Jump to content



c2extreme qx9650-temps!


pantelos

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Νομιζω οτι η Η60 ειναι ανεπαρκης για επεξεργαστη με TDP130watt.Για αυτο αλλωστε και οι υψηλες θερμοκρασιες απο την αρχη που την τοποθετησες.Και εγω με εναν Q6600 stock και με την Η70 πανω,απο τη πρωτη στιγμη εβλεπα να χτυπαει 65-70 στο occt,και ψαχνω ευκαιρια να την αναβαθμισω σε H100.ΔΕν τιθεται θεμα τοποθετησης ή παστας.Μπορει να ψυχουν σωστα i5 και i7 σωστα,αλλα αυτοι οι επεξεργαστες ειναι στα 32 nm και με TDP 90-95

Link to comment
Share on other sites

αν την εχει και στην πισω πλευρα του κουτιου εκει που του διωχνει τον ζεστο αερα απο το κουτι τον περναει απο το ψυγειο και δεν δροσιζεται καθολου το νερο που κυκλοφορει. Μπορει να λεω και βλακεια βεβαια αλλα ποτε δεν ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες-ενδιφερον!

αν ισχυει αυτο που λεει ο chris μπορειτε να προτεινετε καποια καλη λυση?(δεν θελω υδροψυξη)

εχω 6 air penetrator πανω σε controller. μονο αεροψυξη κατω απο 80 αν γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα λαθος,τελικα την H60 εχω και εγω,και σου λεω εκ πειρας οτι δεν την παλευει ιδιαιτερα με ζεστους επεξεργαστες με TDP ανω των 100-110 watt.κατα τη γνωμη μου πουλησε την H60 50-55 euro(πιστευω ειναι λογικη τιμη) βαλε αλλα τοσα και παρε μια H80 ήΗ100.Εκει θεωρω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Πριν ομως κανεις οτιδηποτε παρε και μια δευτερη γνωμη

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ειναι οτι ειχα παρει πριν λιγο καιρο μια Η100 και ηταν πληρης απογοητευση....εγω εβλεπα ιδια temps (οχι ομως απο benches αλλα απο παιχνιδια και browsing ) και την εδωσα πισω.(ασε που εκανε και σαν κουνουπι) για αυτο θελω να παω σε αεροψυξη. ακουω προτασεις :fun:

Link to comment
Share on other sites

βασικα και οι 2 ειναι πολυ κοντα....απλα σε bench που ειδα η silver arrow εβγαλε fail μετα απο 15 λεπτα prime σε ι7-950 με 1.45V και 4.4ghz

αλλα η silver ειναι 10 ευρω πριο φθηνη απο την nhd14...και επισης δεν παιζει να πολυασχοληθω με oc...

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να πας σε κάτι πιο ήσυχο, οποιαδήποτε από τις silver arrow, d14 και phanteks να πας θα μείνεις ικανοποιημένος. Έχω προσωπική εμπειρία με την d14, και μπορώ να σου πω ότι είναι το πιο ποιοτικό κομμάτι "hardware" που έχω πάρει ποτέ. Δες οι μνήμες σου (μέγεθος) όμως μη δημιουργήσουν πρόβλημα.

Αλλά το θέμα είναι ότι η H60 δεν είναι τόσο χειρότερη. Σε o/c σύστημα ναι θα έχει καμιά 10ρια βαθμούς διαφορά. Σε stock σύστημα όμως ζήτημα να πας 5 βαθμούς κάτω. Οι θερμοκρασίες σου όμως είναι χειρότερες από stock ψύκτρα. Κάτι παίζει με το σύστημα σου στανταρ.

