Jump to content



Finally, msi k8n @270 1:1


snaptin

Recommended Posts

Αλό! Οι παλιοι ισως με θυμουνται απο το φορουμ του pctech... Ειχα πολυ καιρο να ποσταρω επειδη δεν ειχα ιντερνετ στο σπιτι (1ο-ετης γαρ) και δε μπορουσα να παρακολουθω τα γεγονοτα απο κοντα.

Πριν απο κανα 2 βδομαδες αγορασα μια k8n, adata ddr500, & a64 3000+... Ειχα διαβασει οτι κανει 300psb για πλακα και λεω που θα παει θα μου κατσει κι εμενα κανα καλο κομματι (κλασικα). Τα βαζω ολα εκει που πρεπει (μη γελας djd, για τα parts μιλαω) και ξεκιναω.... ολα οκ. Μπαινω bios και παω για 250χ8 που ειναι μαμα οι συχνοτητες για τη μνημη. Παγωνει μετα το μετρημα της μνημης. WTF. Tελικα η μαξιμουμ σταθερη ηταν 230 (με τη βοηθεια του συμφοιτητη unstoppable που με εν ημερωσε οτι θελει agp@67 για να δουλεψουν τα locks). Πολυ πικρα. και η μεγαλυτερη πικρα ηταν που νομιζα πως και η cpu τερματιζει @ 2300 περιπου) Μεχρι που προχθες μου εκοψε να κανω ενα memtest. (εν τω μεταξυ αλλαξα βιος με το 1.32b)Δε το ειχα επιχειρησει αφου ημουν στις μνημες below specs και δε φανταζομουν πως θα χρειαζοταν... στα 230 εβγαζε αρκετα errors ενω οταν επιχειρησα να τρεξω @500 τις μνημες μου εβγαλε μερικες χιλιαδες errors... E τοτε την ψηλιαστηκα τη δουλεια.... Βγαζω το ενα module απο το dimm2 και το βαζο στο dimm3. Βελτιωθηκε η κατασταση αρκετα αλλα παλι εβγταζε αρκετα errors @drr500.. Και τελικα βγαζω τελειως το δευτερο dimmaki. Μπορω πλεον να benchαρω @280 1:1 και ειμαι stable @270 1:1. H cpu πηγε 2430 μαμα ψυξη με 1.65v και η μνημη @270 3-3-4-8-3 1Τ . Οσοι εχετε msi k8n και δε πατε καλα απο oc βαλτε το 1.32 bios και συνδεστε το σκληρο/σκληρους στις υποδοχες sata πανω απο την agp και δοκιμαστε ολους τους δυνατους συνδυασμους στα dimmakia (με τον συνδυασμο dimm2-dimm3 να ειναι ο λιγοτερο πιθανος να δουλεψει καλα)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Καλώς τον snaptin, το αγαπημένο μου πιτσιρικάκι από το πισιτεκι :hehe:

Καλορίζικο φίλε το σύστημά σου, τα ίδια κουλά κάνει και το nf3 250 με μνήμες με hynix??? τα ίδια προβλήματα είχα στην shuttle(nf3 150) με 2χ512 ocz 4000.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Κοιτα, το 1.3 ειναι πιο προσφατο απο το 1.32. Πρωτα βγηκε το 1.31 που στην ουσια ειναι το 1.3beta1, μετα το 1.3beta2 (1.32 ) και μετα το 1.3 που ειναι και το official. Oποτε κρατα το 1.3. Αυτη τη στιγμη το πιο προσφατο ειναι το 1.4beta7, οποτε αναμενουμε το 1.4 official :D Παντως περνα απο forum.msi.com.tw θα βρεις το βρεις πολυ ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασίες σου σηκώνει με τη μαμά ψύξη;Έχω την MSi με τον Newcastle 3200+ αλλά θα τον αλλάξω με τον Clawhammer 3400+ και θέλω να δω αν χρειάζομαι καλύτερη από την stock ψύξη. Στον NC έχω idle 46|46 full load 46|58 (cpu|case)

Link to comment
Share on other sites

snaptin είσαι σταθερός στα 270 1:1? δλδ prime, superpi 32M, 3D? αν ναι είσαι πάρα πολύ καλά! αλλά έχεις 1gb ram και χρησιμοποιείς την 512 μόνο? δεν αξίζει έτσι - χίλιες φορές με 1giga και χαμηλότερο ΗΤΤ! Σε καταλαβαίνω βέβαια αν το έκανες μόνο για test... :T:

όσο για το super pi, γιατί sucks?! αλλίμονο αν στα 2420, τα 37sec "βρωμάνε"! :)

τόσο βγάζω και εγώ στα 11*220 με 3-4-4-8 2Τ - φυσιολογικό είναι

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ημουν σταθερος στα 270χ9 με 2.8 στη μνημη και 1.65 στη cpu. Μετα απο λιγο καψιμο στις μνημες ημουν σταθερος (και prime) στα 275χ9 παλι με 2.8 στη μνημη αλλα με 1.7 στη cpu. Με 275 εκανα 36s στο σπι, τα 37s ηταν οριακα τελικα. Τεσπα τωρα τις πουλησα και παρηγγειλα ΕΒ, γιατι με 2x512 δε πηγαινε και πολυ καλα σε oc. Παντως το benchaki με ddr570 το ευχαριστηθηκα :hehe: Την τριτη θα εχω τις εβ οποτε θα ανεβασω και τα νεα benches, ελπιζω να πανε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κάνει με τις μνήμες.... τα 2*512, ότι και να είναι, θα σου ζορίσουν πολύ το ΗΤΤ ocing! άκου με που σου λέω... είπες ότι είχες max τα 230 με τις 2*512 A-Data pc4000.... οι οποίες όμως τα 250 τα έχουν χαλαρά ακόμη και με 2.60vmem! όπως καταλαβαίνεις, έχει να κάνει με τον memory controller, αλλά και με το motherboard... εγώ, και ο dagalidis ξεπεράσαμε άνετα τα 250 1:1 με αυτές τις μνήμες ... (αν απορείς, έχω και Prime στα 259 1:1 με 2*512 και τον επεξεργαστή στα όρια του όσον αφορά τα Mhz... )

σου εύχομαι να πάει καλύτερα με τις νέες μνήμες πάντως, και να μην φταίει κάτι άλλο...

(υγ. δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έιναι Prime stable στα 2430 με μαμίσια ψύκτρα και HTT 270.... - sorry, αλλά μπορείς να το αποδείξεις? καλοπροαίρετα πάντα! :T: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.