Jump to content



Βοήθεια με υπερχρονισμό επεξεργαστή


Recommended Posts

C2 ε μαλιστα.μην παραξενευτεις εαν βρεις ταβανι στα 3.800 παντως.δοκιμασε και πες μας.

Θα δοκιμάω φίλε.Πάντως έχω δεί πιο παλιά βίντεο που έχουν ανεβάσει τον συγκεκριμένο επξεργαστή με αυτό το revision πάνω απο 4.Φυσικά με την ανάλογη ψύξη.Τι να πώ δεν ξέρω.Θα είναι λάθος της AMD να βάζει ταβάνι τόσο γρήγορα στον υπερχρονισμό :wall:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λαθος της AMD.απλα το revision σου ανεβαινει πιο δυσκολα απο το c3.ολα εξαρτωνται απο το κομματι.

εσενα ας πουμε,ειναι λιγο πιο Low quality απο ενα c3 τσιπακι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λαθος της AMD.απλα το revision σου ανεβαινει πιο δυσκολα απο το c3.ολα εξαρτωνται απο το κομματι.

εσενα ας πουμε,ειναι λιγο πιο Low quality απο ενα c3 τσιπακι.

Οκ get it :) Λοιπόν φίλε έβαλα τις ρυθμίσεις που μου είπες και είμουν για λίγη ώρα στα Windows στα 3.990MHz.Μετά έτρεξα την βαθμονόμηση των Windows και έφαγα μπλέ οθόνη.Ίσως παίζει να γίνει κάτι σωστά με τα ρεύματα.Τώρα ειμαι στα 3.811MHz με τα εξής ρεύματα.Στην τύχη βέβαια τα δοκίμασα.Έτρεξα την βαθμονόμηση και δεν έδιξε μπλέ οθόνη.Αντιθέτως η τιμή της RAM από 7.5 πήγε 7.7.Λές να θέλουμε τα σωστά ρεύματα για να φτάσουμε τα 4 ή τα 3.9;Το CPU NB Voltage το έβαλα απο 1.30 σε 1.32 επειδή είπες ότι πρέπει να το ανεβάσουμε αν ανεβάσουμε το CPU Voltage κι άλλο.Τσέκαρε τις φωτογραφίες

post-21926-1416076004,7098_thumb.jpg

post-21926-1416076005,0301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην δινεις σημασια στην βαθμολογηση των windows.ειναι αχρηστη με λιγα λογια.

Μετα δεν βλεπω να εχεις τρεξει κανενα τεστακι για να δουμε εαν ειναι σταθερος.οπως βλεπεις η μητρικη σου δινει 1.46 ρευμα για τα 3.8 τα οποια τα θεωρω πολυ οτι ειναι.εαν δεν πιανουμε τα 4.0 με 1.46 ρευμα τοτε καλυτερα να μεινεις εκει που εισαι με οσο το δυνατον λιγοτερο ρευμα.δηλαδη να αρχισεις τωρα να το κατεβαζεις αντι να το ανεβαζουμε.δες ομως πρωτα εαν εισαι σταθερος ετσι.

Μετα,το cpu_nb ειπαμε να του δωσουμε ρευμα εαν ανεβασουμε το cpu_nb οχι μονο τον επεξεργαστη.εκεινο το 2400 που ειχαμε ανεβασει εαν θυμασαι.μετα βλεπω οτι οι μνημες σου δουλευουν με 8αρια.ποιες εχεις ακριβως?τις cl8 η τις cl9?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην δινεις σημασια στην βαθμολογηση των windows.ειναι αχρηστη με λιγα λογια.

Μετα δεν βλεπω να εχεις τρεξει κανενα τεστακι για να δουμε εαν ειναι σταθερος.οπως βλεπεις η μητρικη σου δινει 1.46 ρευμα για τα 3.8 τα οποια τα θεωρω πολυ οτι ειναι.εαν δεν πιανουμε τα 4.0 με 1.46 ρευμα τοτε καλυτερα να μεινεις εκει που εισαι με οσο το δυνατον λιγοτερο ρευμα.δηλαδη να αρχισεις τωρα να το κατεβαζεις αντι να το ανεβαζουμε.δες ομως πρωτα εαν εισαι σταθερος ετσι.

