Jump to content



Website με το Wordpress


jim_papa

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να φτιάξω μια σελίδα στο wordpress που να μην θυμίζει blog. Είμαι γραφίστας αλλά δεν ξέρω καθόλου από κατασκευεί ιστοσελίδων. Από κάποια βίντεο που είδα στο youtube είδα ότι είναι σχετικά εύκολο και μπορείς να βγάλεις και σχετικά καλά αποτελέσματα.

Τα ερωτήματά μου έιναι τα εξής:

1ο. Δέχεται κανονικά τα Ελληνικά ως γλώσσα γραφής;

2ο. Από πιο site να αγοράσω το domain και σε ποιο hoster να το ανεβάσω;

3ο. Εχω βρει το tophost.gr που δείνει και domain και χώρο για το site και λέει ότι είναι συμβατό με το wordpress. Θέλω να ακούσω γνώμες για αυτό. Υποστήριξη, αξιοπιστία και γενικά ο,τι μπορεί να με βοηθήσει στην επιλογή μου.

4ο. Μέχρι ποιο βαθμό μπορώ να "πειράξω" και να το φέρω στα μέτρα που θέλω εγώ ένα έτοιμο theme sto wordpress?

Στην πορεία της συζήτησεις μπορεί να βγούν και άλλα ερωτήματα...

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα!

1ο. Δέχεται κανονικά τα Ελληνικά ως γλώσσα γραφής;

Βεβαίως!

2ο. Από πιο site να αγοράσω το domain και σε ποιο hoster να το ανεβάσω;

Από όπου θες. Ένα από τα μεγαλύτερα για domain είναι το papaki.gr, όπως επίσης και για server. Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις απο εκεί το domain name και από άλλο hosting site να νοικίασεις τον server. Πάντως επιλογές έχεις πολλές.

3ο. Εχω βρει το tophost.gr που δείνει και domain και χώρο για το site και λέει ότι είναι συμβατό με το wordpress. Θέλω να ακούσω γνώμες για αυτό. Υποστήριξη, αξιοπιστία και γενικά ο,τι μπορεί να με βοηθήσει στην επιλογή μου.

Δεν ξέρω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Συνήθως, παίρνω το domain από το papaki και μετά πάω σε κάποιον server στην Αμερική και ανάλογα το τι θέλω να βάλω πάνω, πληρώνω αντίστοιχα.

4ο. Μέχρι ποιο βαθμό μπορώ να "πειράξω" και να το φέρω στα μέτρα που θέλω εγώ ένα έτοιμο theme sto wordpress?

Μέχρι όσο μπορείς να αντέξεις! Όρεξη να έχεις και όλα τα βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα!

Από όπου θες. Ένα από τα μεγαλύτερα για domain είναι το papaki.gr, όπως επίσης και για server. Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις απο εκεί το domain name και από άλλο hosting site να νοικίασεις τον server. Πάντως επιλογές έχεις πολλές.

Δεν ξέρω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Συνήθως, παίρνω το domain από το papaki και μετά πάω σε κάποιον server στην Αμερική και ανάλογα το τι θέλω να βάλω πάνω, πληρώνω αντίστοιχα.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Μια ερώτηση ακόμα, εσύ ποιον hoster προτυμάς συνήθως, και πες αν υποστηρίζει το wordpress

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Μια ερώτηση ακόμα, εσύ ποιον hoster προτυμάς συνήθως, και πες αν υποστηρίζει το wordpress

Την τελευταία φορά που δούλεψα WordPress Cms, ήταν πάνω σε έναν οικονομικό server στο FreeHostia και το άλλο σε ένα πιο δυνατό vps πλέον Server στο KnowHost . Οι τελευταίοι είναι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί και με βοήθησαν αρκετά σε κάτι προβληματάκια που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που δούλεψα WordPress Cms, ήταν πάνω σε έναν οικονομικό server στο FreeHostia και το άλλο σε ένα πιο δυνατό vps πλέον Server στο KnowHost . Οι τελευταίοι είναι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί και με βοήθησαν αρκετά σε κάτι προβληματάκια που είχα.

Για τον hostgator ξερεις τιποτα? Σε ρωτάω για αυτόν γιατί τα βιντεο που έχω βρει για βοήθεια μιλάνε για αυτόν και κατεβάζουν από εκεί μεσα το wordpress. Και γενικά από όσα είδα, για αυτόν λέγανε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει τα πάντα όλα και πολύ καλά μάλιστα.

Διάλεξε όποιον hoster θέλεις, αρκεί στο πακέτο σου να έχεις μία sql βάση και να πάρεις hosting σε Linux server κατά προτίμηση. Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό από κει και πέρα για να υποστηρίζει Wordpress ο server. Προσωπικά προτιμώ την Conexus, γιατί έχω καλό support.

Για το πείραγμα, το Wordpress είναι φτιαγμένο για χρήσεις από απόλυτα αρχάριους μέχρι εξειδικευμένους!

