Jump to content



Πρόβλημα με μητρική Gigabyte GA-A75M-D2H


jonyli

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το καινούργιο PC που έστησα και θα ήθελα κάποια συμβουλή/γνώμη.

Το pc που έστησα αποτελείται απο:

M/B:Gigabyte GA-A75M-D2H

Επεξεργαστή:AMD A6 3500 2.1GHZ

Τροφοδοτικό:TURBO-X 500Watt

Mνήμη:CORSAIR 1600MHZ 4GB

HDD: OCZ SSD 64GB

Λοιπόν με το που τροφοδοτώ το PC , ανοίγει η οθόνη και όλα δείχνουν να δουλεύουν κανονικά , αλλά δυστυχώς το σύστημα σταματάει στην αρχική εικόνα της μητρικής χωρίς να προχωράει για να μπουτάρει παρά βλέπω συνέχεια την εικόνα.Το μπίπ ακούγεται κανονικά και τά ανεμηστηράκια δουλεύουν (cpu - case). Η μητρική είναι καινούργια καθώς και όλα τα componets.Τήν μόνη δοκιμή που έκανα ήταν αλλαγή μνήμης με μία αλλη ddr3 που είχα , χωρίς αποτέλεσμα.O τύπος της μνήμης που έχω εγκαταστήσει δεν είναι απο αυτούς (CORSAIR) που προτείνει η GIGABYTE και βέβαια αυτό το διαπίστωσα αφου είχα αγοράσει την μνήμη.

Εχω κάνει σύνθεση PC και άλλες φορές και έχω κάποα εμπειρία , αλλά αυτό πρώτη φορά μου έτυχε και δεν ξέρω τι φταίει.

Εγώ πιστεύω , χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι αυτό είναι πρόβλημα της μητρικής.

Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί?Μήπως Φταίει κάποιο άλλο component?

Nα επιστρέψω την μητρική για αντικατάσταση?

Όποια συμβουλή/κατεύθυνση απο κάποιον πιο έμπειρο θα με βοήθαγε πολύ.

Συγγνώμη για το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Τάκη ευχαριστώ για την απαντησή/συμβουλή σου.Clear cmos έκανα , τίποτα.Το μπίπ όπως είπα ακούγεται κανονικά μια φορά στηη αρχή όταν κάνω power on και μετά βγάζει την εικόνα ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.