Jump to content



Busy connection


ngt

Recommended Posts

Εδω και 4 μερουλες εχει τρελαθει ο υπολογιστης, μολις μπαινω στο ιντερνετ αρχιζει η συνδεση και ανεβαζει κατεβαζει kb με τον τονο, η κινηση ηταν τοσο μεγαλη που εκανα αμαν για να κατεβασω ενα firewall της προκοπης, τωρα βλεπω οτι καποιο προγραμμα που ειναι σφηνωμενο στον windows explorer προσπαθει να μου χαλαει το bandwidth (6 προσπαθειες συνδεσης το δευτερολεπτο!)

Το firewall δειχνει αμετρητες προσπαθειες συνδεσης σε διαφορα ip, εκανα σκαν με το ad-aware με την τελευταια ενημερωση αλλα δεν γινεται τιποτα ! HELP !

post-1125-1416071092,2697_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

dialer βρωμάει

Καμια φορα ένα αντι-spyware software δεν είναι αρκετο.

Για να είσαι σίγουρος κατέβασε και τρέξε το spybot s&d και το spy-sweeper

Αλήθεια το format το σκέφτηκες?

Link to comment
Share on other sites

Παααλι φορματ ? Μπορει να ειναι κανα security hole των windows δεν εχω κατεβασει αρκετα patch. Τωρα τελευταια (εδω και 2 μηνες) εχω παρατηρησει μια εξαρση worms κλπ την μια μου μπηκε ενα dialer στο αψε σβησε μονο του παλι καλα που το προλαβα και εβγαλα την μπριζα απο πισω, την αλλη ειχε μπει μια registry value και ειχε default μια χαζη σελιδα.

ΟΛο και κατι παιρνω παραμπαζα. Αυτην την στιγμη κατεβαζω τα προγραμματακια που λες

Link to comment
Share on other sites

Απορω ποτε προλαβαν και μπηκαν ολα αυτα μεσα... Υποψιν ουτε norton ουτε Ad-aware τα βρηκε αυτα... ΑΝ και ολα εκτος απο 2 ειναι cookies

To DSO exploit ειναι registry value

και το Alexa related ειναι αρχειο htm ( ? )

Αλλα ξερεις ποια ειναι η φαση ? ΤΟ firewall ακομη δουλευει υπερωριες....

Δλδ το αρχικο προβλημα δεν λυθηκε

post-1125-1416071094,4118_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Απορω ποτε προλαβαν και μπηκαν ολα αυτα μεσα...

ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ FIREWALL.

To internet είναι διάτρητο και κυκλοφορούν πολλά εκει μέσα, μόνο με την σύδεση χωρίς καν να ανοίξεις browser κολλάς διάφορα. Και τα windows έχουν ένα σωρό τρύπες άρα είναι επόμενο ήσουν ευκολός στόχος. :bye:

Αυτα να τα βλέπουν μερικοί που λένε ότι εδώ και χρόνια δεν έιχαν πρόβλήματα χωρίς προστασία. Τώρα ξέρεις το firewall πάντα ανοιχτό.(τουλάχιστον όταν συδέεσε) :T:

Τα άλλα πάντως στην εικόνα είναι ad-ware και spyware. Φαντάζομαι ότι κάπως θα εμφανίζει details (δεξι-αριστερό κλικ, το ποντίκι απο πάνω). Σβήστα καλό πάντως δεν κάνουν.

Για την αλλαγή default σελίδας επειδή είχα και γω παρόμοιο πρόβλημα υπάρχει το

HijackThis

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο οτι φαινεται καθαρισε το προβλημα, και ειμαι μια χαρα τωρα !

Οντως και εγω παλιοτερα δεν χρειαζομουν τιποτα ! Ουτε firewall ουτε Ad-aware ουτε τιποτα αλλα εδω και 2-3 μηνες με εχουν ξεσκισει. Λες και απο τοτε που το Hotmail αποφασισε να φιλτραρει αποτελεσματικα ( ? ) τα junk μαιλ αυτοι στραφικαν αλλου !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.