Αν θέλεις να πειραματιστείς, κατέβασε το WAMP για PC, πέρνα του ένα Wordpress να δεις πως παίζει και τι γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πειραματιστείς, κατέβασε το WAMP για PC, πέρνα του ένα Wordpress να δεις πως παίζει και τι γίνεται :)

Για εξήγησε λίγο παραπάνω τι είναι αυτό που λες και πως θα το κάνω? Αν κατάλαβα καλά είναι κάτι εικονικό απλά για να μάθω πάνω σε αυτό? Πες μου λεπτομέριες σε παρακαλώ γιατί δεν έχω ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησε λίγο παραπάνω τι είναι αυτό που λες και πως θα το κάνω? Αν κατάλαβα καλά είναι κάτι εικονικό απλά για να μάθω πάνω σε αυτό? Πες μου λεπτομέριες σε παρακαλώ γιατί δεν έχω ιδέα

Φτιάχνει το Site στο Pc σου για να το δουλέψεις.

Επισκέψου την σελίδα του WAMP, έχει αρκετό υλικό.

Επίσης μέσω του WebMatrix μπορείς να παίξεις στο pc σου με το Wordpress.

Link to comment
Share on other sites

Για τον hostgator ξερεις τιποτα? Σε ρωτάω για αυτόν γιατί τα βιντεο που έχω βρει για βοήθεια μιλάνε για αυτόν και κατεβάζουν από εκεί μεσα το wordpress. Και γενικά από όσα είδα, για αυτόν λέγανε όλοι.

Όλες τις σελίδες μου με wordpress στον hostgator τις έχω. Κανένα πρόβλημα με την υπηρεσία.

Προχώρα άφοβα. Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια, πες.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλεις εσύ. Προσωπικά χρησιμοποιώ το wordpress επειδή το έχω μάθει πλέον και είναι πολύ πιο εύχρηστο κατά τη γνώμη μου από το joomla.

Κάποιο θα σου πούνε ότι αν θέλεις κάποιο σύστημα CMS να πας αποκλειστικά σε joomla, όμως μπορείς να το κάνεις και σε wordpress πλατφόρμα αυτό.

Είναι καθαρά δική σου επιλογή. Δοκιμάζεις και τα δύο και αποφασίζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να τα δοκιμάσω και τα δυο χωρίς να είμαι αναγκασμένος να το ανεβάσω πρώτα σε κάποιον hoster?

Ειδικά αναφέρομαι για το joomla γιατί μάλλον εκεί καταλήγω.

Θέλω να κάνω τις δοκιμές μου, να μάθω πρώτα και μετά να κάτσω να χρεωθώ ανεβάζοντάς το στον αέρα.

Τπάρχει κάποιος τρόπος για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογιστή σου επίσης υπάρχει και το BitNami. Έτοιμα πακέτα με Apache, MySQL, PHP συν το worpdress ή το joomla.

Το κατεβάζεις το εγκαταστείς (στα ρυθμίζει όλα η εγκατάσταση) και έχεις την πλατφόρμα που θέλεις για να δουλέψεις από τον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσεις να με καθοδηγήσεις λιγάκι τι να κάνω ή έστω να μου βρεις κάποιο tutorial που εσύ νομίζεις ότι μπορεί να με βοηθήσει?

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το WAMP. Σου εμφανίζει ένα tray menu, στο οποίο θα χρειαστείς τα phpMyAdmin για να δημιουργήσεις δύο βάσεις "joomla" και "wordpress". Βάλε collation ut8_general_ci

Μετά κατεβάζεις τα πακέτα των joomla και wordpress σε zip μορφές. Πας στο www directory (από το tray menu) και τα κάνεις unzip εκεί, δηλαδή να είναι π.χ. C:\wamp\www\joomla\τα αρχεία του και το αντίστοιχο για wordpress.

Μετά από το tray menu πάλι, πατάς το Localhost και κάτω αριστερά, μπαίνεις στο wordpress και το joomla να ξεκινήσεις τα installations.

Ότι θες ρώτα :)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το WAMP. Σου εμφανίζει ένα tray menu, στο οποίο θα χρειαστείς τα phpMyAdmin για να δημιουργήσεις δύο βάσεις "joomla" και "wordpress". Βάλε collation ut8_general_ci

Μετά κατεβάζεις τα πακέτα των joomla και wordpress σε zip μορφές. Πας στο www directory (από το tray menu) και τα κάνεις unzip εκεί, δηλαδή να είναι π.χ. C:\wamp\www\joomla\τα αρχεία του και το αντίστοιχο για wordpress.

Μετά από το tray menu πάλι, πατάς το Localhost και κάτω αριστερά, μπαίνεις στο wordpress και το joomla να ξεκινήσεις τα installations.

Ότι θες ρώτα :)

Οκ. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, και ελπίζω να βγάλω κάτι καλό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.