Νομιζω οτι η Η60 ειναι ανεπαρκης για επεξεργαστη με TDP130watt.Για αυτο αλλωστε και οι υψηλες θερμοκρασιες απο την αρχη που την τοποθετησες.Και εγω με εναν Q6600 stock και με την Η70 πανω,απο τη πρωτη στιγμη εβλεπα να χτυπαει 65-70 στο occt,και ψαχνω ευκαιρια να την αναβαθμισω σε H100.ΔΕν τιθεται θεμα τοποθετησης ή παστας.Μπορει να ψυχουν σωστα i5 και i7 σωστα,αλλα αυτοι οι επεξεργαστες ειναι στα 32 nm και με TDP 90-95

B3 rev ήταν; Γιατί στον δικό μου g0, με μία scythe ninja 2 @1200rpm πάνω από 55-60 stock σε linx δεν είχα δει. Και δε το πιστεύω ότι οι Η60/70 είναι χειρότερες από την scythe. Μήπως πέσατε σε ελατωματικές παρτίδες;

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να πας σε κάτι πιο ήσυχο, οποιαδήποτε από τις silver arrow, d14 και phanteks να πας θα μείνεις ικανοποιημένος. Έχω προσωπική εμπειρία με την d14, και μπορώ να σου πω ότι είναι το πιο ποιοτικό κομμάτι "hardware" που έχω πάρει ποτέ. Δες οι μνήμες σου (μέγεθος) όμως μη δημιουργήσουν πρόβλημα.

Αλλά το θέμα είναι ότι η H60 δεν είναι τόσο χειρότερη. Σε o/c σύστημα ναι θα έχει καμιά 10ρια βαθμούς διαφορά. Σε stock σύστημα όμως ζήτημα να πας 5 βαθμούς κάτω. Οι θερμοκρασίες σου όμως είναι χειρότερες από stock ψύκτρα. Κάτι παίζει με το σύστημα σου στανταρ.

B3 rev ήταν; Γιατί στον δικό μου g0, με μία scythe ninja 2 @1200rpm πάνω από 55-60 stock σε linx δεν είχα δει. Και δε το πιστεύω ότι οι Η60/70 είναι χειρότερες από την scythe. Μήπως πέσατε σε ελατωματικές παρτίδες;

τι να πω...μπορεί να φταίει το airflow(από εισαγωγή έχω : 1 μπροστά ένα πάνω,πάνω από τον cpu και ένα στο ύψος της VGA. από εξαγωγή : 1 στο πλάι στο ύψος του CPU ένα στο πάνω μέρος κολλητά στα dvd και ένα πίσω που ειναι και το ψηγειο.) δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να πας σε κάτι πιο ήσυχο, οποιαδήποτε από τις silver arrow, d14 και phanteks να πας θα μείνεις ικανοποιημένος. Έχω προσωπική εμπειρία με την d14, και μπορώ να σου πω ότι είναι το πιο ποιοτικό κομμάτι "hardware" που έχω πάρει ποτέ. Δες οι μνήμες σου (μέγεθος) όμως μη δημιουργήσουν πρόβλημα.

Αλλά το θέμα είναι ότι η H60 δεν είναι τόσο χειρότερη. Σε o/c σύστημα ναι θα έχει καμιά 10ρια βαθμούς διαφορά. Σε stock σύστημα όμως ζήτημα να πας 5 βαθμούς κάτω. Οι θερμοκρασίες σου όμως είναι χειρότερες από stock ψύκτρα. Κάτι παίζει με το σύστημα σου στανταρ.

B3 rev ήταν; Γιατί στον δικό μου g0, με μία scythe ninja 2 @1200rpm πάνω από 55-60 stock σε linx δεν είχα δει. Και δε το πιστεύω ότι οι Η60/70 είναι χειρότερες από την scythe. Μήπως πέσατε σε ελατωματικές παρτίδες;

Go ειναι το κομματι που εχω.δεν ξερω αν εχω πεσει σε ελαττωματικη παρτιδα αλλα η H60 μπροστα στη scythe mugen που ειχα(και ο βλακας την πουλησα) δεν πιανει μια.θυμαμαι οτι δεν ειχα δει θερμοκρασια πανω απο 55 αντε max 60 μετα απο απο ωρες και μαλιστα με 2 4870 μεσα στο κουτι.τωρα με μια 6850 και οποοα διαταξη και αν εχω δοκιμασει η Η60 δεν κανει τπτ,απολυτα απογοητευμενος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.