Μετα,το cpu_nb ειπαμε να του δωσουμε ρευμα εαν ανεβασουμε το cpu_nb οχι μονο τον επεξεργαστη.εκεινο το 2400 που ειχαμε ανεβασει εαν θυμασαι.μετα βλεπω οτι οι μνημες σου δουλευουν με 8αρια.ποιες εχεις ακριβως?τις cl8 η τις cl9?

Εκείνο ανέβηκε πολύ λίγο όταν έβαλα το 200 σε 206.Άρα τώρα να κατεβάσω το CPU Voltage και το CPU NB Voltage;Η μνήμες είναι οι εξής Corsair CMD4GX3M2A1600C8 και επάνω τους γράφουν 8-8-8-24

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα οκ εισαι τοτε με τις μνημες.

λοιπον ξεκινα να κατεβαζεις μονο το cpu voltage προς το παρων και δες μεχρι σε πιο σημειο θα μπεις widnows.οταν δεις οτι δεν.... ανεβασε το στην προηγουμενη τιμη που εμπαινε.μετα τρεξε occt τεστ κανενα 4ωρο minimum και δες εαν εισαι σταθερος.εαν βαριεσαι να τρεξεις σημερα τεστ,κανε τις δοκιμες και χρησιμοποιησε κανονικα το pc σου και δες εαν τρως μπλεο οθονες.εαν εισαι οκ,βαλε το το βραδυ να τρεξει το τεστ.

απο μνημες εισαι οκ,ειναι 8αρες οποτε δουλευουν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα οκ εισαι τοτε με τις μνημες.

λοιπον ξεκινα να κατεβαζεις μονο το cpu voltage προς το παρων και δες μεχρι σε πιο σημειο θα μπεις widnows.οταν δεις οτι δεν.... ανεβασε το στην προηγουμενη τιμη που εμπαινε.μετα τρεξε occt τεστ κανενα 4ωρο minimum και δες εαν εισαι σταθερος.εαν βαριεσαι να τρεξεις σημερα τεστ,κανε τις δοκιμες και χρησιμοποιησε κανονικα το pc σου και δες εαν τρως μπλεο οθονες.εαν εισαι οκ,βαλε το το βραδυ να τρεξει το τεστ.

απο μνημες εισαι οκ,ειναι 8αρες οποτε δουλευουν οκ.

Φίλε έτρεξα το OCCT με τις τιμές που είχα όταν σου είπα ότι έκανα βαθμολόγηση των Windows και δεν έβγαλε μπλέ οθόνη στα 3.8,αλλά αφού έτρεξα το OCCT μετά απο 3 λεπτά έβγαλε μπλέ οθόνη.Τώρα είμαι στα 3.6 με 1.445 CPU Voltage και 1.30 CPU NB Voltage.CPU NB Ratio 2400 kai HT Link 2000.Τί κάνω τώρα φίλε :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανεβαζεις τον πολλαπλασιαστη παει μονο ας πουμε 18-19-20? παει 18-18.5-19-19.5 και τετοια?τι να κανεις ρε συ....ειναι c2 το revision του και ειναι πιθανο να σε κοβει αυτο.δωσε μια το ρευμα του επεξργαστη στο 1.50 και βαλε τον στα 4.0 να δουμε τι θα κανει.

Οταν τρως μπλε οθονη ο κωδικος εκει κατω τι λεει?0Χ0000124 κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανεβαζεις τον πολλαπλασιαστη παει μονο ας πουμε 18-19-20? παει 18-18.5-19-19.5 και τετοια?τι να κανεις ρε συ....ειναι c2 το revision του και ειναι πιθανο να σε κοβει αυτο.δωσε μια το ρευμα του επεξργαστη στο 1.50 και βαλε τον στα 4.0 να δουμε τι θα κανει.

Οταν τρως μπλε οθονη ο κωδικος εκει κατω τι λεει?0Χ0000124 κατι τετοιο?

