Jump to content



firmware - λογισμικό για NAS


mathanasakis

Recommended Posts

Διαβάζοντας το review για το Synology NAS DS212j (http://www.thelab.gr/media-players-gadgets-panels-etc-reviews/synology-nas-ds212j-review-oneiro-zw-mi-105554.html- BTW πολύ καλό και το εργαλείο και το review), ζήλεψα και ειπα να ασχοληθώ και με το δικό μου NAS (Verbatim NAS 500 Gb), το οποίο αν και πλαγκαρισμένο στο ρούτερ βρίσκεται σε αχρηστία.

Μόλις ασχολήθηκα θυμήθηκα γιατι είναι προς απόσυρση τοσο καιρό :

-Πολύ αργό

-Οι δυνατότητες που θεωρητικά έχει είναι θαμένες σε ένα UI μέσω browser

Υπάρχει σωτηρία?

Ειδικότερα:

1 - Yπάρχει κάποιο νεότερο firmware (φοράει το 1,0,3,0) που να το βελτιώσει καθόλου (Αν όχι της verbatim,(έψαξα στο site, το οποίο είναι ψιλοχάλια, αλλά δε βρήκα τιποτα) κάποιό άλλο συμβατό η κατι universal για NAS) ?

2 - Υπάρχει κάποιο λογισμικό για τη διαχείριση NAS (αντίστοιχο με αυτό που είδα στο review και ζήλεψα) ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει σωτηρία φίλε μου, εάν δεν απατώμαι το freeNAS είναι για x86 procs, το verbatim δεν λέει στα χαρακτηριστικά του τι έχει(lol ? ) αλλά αμφιβάλλω να έχει x86, κάνα arm θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

@ RootX

Έχεις δίκιο δε γράφει τι επεξεργαστή έχει το NAS (όσο πάει τη συμπαθώ όλο και περισσότερο τη verbatim:wall:). Αλλά από ένα πρόχειρο ψάξιμο στο net βρήκα πως έχει arm processor και ειδικότερα τον FA52Xid(wb) rev 1 (v4l), αν δε κάνω λάθος με implementor : 0x66.

Όσο για την υποστήριξη επεξεργαστών από το FreeNAS στο site γράφει :

FreeNAS™ is available for both 32-bit and 64-bit architectures

Βάσει των παραπάνω δε θα κάνω δουλειά με αυτά. (Σίγουρα???)

Καμιά άλλη ιδέα κανείς

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.