδιο με τα 47 της μονοπύρηνης... είναι δώρο άδωρο...

Εκτος απο την αισθηση οπως σου εγραψα και εγω παμε λιγο στο κομματι του gaming.

Ποιος ο λογος πιστευεις κανει αρκετο κοσμο ενω μπορει να παιξει ενα παιχνιδι (online fps) με 47 καρε να ριχνει την ποιοτητα των γραφικων προκειμενου να παιζει με 90 καρε ;

Δεν σου λεω για 200 300 400 καρε και competitive gaming.

Ο λογος λοιπον ειναι γιατι οσο ανεβαινουν τα καρε βλεπεις αυτον τον ΑΕΡΑ που καποιοι ονομαζουν στην κινηση του παικτη.

Μιλαω παντα για μια καρτουλα.

Αν δεν θες ομως να μειωσεις την ποιοτητα των γραφικων σου και θες μαζι και τον ΑΕΡΑ οι υλοποιησεις CF/SLI ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Η λυση παιδια ειναι μια, single gpu by nvidia!

Περνεις την καλυτερη μονοπυρινη και τελειωνεις...ποσα δικια δινω τωρα πια στον Alexopus!

....και εγω τελος απο SLI/CF! Mακριααααααα προτιμω 40 pure fps παρα 70-80 με stuttering και θα πρεπει να βαζω vsynv ΟΝ μονιμα!

σωστοοοος!:T:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα απο εμπειρια μου απο 2x470 σε sli micro stuttering στο ΒC2 δε ειχα.Το gameplay ηταν ακριβως το ιδιο με μια καρτα.Αλλα στις ιδιες ρυθμισεις ειχα min 70 fps και συνηθως 110+.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι θεμα engine παιχνιδιου και driver κυριως.

To BF3 ειχε απειρο stuttering ακομα και με μια καρτα οταν πρωτο βγηκε οπως και εχω ακουσει και το ΒFBC2 στο multi οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει.Μετα με νεους driver ειχε στρωσει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ χελι...το πραγμα ειναι απλο sli=+extra lag.αν εισαι ''μυρωδιας'' σε online fps games βεβαια και δεν θα δεις διαφορα...γιατι απλα εκει που σε μπιπ...με το sli θα σε μπιπαρουν πιο γρηγορα....εσυ βλεπεις τα fps να ανεβαινουν και χαιρεσε....αν ομως ησουν ''καλος'' θα πηγαινε η π@...ια συνεφο..

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες Μητσουμ, με τους 290,κατι drivers δεν βλεπω προβλημα με την 295 μου.

[MENTION=172]papatsonis[/MENTION]

Δλδ >90% δε βλεπεις ποτε? Ειναι στοκ η καρτα?Τι drivers?

Περιεργο μου φαινεται γιατι η δικια μου χυνει αιμα...

Και Stuttering δε μπορω να πω οτι εχω, τουλαχιστον σιγουρα οχι οπως το λες εσυ, σε εμετικο βαθμο!

ρε συ χελι...το πραγμα ειναι απλο sli=+extra lag.αν εισαι ''μυρωδιας'' σε online fps games βεβαια και δεν θα δεις διαφορα...γιατι απλα εκει που σε μπιπ...με το sli θα σε μπιπαρουν πιο γρηγορα....εσυ βλεπεις τα fps να ανεβαινουν και χαιρεσε....αν ομως ησουν ''καλος'' θα πηγαινε η π@...ια συνεφο..

Ποσο lag βαζει το SLI ξερουμε? Μη το κανουμε θεμα κ για 2ms στο φιναλε, ειμαι περιεργος.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες Μητσουμ, με τους 290,κατι drivers δεν βλεπω προβλημα με την 295 μου.

[MENTION=172]papatsonis[/MENTION]

Δλδ >90% δε βλεπεις ποτε? Ειναι στοκ η καρτα?Τι drivers?

Περιεργο μου φαινεται γιατι η δικια μου χυνει αιμα...

Και Stuttering δε μπορω να πω οτι εχω, τουλαχιστον σιγουρα οχι οπως το λες εσυ, σε εμετικο βαθμο!

Ποσο lag βαζει το SLI ξερουμε? Μη το κανουμε θεμα κ για 2ms στο φιναλε, ειμαι περιεργος.

όσο ανεβαίνει το load της κάρτας και φέυγει από το 50-60% (για 60 fps πάντα μιλάω) τόσο χειροτερεύει το stuttering.. όταν με δοκιμές (high-ultra) την έφτανα 80-90%, τότε γινόταν το έλα να δείς... και ας είχα vsync....

Η κάρτα είναι στοκ αν και είναι o/c έκδοση (κάποια msi με 630/1380 - 1050), drivers 290.53

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επαιξα λιγο χθες, παντα ειμαι με triple off, vsync off και Settings medium-high.

OC->756 GPU 1635 Shaders 1200 mem

Μεσο ορο εχω καμια 75αρια fps, λες γι'αυτο να μην ειναι αιθητο το προβλημα?

Ενα αλλο περιεργο σε σχεση με σενα ειναι οτι το GPU load μου ειναι 96 με 99%, η δικια σου δε ζοριζεται κ πολυ δλδ. Μηπως εχεις κανενα θεματακι με drivers? Δε κανεις ενα clean install(αν δε το δοκιμασες ηδη δλδ)?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σας αρεσει το vsync on?Ολοι το λενε λες και ειναι κατι που χαλαει την ποιοτητα.Εγω δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι ολα αυτα τα χρονια...

γιαυτο ησουν noob και στο ut2004

γιατι προφανως ειχες ξεχασει το vs on :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.