Jump to content



dsl απο δευτερα και αποριες


bourlas1416003173

Recommended Posts

απο την δευτερα dsl !!!

αλλα εχω μερικες αποριες οποιος ξερει ας βοηθησει

1) εχω περιπου καταλαβει τι ειναι τα φιλτρα και οι διαχωριστες αλλα δεν ξερω τι χρειαζομαι

δηλαδη π.χ. θελω ολα τα τηλέφωνα στο γραφειο να ειναι οπως πριν και μονο σε μια

μπριζα να βαλω το μοδεμ τι χρειαζομαι φιλτρο η διαχωριστη

2) επισης καποιος γνωστος μου ειπε οτι αν κανω το παραπανω θα πρεπει να βαλω το μοδεμ στην κεντρικη μπριζα του οτε που αν ειναι αυτη που φανταζομαι θα χρειαστω 20-30 μετρα καλωδιο δικτυου

-αρα πως μπορω να βρω ποια ειναι η κεντρικη μπριζα?

-και αν ειναι οντως μηπως θα ηταν καλυτερα να βαλω φιλτρα/διαχωριστες σε ολα τα τηλεφωνα (βασικα ειναι 3 μπριζες (αλλα λογω κεντρου ειναι 10 τηλεφωνα) ωστε να βαλω σε οποια μπριζα νομιζω/ειναι κοντα στον υπολογιστη

- επισης υπαρχει διαφορα στην ταχυτητα/lag μεταξυ φιλτων και διαχωριστων

3) με τα demo accounts τι παιζει πως μπορω να βρω π.χ. για οτε η τελλας η fortnet ktl

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις isdn τότε θα βάλεις ένα διαχωριστή στην πρίζα που παίρνει το isdn γραμμή. Δηλαδή είναι κάπως έτσι τα πράγματα.

Πρίζα - διαχωριστής -Netmod - τηλεφωνικές συσκευές (όπως ήταν και πριν δλδ)

..............................|_adsl modem (usb, ethernet) - PC

Αν έχει pstn τότε σε όποια πρίζα θέλεις να έχεις τηλεφωνο θα βάλεις ένα φίλτρο και επάνω στο φίλτρο θα συνδέσεις το τηλ. Στην πρίζα που θα βάλεις το adsl modem δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα.

(Για το σενάριο του pstn δεν 1000% σίγουρος καθώς εγώ έχω isdn, για το σενάριο το άλλο όμως... 999% σίγουρος)

ΥΓ: οι τελείες παραπάνω είναι για να έρθει το σχεδιάγραμα στα ίσα του.

Link to comment
Share on other sites

sorry απο την χαρα μου δεν εκανα αναζητηση στο φορουμ

ευχαριστω παντως ολους και ειδικα τον μορφεα

αυτο το thread http://www.adslgr.com/forum/thread8287.html

einai πραγματικα το ευαγγελιο του νεο-dslakia

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.