Έχει και τα μισα όπως λές.17-17.5 18-18.5 και πάει λέγοντας.Όσο για την μπλέ οθόνη ναι κάτι τέτοιο εμφανίζει με αυτόν τον κωδικό.Πόσο να βάλω το ρεύμα απο το CPU NB Voltage;Και το CPU NB Ratio να το βάλω 2600;Αν η συχνότητα μνημών στο Frequency π.χ είναι 1688 αντί για 1600 που είναι το max τους,παίζει πρόβλημα;Πρέπει μόνο 1600 να είναι;Σε ρωτάω γιατί εσύ που είδα στα spec σου ενώ λες Kingston 1600 κ..τλ. τις έχεις στα 1782

Link to comment
Share on other sites

Το cpu_nb δικιμασε εαν το παλευει στα 2600 με 1.30 οπως εισαι.τις μνημες λογικα δεν θα εχεις θεμα.εαν και παλι παιζεται.με 8αρια ειναι οποτε μπορει ηδη να δουλευουν στο οριο.εαν εισαι σταθερος ετσι τοτε βλεπεις και κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Το cpu_nb δικιμασε εαν το παλευει στα 2600 με 1.30 οπως εισαι.τις μνημες λογικα δεν θα εχεις θεμα.εαν και παλι παιζεται.με 8αρια ειναι οποτε μπορει ηδη να δουλευουν στο οριο.εαν εισαι σταθερος ετσι τοτε βλεπεις και κανεις.

Φίλε μήπως πρέπει να πειράξουμε και κάτι άλλο από τα άλλα voltages πιο κάτω στο bios;Έριξα μια ματια στο google και σε ένα Forum ο άλλος είχε πειράξει πολλά voltages.Εσύ τί λές;Ο δικός σου επεξεργαστής B55 είναι καλύτερος απο τον δικό μου λογικά για να τον έφτασες 4.1 ε;Λές να αλλάξω cpu για AM3 socket;Αλλά από την άλλη λέω κρίμα είναι 2 χρόνια το εχω μόνο το μηχάνημα.Κάτι άλλο.Μπορείς να δεις την φωτογραφία σε παρακαλώ και να μου πείς αν έχω οκ τα ρεύματα για 3.6GHz ή αν πρέπει να κατεβάσω ή να ανεβάσω κάτι;Μέχρι τώρα δεν έφαγα μπλε οθόνη

post-21926-1416076010,4513_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θελει πολυ ρευμα απο οτι βλεπω για τα 3600.1.43 ε.βασικα εαν θυμαμαι καλα τοσο εδινε απο την αρχη στην εργοστασιακη συχνοτητα.αλλα και παλι ειναι πολυ για αυτα τα gigahertz.τοσο χαλια ειναι το κομματι σου?κανε μια μαγκια ξανα.ετσι οπως εισαι ριξε τις μνημες στα 1333 και αρχισε να ξαναδοκιμαζεις να δεις που θα σε αφησει.θελω να μου πεις τι λεει ο κωδικος εκει κατω που ειπαμε οταν σου βγαζει μπλε οθονη.σου εχει το 124 στο τελος η κατι αλλο?

Ο δικος μου επεξεργαστης αγοραστηκε σαν διπυρηνος και ξεκλειδωσε σε τετραπυρηνο και ανεβηκε.εαν δουλευει στα ιδια ρολογια με τον δικο σου ειναι ακριβως οι ιδιοι επεξεργαστες.κατα εμενα δεν αξιζει να αλλαξεις σε αλλον επεξεργαστη ΑΜ3 αυτη την στιγμη.το θεμα ειναι οτι ζηταει πολυ ρευμα ο δικος σου και δεν ξερω που μπορει να ειναι το θεμα σου.ριξε το cpu_nb στα 2400 τωρα που θα ριξεις τις μνημες στα 1333 και ξεκινα να ξανοδοκιμαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θελει πολυ ρευμα απο οτι βλεπω για τα 3600.1.43 ε.βασικα εαν θυμαμαι καλα τοσο εδινε απο την αρχη στην εργοστασιακη συχνοτητα.αλλα και παλι ειναι πολυ για αυτα τα gigahertz.τοσο χαλια ειναι το κομματι σου?κανε μια μαγκια ξανα.ετσι οπως εισαι ριξε τις μνημες στα 1333 και αρχισε να ξαναδοκιμαζεις να δεις που θα σε αφησει.θελω να μου πεις τι λεει ο κωδικος εκει κατω που ειπαμε οταν σου βγαζει μπλε οθονη.σου εχει το 124 στο τελος η κατι αλλο?

