Jump to content



Προβλημα με Οθόνη SONY E220


jose

Recommended Posts

καλημερα, εχω ενα προβλημα με την οθονη μου, σε οποια διποτε στιγμη, δηλαδη ειται καθομαι στο desktop ειται ασχολουμε με κατι (game- προγραμμα) αναβοσδινει απο μονη της, κανει κατι τσακ τσουκ, και τωρα τελευτεα κανει αυτα τα τσαφ τσουφ και σβηνει εντελος.Τροφοδοσια δεν νομιζω οτι ειναι,στο pc ειναι καλα βιδομενει,τι μπορει να ειναι? το εχετε παθει ποτε?

ΕΧΩ την SONY Multiscan E220 (Trinitron) 17 ιντσων.

αν ξερετε κατι πειτε μου...thanks

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συμβαίνει απο πολλά πράγματα αυτό.

1) Ελλάτωμα οθόνης

2) Ελλάτωμα κάρτας γραφικών

3)Πρόβλημα windows

4) Πρόβλημα περιφερειακού (Σε έμενα ήταν στα τελευταία του ο δίσκος και μάλλον πέταγε κάποια "ιντεραπτ" και αναβοσβινε ΤΥΧΑΙΑ η οθόνη .... μετά απο αντικατάσταση δίσκου αφου είχε διαπιστωθεί ότί είχε πρόβλημα , τα προβλήματα με την οθόνη αποκαταστάθηκαν.)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς την ίδια οθόνη . Κάποια στιγμή μου έκανε τα συμτώματα που λες κι εσύ αλλά δεν ακουγόταν από την οθόνη αλλά από το πίσω μέρος της. Τελικά ήταν το καλώδιο τροφοδοσίας. Απλά είχε βγει και δεν ήταν καλά στερεωμένο το φις της οθόνης στο πίσω μέρος της. Μόλις το έβαλα πάλι μέσα ήταν όλα οκ. Για δες το λίγο και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

από τα συμπτώματα που περιγράφεις και ειδικά αν ακούς και τσαφ-τσουφ μέσα από την οθόνη είναι απίθανο να είναι η vga (ειδικά αν κλείνεις το monitor και αφού το ανάψεις παίζει - έστω και για λίγο)

αν μπορείς δοκίμασε με άλλη οθόνη ή άλλο pc στην οθόνη σου για να είναι 100% σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το off topic αλλά έχω μια sony multiscan 100sf (παναρχαια) αλλά λειτουργεί τέλεια! Η μάνα μου την κα΄θάριζε με azax και έχει ξεθωριάσει το τζάμι και έχει και κάτι γραμμές. Ξέρει κανείς πώσ διορθώνεται? Με κάποιο υγρό ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από x@nD3R

Σόρρυ για το off topic αλλά έχω μια sony multiscan 100sf (παναρχαια) αλλά λειτουργεί τέλεια! Η μάνα μου την κα΄θάριζε με azax και έχει ξεθωριάσει το τζάμι και έχει και κάτι γραμμές. Ξέρει κανείς πώσ διορθώνεται? Με κάποιο υγρό ίσως?

δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

Εχει βλάβη η οθόνη σου. Δυστυχώς η Sony μας απογοήτευσε ως προς το θέμα της οθόνης. Σε συμβουλεύω να μην ξαναπάρεις SONY, τόσες εταιρείες υπάρχουν!!!!(πχ Νοκια)

Μακάρι να έφτιαχνε ακόμη η NOKIA οθόνες (ήταν οι κορυφαίες) αλλά δυστυχώς πάπαλα (έχει πουλήσει την αγορά της στην Viewsonic)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.