Jump to content



Nikon d3200 ή nikon d5100?


Recommended Posts

Mεταξυ των δυο...την d3200.

ΣΑν εναλλακτικη προταση θα ελεγα να περιμενεις το σεπτεμβρη μιας και εκεινους τους μηνες (Αυγουστο-σεπτεμβρη) βγαiνουν νεα μοντελα.(οχι για την δ3200 βεβαια που ειναι επισης καινουρια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....το θέμα είναι πως ο ....χρόνος μου τελειώνειγιατί επιστρέφω από Ελλάδα για Μαδαγασκάρη οπότε Αύγουστο ότι κάνω.

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο αλλά και ένα πρόβλημα που έχω ακόμη είναι πως δεν βρίσκω μαγαζιά να μου κόβουν taxe free.....

Link to comment
Share on other sites

Αλλος τροπος προσσεγγισης αγορας (τς τς πως το ειπα παλι)...ειναι να πας σε μτχ.

Βρισκεις προσωρινα ενα σχετικα προσφατο μοντελο..d5100 ,d90 κανα 300αρη(??δε ξερω που κυμαινονται πλεον) και βρισκεις και κανα φακο της προκοπης αν θες να δωσεις λεφτα ..η την βγαζεις παλι με τον 18-55 VR για να μεινεις σε φτηνα επιπεδα.

Ομοιως με την canon 550d στο απεναντι στρατοπεδο..αν δεν σε περιοριζει καπως η μαρκα.(αν ντε και καλα θες νικον δλδ).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι που θέλω και γνώμη δύο φακοί που ένας συμπληρώνει το μισό που λείπει από τον άλλον.

Βέβαια ο ένας είναι nikon και ο άλλος tamron και έχουν την διαφορά τους.

Για sigma δεν έχω διαβάσει και τα καλλιτερα.

Αλλα το λέω και πάλι......καταστήματα που δείνουν taxe free υπάρχουν γιατί μόνο ένα έχω βρεί......

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι τo βλεπεις λαθος το θεμα των φακων.

Ειναι δυο διαφορετικοι φακοι ..και εννοειται ο 18-200 (ή ο οποιοσδηποτε με μεγαλο ευρος) δεν συμπληρωνει κανεναν αλλον με μικροτερο ευρος.

Δεν ειναι αυτοσκοπος των φακων δλδ το μεγαλο ευρος.Ενα προτερημα εχει και ολα τα αλλα ειναι στα μειονεκτηματα.

Αν θες μεγαλο ευρος ..παρε καποιον με μεγαλο ευρος.

Αν θες ενα καλο φθηνο φακο απο αυτους που εχεις γραψει μεχρι στιγμης μεινε με τον 18-105vr.

Link to comment
Share on other sites

NTG σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου αλλά και πάλι λέω το εξής...

Το πρόβλημα για εμένα είναι εδώ που μένω Μαδαγασκάρη δεν έχω την ευκολία να μπορώ να αγοράσω φακό αργότερα γιατί απλά δεν θα τον βρώ αλλά ακόμη και να βρω μόνο γνήσιος δεν θα είναι γιατί η Κίνα εδώ κάνει πάρτη.

Για αυτό τον λόγο προσπαθώ να πάρω γνώμη,να μπω στο κλίμα και να ξέρω πάνω κάτω τι γίνεται.

Με δύο φακούς εδώ θα κάνω καταπληκτικά πράγματα και έχω την τύχη να ταξιδεύω και να βλέπω φανταστικά πράγματα που δεν τα χωρά ο νους του καθενός αν δεν τα δει.

Τον Αύγουστο θέλω να τελειώνω με αυτό γιατί απλά δεν ξέρω πότε θα έρθω πάλι εκεί(Ελλάδα θέλω να πω ).

Και πάλι ζητώ αν ξέρει κάποιος παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει για καταστήματα taxe free .

Ο Καταρέλος και το Adorama δεν κόβουν,το μόνο που βρήκα μέχρι στιγμής είναι ο Παπαδάκης....:help:

Link to comment
Share on other sites

Με υπομονη και μερακι θα κανεις καταπληκτικα πραματα.

