Jump to content



Από Nvidia σε Ati και απορίες


Οδυσσέας

Recommended Posts

1) Πως να αφαιρέσω 100% τους οδηγούς της Nvidia από το σύστημα; WinXP.

2) Κατεβάζω τους Omega 2551 (βασισμένοι στους Catalyst 4.6). Είναι 20+ ΜΒ. Τι περιέχουν μέσα; Και τι άλλο μπορεί να χρειαστώ να κατεβάσω;

3) Με τους Detonator/Forceware το να διορθώσω το ηλίθιο πρόβλημα των ηλίθιων XP με τα Hz της οθόνης που κολάγανε στα 60, ήταν σχετικά έυκολο. Με κάρτες της ΑΤΙ πως διορθώνουμε αυτή την ενοχλητική βλακεία της Μ$:whip:?????

Αργότερα θα έχω και άλλες ερωτήσεις.......

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

θα χρειαστείς το Driver Cleaner όπου θα πρέπει να διαβάσεις το how-to του... Επειδή πρόσφατα έκανα παρόμοια αλλαγή, απεγκαθιστάς τους οδηγούς της nvidia, μπουτάρεις σε safe mode, τρέχεις το driver cleaner και διώχνεις τα των nvidia οδηγών. Κάνεις shutdown, αλλάζεις κάρτα και περνάς κανονικά τους οδηγούς για ΑΤΙ.

Για τους omega, έχουν αρκετά extra, τα γράφει νομίζω και στο site τους.

Μπορείς από το ati control panel να ορίσεις το refresh rate που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Η Nvidia που είχα παρέδωσε το πνεύμα και είναι τώρα στην αντιπροσωπία. Την απεγκατάσταση των οδηγών θα την κάνω σε ασφαλή λειτουργία με την Ati επάνω.

Στο (2) δεν εννοούσα τι extra περιέχει αλλά τι περιέχει εκτός από τους οδηγούς. Control Panel, WDM Capture driver......

Το ati control panel δεν περιέχεται στους Ω;

Τι άλλα καλούδια θα μου χρειαστούν να κατεβάσω?

Το (3) είναι αυτό που με καίει περισότερο. Κανείς.....???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχουν τα πάντα οι omega μέσα....και το ati panel.

Για το refresh rate μπορείς μέσα από το panel, στην επιλογή οθόνες, να επιλέξεις το "ίδιο με την επιφάνεια εργασίας", οπότε δεν θα έχεις το πρόβλημα με τα 60Hz.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Ναι, έχουν τα πάντα οι omega μέσα....και το ati panel.

Για το refresh rate μπορείς μέσα από το panel, στην επιλογή οθόνες, να επιλέξεις το "ίδιο με την επιφάνεια εργασίας", οπότε δεν θα έχεις το πρόβλημα με τα 60Hz.

Μα την επιφάνεια εργασίας την έχω πάντα σε 1280*960@100Hz. Αν το παιχνίδι θέλω μετά να το βάλω σε 2048*1536, που εδώ η οθόνη πάει μέχρι τα 75Hz, τι θα γίνει; Δεν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι σαν το NV Refresh Tool που χρησιμοποιούσα πριν;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλες επιλογές;

Αν από το πάνελ επιλέξω "ίδιο με την επιφάνεια εργασίας", και μετά βάλω ανάλυση που η οθόνη δεν αντέχει τόσα Hz, τι θα γίνει; Θα την κάψω την οθόνη;

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στα παιχνίδια. Και στο desktop υπάρχει πρόβλημα αφού αν είμαι π.χ. στα 1600*1200@85 και επιστρέψω στα 1024*768, τα Hz θα μείνουν 85 και δε θα γυρίσουν στα 100.:wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Α.. και κάτι άλλο. Στη σελίδα της ΑΤΙ Driver Download έχει χωρίσει τους drivers στα 3 για αυτούς με αργή σύνδεση (όπως εγώ :p). Λοιπόν από εδώ θα κατεβάσω τα δύο πρώτα κομάτια "Display Driver" και "Control Panel". Το τρίτο κομάτι "WDM Capture driver" δεν το χρειάζομαι, αφού η κάρτα δεν είναι AIW ούτε VIVO, έτσι;

Το "Control Panel" να το εγκαταστήσω μετά τον "Display Driver";

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.