Jump to content



Πρόβλημα με AMD Catalyst Display Driver 12.4


Recommended Posts

Προσπαθώ να εγκαταστήσω στο laptop μου αυτούς τους driver 12.4 μέσα από το site της ATI αλλά βγάζει μπλε οθόνη.

Επίσεις απεγκατέστησα τους παλιούς απο πίνακα ελεγχου αλλά πάλι το ίδιο. Υπάρχει τρόπος να εγκατασταθούν;

Η κάρτα Γραφικών είναι ATI Mobility Radeon HD 5470.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το ίδιο πράγμα. Προσπάθησα δύο φορές και κάπου στη μέση της εγκατάστασης μαυρίζει η οθόνη για μισό λεπτό και μετά μπλε οθόνη. Όταν ξαναμπαίνει στα windows η ανάλυση της οθόνης ειναι χαμηλή και για να την βαλω κανονικά κάνω ενημερωση προγράμματος οδήγησης της κάρτας από διαχείρηση συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα φιλε μου.

Σκετο το ATI Mobility Radeon HD 5470 , δεν λεει απολυτως τιποτα.

Πρεπει να βρουμε το ακριβες Hardware ID της.

Εφτιαξα αυτο > HardIDfinder , θα βρει το ID και θα σου το εμφανισει.

Γραψε μας εδω αυτο που θα βρει.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ποιον driver θες να βαλεις?

Σ αυτον που θελεις να βαλεις, θα πας στην εξης διαδρομη,

\\\\Packages\Drivers\Display\W76A_INF\c7......x.inf

\\\\Packages\Drivers\Display\W7_INF\c7......x.inf

οπου

\\\\ το path και το folder που ειναι ο driver στον δισκο σου . Π.χ c:\AMD\AMD_12.1....

W76A_INF > για 64 bit συστημα

W7_INF > για 32 bit συστημα

Σ αυτα τα folders θα βρεις αρχεια ως c7XXXXX.inf για Windows 7 και ChXXXXX.inf για vista.

Αναλογα πιο λειτουργικο εχεις, με το notepad θα ανοιξεις το αναλογο αρχειο.

Θα ψαξεις και θα βρεις την παρακατω καταχωρηση....- αν δεν την βρεις ο driver που εχεις διαλεξει δεν κανει, και πρεπει να ψαξεις σε αλλον. Αυτη την στιγμη δεν θυμαμαι απ εξω ποιος ειναι καταλληλος ομως.

"%AMD68E0.3%" = ati2mtag_ManhattanP_PXAI, PCI\VEN_1002&DEV_68E0&SUBSYS_035D1025

Αφουν την βρεις λοιπον θα πας και θα αλλαξεις το 035D1025 με το 033E1025.

Θα κανεις save το αρχειο και θα κανεις κανονικα την εγκατασταση.

Αν εχεις παλι το ιδιο φαινομενο, πρεπει να το δουμε πιο βαθεια...

-edit-

Αν δεν το βρεις στους official που σε ενδιαφερουν, πες μου να σου φτιαξω ειδικα αρχεια γι αυτον που τελικα θα επιλεξεις.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Στη διαδρομή c:\AMD\ βρήκα τρεις φακέλους

AMD_Catalyst_11.11a_Windows_Vista_7

AMD_Catalyst_12.1_Preview_Windows_Vista_7

AMD_Catalyst_12.6_beta_win7_32-64

και στη c:\AMD\Support άλλους δύο

12-4_mobility_vista_win7_64_dd_ccc

12-4_vista_win7_64_dd_ccc

Έψαξα στα .inf αρχεία και των πέντε φακέλων όπως μου είπες αλλά δεν βρήκα αυτή την καταχώρηση. Το ποιό κοντινό που βρήκα είναι αυτό: "%AMD68E0.3%" = ati2mtag_ManhattanP, PCI\VEN_1002&DEV_68E0

Πριν κάνω format αναβάθμιζα κανονικά τον Catalyst μέχρι την τελευταία τότε έκδοση 12.1 χωρίς πρόβλημμα αλλά τώρα δεν μπαίνει ούτε αυτό. Η θα βγάζει μπλε οθόνη η χαλάει η ανάλυση και λέει οτι ο οδηγός δεν εγκαταστήθηκε σωστά.

Το λειτουργικό είναι Windows 7 Home Premium Service Pack 1.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει αυτη η καταχωρηση που βρηκες.

Δεν ξερω πως εκανες την αναβαθμιση στην 12.1 , απο που δηλαδη, πες μου.

Τρεξε μια φορα τον uninstaller μου (7.0.2).

Μετα το τελος και το restart, δεν θα πρεπει να βλεπεις την καρτα σου σαν ATI mobility αλλα ως Standard VGA, και μεσα απο το προγραμμα που σου εστειλα αλλα και μεσα απο τον uninstaller.