Ο δικος μου επεξεργαστης αγοραστηκε σαν διπυρηνος και ξεκλειδωσε σε τετραπυρηνο και ανεβηκε.εαν δουλευει στα ιδια ρολογια με τον δικο σου ειναι ακριβως οι ιδιοι επεξεργαστες.κατα εμενα δεν αξιζει να αλλαξεις σε αλλον επεξεργαστη ΑΜ3 αυτη την στιγμη.το θεμα ειναι οτι ζηταει πολυ ρευμα ο δικος σου και δεν ξερω που μπορει να ειναι το θεμα σου.ριξε το cpu_nb στα 2400 τωρα που θα ριξεις τις μνημες στα 1333 και ξεκινα να ξανοδοκιμαζεις.

Λοιπόν.Με 1.445 CPU Voltage και 1.28 CPU NB-Voltage στα 1333MHz οι μνήμες το CPU NB Ratio στα 2400 και ο CPU στα 3.8GHz μετά από 2 λεπτά στο OCCT έβγαλε μπλέ οθόνη.Δες το error και το windows error μετά το restart

post-21926-1416076011,6777_thumb.jpg

post-21926-1416076012_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.συνηθως αυτο το 124 σημαινει οτι θελει παραπανω ρευμα.

Εαν δεν εχεις ορεξη να προσπαθησεις τοτε ασε το στο stable overlock που εχεις βρει οτι εισαι με 1.45 σχεδον και μην το προπαθεις αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.συνηθως αυτο το 124 σημαινει οτι θελει παραπανω ρευμα.

Εαν δεν εχεις ορεξη να προσπαθησεις τοτε ασε το στο stable overlock που εχεις βρει οτι εισαι με 1.45 σχεδον και μην το προπαθεις αλλο.

Πόσο ρεύμα να δώσω δηλαδή στο CPU Voltage και CPU NB Voltage;Θα μπορώ όμως να έχω και τις μνήμες στα 1600;Αν μου πείς κάτι για το οποίο είσαι σίγουρος γιατί να μην έχω όρεξη :T:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ρεύμα να δώσω δηλαδή στο CPU Voltage και CPU NB Voltage;Θα μπορώ όμως να έχω και τις μνήμες στα 1600;Αν μου πείς κάτι για το οποίο είσαι σίγουρος γιατί να μην έχω όρεξη :T:

Σου εχω πει ηδη.το cpu voltage το εχεις παει εαν θυμαμαι 1.47 ετσι δεν ειναι σε καποια φαση.ε δες εαν ησουν σταθερος με εκεινο το ρευμα στα Χ ρολογια.για παραπανω δεν μπορω να σου προτεινω να πας.δεν αξιζει.

το cpu_nb ασε το ετσι και δες ποσο μπορεις να πας.στα 2400 δεν το εχεις?δες εαν την παλευει στα 2600.εαν οχι τοτε μεινε στα 2400 και δες με ποσο λιγοτερο cpu_nb ωολταγε τα εχεις.τις μνημες 1600 οπως ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω πει ηδη.το cpu voltage το εχεις παει εαν θυμαμαι 1.47 ετσι δεν ειναι σε καποια φαση.ε δες εαν ησουν σταθερος με εκεινο το ρευμα στα Χ ρολογια.για παραπανω δεν μπορω να σου προτεινω να πας.δεν αξιζει.

το cpu_nb ασε το ετσι και δες ποσο μπορεις να πας.στα 2400 δεν το εχεις?δες εαν την παλευει στα 2600.εαν οχι τοτε μεινε στα 2400 και δες με ποσο λιγοτερο cpu_nb ωολταγε τα εχεις.τις μνημες 1600 οπως ηταν.

Λοιπόν με 1.475 CPU Voltage και CPU NB Voltage στα 1.350 μνήμες 1600 και CPU NB Ratio 2600 με 3.8GHz CPU το OCCT άντετε 6.5 λεπτά σε σχέση με πρίν που στα 2 με εβγαλε μπλε οθόνη.Τωρα δοκιμάζω με 1.48

edit:Λοιπόν φίλε απ'ότι φαίνετα λέω εγώ τώρα,ότι ειμαι stable στα 3.7GHz με 1475 CPU Voltage και 1.35 CPU NB Voltage και μνήμες στα 1600 με 2600 CPU NB Ratio.Έτρεξα βαθμολόγηση windows και OCCT πιο πολύ ώρα από τις προηγούμενες φορές και δεν εδωσε σφάλμα ή μπλέ οθόνη.Έχεις να προτίνεις κάτι ή να μείνω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.