Jump to content



Τροφοδοτικό ή κάτι άλλο;


The_Blade

Recommended Posts

Τρίτη θα δοκιμάσω με νέα μητρική και θα ενημερώσω!

Δευτερα ρεπο? :hehe:

Τελικα τι εγινε με το τροφοδοτικο ομως, δεν μας ειπες?

Πηγες απο εκει?

Το εβαλλαν μπροστα σου να δουλεψει? :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα αν διαβάσεις και το δικό μου άρθρο :

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-intel-epeksergastes/mallon-ta-katafera-kai-ti-skotwsa-pame-107088.html

Πρίν λίγες μέρες έπαθα ακριβώς το ίδιο . Και μενα μου λέγανε για τροφοδοτικό εξαρχής τα παιδιά αλλα ημουν σίγουρος οτι δεν ήταν και πράγματι το τροφοδοτικό είναι ΟΚ . Κάηκε η τροφοδοσία της motheboard (+5) που είναι για τον επεξεργαστή και τον πήρε και αυτόν η μπάλα στη συνέχεια . Οπότε στην καλύτερη είσαι μονο mobo , στη χειρότερη πάς σαν και μένα και για mobo και για cpu .

Δοκίμασε να συνδέσεις μόνο την 24pinη τροφοδοσία στην mobo και μην συνδέσεις το 8πινο . Θα δείς που θα αναψει ο υπολογιστής και θα λειτουργούν φανακια ,φωτα ,σκληροί κ.τλ αλλα δεν θα μπουτάρει και δεν θα κάνει μπιπ καθόλου . δοκιμασέ το και θα δείς .

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:

Θα δείς που θα αναψει ο υπολογιστής και θα λειτουργούν φανακια ,φωτα ,σκληροί κ.τλ αλλα δεν θα μπουτάρει και δεν θα κάνει μπιπ καθόλου . δοκιμασέ το και θα δείς .

αυτο συνηθως ειναι ενδειξη καμμενου επεξεργαστη και οχι μητρικης παντως

για την μητρικη εισαι σιγουρος οτι εχει καει?Δοκιμασες με αλλον επεξεργαστη?

Δοκιμασες τον επεξεργαστη σου σε αλλη μητρικη που γνωριζεις οτι δουλευει?

:offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα αν διαβάσεις και το δικό μου άρθρο :

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-intel-epeksergastes/mallon-ta-katafera-kai-ti-skotwsa-pame-107088.html

Πρίν λίγες μέρες έπαθα ακριβώς το ίδιο . Και μενα μου λέγανε για τροφοδοτικό εξαρχής τα παιδιά αλλα ημουν σίγουρος οτι δεν ήταν και πράγματι το τροφοδοτικό είναι ΟΚ . Κάηκε η τροφοδοσία της motheboard (+5) που είναι για τον επεξεργαστή και τον πήρε και αυτόν η μπάλα στη συνέχεια . Οπότε στην καλύτερη είσαι μονο mobo , στη χειρότερη πάς σαν και μένα και για mobo και για cpu .

Δοκίμασε να συνδέσεις μόνο την 24pinη τροφοδοσία στην mobo και μην συνδέσεις το 8πινο . Θα δείς που θα αναψει ο υπολογιστής και θα λειτουργούν φανακια ,φωτα ,σκληροί κ.τλ αλλα δεν θα μπουτάρει και δεν θα κάνει μπιπ καθόλου . δοκιμασέ το και θα δείς .

Επεσες μέσα 100% ευτυχώς έχω και για τα 2 Εγγύηση!!!

Πιστεύω ότι θα έχει ψοφήσει και το cpu. Αυριο φεύγουν και τα δύο για rma.

Ευτυχώς έχω ήδη αγοράσει cpu και αύριο περιμένω την μητρική μου για αναβάθμιση, αυτά θα πήγαιναν στο δεύτερο μηχάνημα...

Απλά θα έχουμε μια αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

λοιπόν η μητρική πάπαλα, ο επεξεργαστής φαίνεται ότι επέζησε.

Περιμένω το rma ενώ έστησα ένα 2600κ + p8z68 στη θέση του.

έχω κάποιες ανησυχίες για το τροφοδοτικό και θέλω γνώμες.

1) Μπορεί το κάψιμο της μητρικής να ωφείλεται σε παραπάνω ρεύμα που πέρασε από το τροφοδοτικό; ή σε κόπωση των πυκνωτών της;

Μπορεί ένα τροφοδοτικό να δώσει περισσότερο ρεύμα μόνο στα καλώδια που τροφοδοτούν τον επεξεργαστή; δεν θα έδεινε και στην vga;

2)Εχω το coolermaster silent gold 1000, αυτό έχει 2 καλώδια (4+4 pin) για τροφοδοσία του επεξεργαστή. (προφανώς για συστήατα με 2 cpu)

Μπορεί το ένα από τα δύο μόνο να έχει πρόβλημα με voltage spikes;

Εχει νοημα να ξεστήσω τo μηχάνημα (μεγάλη ταλαιπωρία γιατί το κουτί είναι δύσκολο) για να συνδέσω το δεύτερο με την νέα μητρική;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.