Υστερα πες μου ποιον driver θελεις να βαλεις, θελω να μου γραψεις τον αριθμο του c7.......inf και περιμενε να σου φτιαξω αρχεια.

Windows 7 Home Premium Service Pack 1, οκ αλλα τι εκδοση ? 64 η 32 bit ?

Υ.Γ

Ποιο laptop εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Γιά να μην κάνω κάποιο λάθος με τον uninstaller μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις κάποιο link που θα το βρώ;

Πριν κανω format ο πρώτος driver που είχα βάλει νομίζω ήταν ο Catalyst 11.1 και μετά από εκει είχε επιλογή για αναβάθμιση λογισμικού και κατέβαζα απο εκεί τους καινούριους νομίζω.

Το laptop μου είναι το Acer ASPIRE 5740G και η έκδοση των windows x64.

Θα ήθελα να βάλω αυτό τον οδηγό 12-4_mobility_vista_win7_64_dd_ccc, ο αριθμός του αρχείου είναι C7137225.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το καταλαβα.

Ο οδηγος που θελεις δεν ειναι αυτονομος οδηγος, εξαλου δεν κανει για ACER.

Ολοι οι official mobility drivers, δεν ειναι ολοκληρωμενοι, αναπτυσονται μεσα στο laptop και κατεβαζουν online τα αρχεια που απαιτουνται σε real time για το καθε φορητο.

Οποτε, μιας και αυτος δεν κανει για σενα, δεν μπορεις να τον βαλεις. Απο την αλλη δεν ειναι δεσμευτικος.

Κατεβασε τον official 12.4 ATI Radeon (137813) και περιμενε.

Το link του uninstaller θα το βρεις στο spoiler της υπογραφης μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τώρα έχω άλλο πρόβλημμα. Λέει οτι δεν έχω επαρκή δικαιώματα για να εγκαταστήσω τον Unistaller για όλους τους χρήστες και δεν εχει επιλογή να το εκτελέσω ως διαχειριστής. Λέει να μπώ σαν Administrator αλλά ο υπολογιστής δεν εχει άλλους λογαριασμούς. Εγώ είμαι ο Administrator.

Error 1925 βγάζει.

Έγινε επεξεργασία από Kratos
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα στην πρωτη του σελιδα, πριν πατησεις next, γραφει οτι πρεπει να κανεις disable το UAC.

Ποιος ειπε οτι εισαι ο administrator? ετσι πιστευεις....το εχουμε αναλυσει πολλες φορες, αλλα η αληθεια ειναι οτι σιγουρα δεν το εχεις διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνώμη δεν το είχα διαβάσει. Με τον unisnstaller υπάρχουν κάποια βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Στην αρχή πάτησα το Α και τώρα έκανε επανεκκίνηση και μου έβγαλε ένα παράθυρο Next Gen Cleaner finished, log file menu. με κατι επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριεμαι που δεν διαβαζεις.

Στη σελιδα που ηταν το link, υπαρχει ενα τεραστιο αρθρο που τα λεει ολα.

Υ.Γ

Πρεπει να σου εβγαλε και μια μαυρη σελιδα που να πατησες C...

--------

Εκει που εισαι τωρα, αν ολα πηγαν καλα (αν δεν πηγαν θα στο εχει ηδη πει), πατας Q - νομιζω οτι τα γραφει κιολας....

-edit-

Οταν βεβαιωθεις οτι εχει γινει σωστα η αφαιρεση του παλιου driver....

Κατεβασε αυτο, αποσυμπιεσε το και αντεγραψε τα δυο του αρχεια στο καταλληλο folder του driver που σου ειπα να κατεβασεις. (βεβαιωσου οτι εχεις κατεβασει τον σωστο, τα αρχεια πρεπει να ειναι 137813 .

Μετα τρεξε το setup σου..

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ο uninstaller λειτούργησε κανονικά αλλά πάλι την κάρτα μου την δείχνει σαν ΑΤΙ Radeon μέσα στα προγράμματα.

Τον υπολογιστή τον έκανα format γιατί έβαλα SSD και μετά διέγραψα τους οδηγούς της ΑΤΙ που είχε το pc για να βάλω τους καινούριους. Μήπως αυτά τα δύο παίζουν ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας στο device manager και να δεις πως την εχει εκει.

Επισης απο εκει μπορεις και με δεξι κλικ να τη απεγκαταστησεις, αν υπαρχει.

Για το ονομα, πρεπει να δουμε ποιον driver εχει φορτωσει, στο προγραμμα εμφανιζει μονο μια καταχωρηση? η μηπως και δευτερη?

Με ενδιαφερει να τρεξεις την εγκατασταση, τα υπολοιπα δεν ειναι τοσο σημαντικα, γι αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.