Τα υπολοιπα ειναι απλα συνεργα..δε θα σου προσφερουν και πολλα πραματα.

Το συνηθες σε φακους για να ξενοιαζεις ειναι ενας standard ευρος..(17-70 φ2.8-4 ,24-70 φ2.8 ...και 17-50 φ2.8...και ενας 70-200 ..Μπορεις το β να τον αντικαταστησεις με 50-150 φ2,8 σιγμα..και 50-135 φ2,8 τοκινα.

Αλλα το να παρεις 18-105 και 18-200 ειναι ..απλα ανηκουστο.

Παιζει στη θεση σου -προσωπικα παντα- να επαιρνα υπερυερυγωνιο (πχ 10-20) και τοκινα 50-135.Αλλα αυτο αφορα καθαρα εμενα και το στυλ μου.

Ωντας στην θεση μου εχω το αντιστοιχο σε FF ,17-40 και 70-300 ο οποιος καποια στιγμη πρεπει να αλλαχθει.

Οποτε για αρχη μεινε με τον 18-105 που ειναι προσιτος και καλος..και στην πορεια αφου εξοικειωθεις αρκετα και βρεις το στυλ σου θα ξερεις και τι θελεις.

υ.γ

ΜΕ μαγαζια δε μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή του ΦΠΑ γίνεται στο τελωνείο αν θυμάμαι καλά, κι όχι στο κατάστημα αγοράς. Τουλάχιστον, έτσι γίνεται τόσο από Ελβετία για Ελλάδα όσο και από Ελλάδα για Ελβετία. Σου δίνουν ένα χαρτί μαζί με την απόδειξη, το οποίο δίνεις στο τελωνείο, κι από εκεί παίρνεις τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ.

Έχω κόψει Γαλλία και ξέρω πως γίνεται αλλά το θέμα για εμένα είναι να βρω μαγαζιά που να κόβουν.

Ρώτησα δύο με τρία μαγαζιά και δεν κόβουν,το μόνο που κόβει είναι ο Παπαδάκης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναλογικούς φακούς HANNEX αν το γράφω σωστά καθώς και φακούς olympus.

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω μα κάποιο αντάπτορα να τους δέσω με την slr;

Έχω καταλήξει να πάρω την nikon d3200 με 18-200 tamron.

Την μηχανή olympus την έχω αλλά έχει προβλήματα και μιας και είναι ενθύμιο από τον πατέρα μου δεν θα την πειράξω καθόλου.

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

γραψε μια τι φακους εχεις πιο αναλυτικα..

hanimex λογικα..μ42 επισης λογικα..και αν παρεις adaptorα με γυαλακια θα κανεις δουλεια.

Καλυτερα ομως να επαιρνες canon :p

edit

αναφερεις και ολυμπους οποτε μαλλον ειναι ολοι om mount.

Καλυτερα ομως να επαιρνες canon :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η d5100 είναι σαφώς ανώτερη μηχανή. Η d3100 διαθέτει πιo πρόσφατο hardware αλλά σε κάθε περίπτωση παραμένει entry level μοντέλο. Τα πολλά μεγκαπίξελ είναι ένα διαχρονικό κολπάκι του μάρκετινγκ, αλλά πάντα αποπροσανατολιστικό. Το αποτέλεσμα που θα έχουν σε τόσο μικρός αισθητήρα είναι ιδιαίτερα έντονος θόρυβος σε χαμηλές φωτιστικές συνθήκες, πράγμα που δεν το θες καθόλου. Ασε που λένε ότι η 5100 είναι ακόμη καλύτερη και από την d7000 σε βίντεο. Όσο αφορά τη d90 που αναφέρθηκε, είναι όντως καλή αλλά πλέον πάλιωσε. Από εμένα 5100 άφοβα!

υ.γ.: είχα ενδοιασμούς κατα πόσο στιβαρή θα είναι η αρθρωτή οθόνη. Την είδα από κοντά και έπαθα πλάκα!. Επιεικώς εξαιρετική!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.