Jump to content



Εγκατάσταση win2000 με nforce 2 ultra


nobig

Recommended Posts

Καλημέρα!

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα τώρα τελευταία. Συγκεκριμένα έχω μια μητρική Albatron με nforce 2 ultra 400 ,controller sunix PATA RAID και θέλω να εγκαταστήσω win2000. Κάνω τα κλασικά F6 φορτώνω τον driver του RAID και πάω να κάνω Format. Όταν φτάνει στο 100% μου λέει ότι ο δίσκος έχει πρόβλημα και δεν μπορεί να προχωρήσει. Έλεγξα τους δίσκους με τα seatools δεν βρήκα τίποτα. Δοκιμάζω να κάνω εγκατάσταση winxp μπας και, και εγκαθίστανται κανονικά. Οπότε δεν είναι hardware. Μια βόλτα απο την nvidia και βλέπω ότι οι οδηγοί και για να μπουτάρεις απο raid θέλουν service pack 3+.

Service Pack 3 (or later) is required to create a bootable RAID volume for a Windows 2000 environment. A combination installation CD must be obtained/created before attempting to install the operating system onto the bootable RAID volume.

Οπότε η λύση είναι να ενσωματωθεί το service pack 4 στο CD εγκατάστασης;

Κανένας άλλος που έχει αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Υπαρχουν ηδη cd με τα Win2k που περιεχουν το SP4......

Αυτή την στιγμή όμως δεν μπορώ να ψάχνω να βρίσκω. Απλά θέλω να ξέρω αν είναι πρόβλημα επείδή δεν έχουν service pack ενσωματωμένο. Ξέρω πως να το ενσωματώσω

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίστηκε εν μέρη το πρόβλημα. Έφτιαξα sp4 cd και τελειώνει το format. Μετά όμως δεν κάνει τίποτα. κάνει εκκίνηση και όταν είναι να μπουτάρει για να συνεχίσει η εγκατάσταση μαύρη οθόνη. Με τα xp συνέχιζε. To περίεργο είναι ότι σε μητρική με ΚΤ133 ξεκινάει κανονικά. ρυθμίζοντας boot device scsi

Δοκίμασα με την Albatron boot scsi first, boot other device enable/disable, boot hd0 first. τιποτα

ΧΠ θα μπουν μόνο σε απόλυτη ανάγκη

Προτάσεις κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Επειδη δεν καταλαβα, εφτιαξες installer me to sp4 ενσωματωμενο?

Εφτιαξα ένα win2000 boot cd που έχει το service pack ενσωματωμένο. Όταν τελείωσει η εγκατάσταση αυτόματα το σύστημα είναι service pack 4

http://www.petri.co.il/windows_2000_xp_sp_slipstreaming.htm

Η λειτουργία λέγετε slipstreaming

Μου έχει σπάσει τα νεύρα η nvidia. nforce τρίχες. Αμα δουλεύει μόνο με xp να το βράσω :wall:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε. Όποιος μαντέψει τι έφταιγε κερδίζει λουκούμι συριανό!!!

Το πρόβλημα;;; ΤΟ mouse που το είχα σε usb. Tο έβαλα σε ps/2 και τέρμα. :rofl:

Μετά απο την εγκατάσταση αν βάλω usb mouse έχω κόλλημα. :TD:

Που μπορώ να βρώ τον καταραμένο driver usb 2 για windows 2000?

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.