Jump to content



SVideo και Compaq φορητός


dfragos

Recommended Posts

Θέλω να βγάλω σήμα από Svideo του φορητού(2153ΕΑ). Έχει κάρτα της ATI πάνω και έχω ένα καλώδιο αναλογικό, μαζί με το scart, και έναν μετατροπέα Svideo σε αναλογικό. Ο υπολογιστής δεν φαίνεται να αναγνωρίζει την τηλεόραση ότι είναι συνδεδεμένη.

Καμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι πρόβλημα με τις περισσότερες ATI της παλιές στα notebooks. Η ATI για να υποστηρίξει RCA πάνω σε S-Video χρησιμοποιεί τώρα 8pino S-Video adaptoρα και όχι το κλασικό 4pino. 2 πράγματα μπορείς να κάνεις,

  • 'Η να το βάλεις πρώτα σε S-Video πάνω στο Scart και τα μπεις στο Panel όπου θα στο αναγνωρίσει, θα πατήσεις το πράσινο κουμπί για να στείλει σήμα και θα ρυθμίσεις PAL και ότι άλλο θες. Θα βγεις από το Panel, και μετά θα το γυρίσεις σε RCA για να πάρει το χρώμα. (αν ξαναμπείς στο Panel ενώ είναι σε RCA θα απενεργοποιηθεί).
  • Να βάλεις τους τελευταίους Drivers για την κάρτα από την Compaq όπου λύνουν αυτό ακριβώς το πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου laptop έχει ATI Mobility 7500 (Compaq Presario 1515ea) και για να έχω εικόνα στην tv χρησιμοποιούσα την έξοδο s-video του φορητού και αντάπτορα απο s-video σε scart (εννοείται πως χρησιμοποιείται το scart στην tv).... το πρόβλημα είναι οτι η εικόνα στην τηλεόραση είναι ασπρόμαυρη!:confused::blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Mη παραπονιέσαι τόσο band παίρνεις από το ΑΠΘ τι να πούμε και μεις... :p

Αν ήμουν Θεσσαλονίκη δεν θα έκλαιγα. κλαψψψψ

στην Κεφαλονιά δεν έχω ασύρματο...... :cry:

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστόν ξες ότι λύνουν αυτό το πρόβλημα

8.003.3-040515a-016016C

Fixes the following issues:

- Setup for GART was not installing correctly when using the Driver Recovery CD (DRCD).

- Hot Key display switching did not remember the resolution.

- An external VGA monitor did work properly when connected via S-Video+VGA.

- AVI or MPEG files caused lockup after disabling the extended monitor.

- Display configuration was changed after system restart with external monitor connected.

- Pressing Fn+F4 to switch display while a media file was playing caused system busy error.

- Could not force TV on when TV was not automatically detected.

- Could not change display to CRT+TV by pressing Fn+F4 at first cycle.

- Could not use Fn+F4 to switch between TV and internal display.

- CRT was not detected after Suspend/Resume or use of lid switch.

- Presario 2800 Series power management issue caused a blue screen error.

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα το @@@@..... τίποτα δε έγινε. Έχει μια επιλογή για να κάνεις force recognition αλλα δεν δουλεύει. Τσάμπα το κατέβασμα. Δοκίμασα τα πάντα, μου έσπασε τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos

Το κατέβασα το @@@@..... τίποτα δε έγινε. Έχει μια επιλογή για να κάνεις force recognition αλλα δεν δουλεύει. Τσάμπα το κατέβασμα. Δοκίμασα τα πάντα, μου έσπασε τα νεύρα.

βρε συ μήπως δεν έβαλες καλά Drivers και CP, το απεγκατέστησες τα προηγούμενα πριν τα βάλεις?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.