Jump to content



leak σε mosfet μητρικής


jiohkor3

Recommended Posts

msi gma e45 880 μου την εδωσε το πλαισιο πριν καποιους μηνες σαν καινουργια,

αλλα ηταν εγκατεστημενα νεα μοσφετ απλα λογω εγγυησης. Δε θυμαμαι ποσα ειχαν σκασει την πρωτη φορα.

Ειχαν αντικαταστησει ολα τα μοσφετ και ο κωδικος της μητρικης δεν ηταν αυτος που τους ειχα παει

αρα καποιου αλλουνου που ειχε το ιδιο θεμα.

Αυτη τη φορα εσκασε μονο ενα και "λειτουργει" , αλλα τι να κανω, δε μπορω να περιμενω

μηπως παρει και καναν επεξεργαστη μαζι ή οτιδηποτε αλλο.

Δεν θελω παλι ομως αυτη, γινεται να τους πλερωσω διαφορα και να παρω αλλη;

Εχει σκασει στο μισο ιντερνετ και δε θελω παλι να φορτωθω την ιδια.

Μιλαμε για am3 με phenom 965.

Link to comment
Share on other sites

Να την πας στο Πλαίσιο πριν χρειαστεί να πας σε "αναγκαστική" αναβάθμιση! :D (αφού θα σε αποχαιρετήσουν μητρική-επεξεργαστής).

Το αν θα δεχτούν να σου δώσουν κάποια άλλη μάλλον εξαρτάται, σε τι άτομα θα πέσεις. Ακόμα και αν δεχτούν σίγουρα θα χρειαστεί να βάλεις το χέρι στην τσέπη γιατί το πιστωτικό θα είναι λίγο. Αν κρίνω από την τεράστια (:tomato:) γκάμα μητρικών AM3+ που υπάρχει στο site (8 το σύνολο) μόνο η Gigabyte 990XA-UD3 φαίνεται ν' αξίζει (αν τα € δεν είναι θέμα τότε FXA) άντε και η πιο φθηνή MSI 970A-G45 στην ανάγκη. Φυσικά χρειάζεται και λίγη τύχη να βρίσκεται σε κάποιο κοντινό σε σένα κατάστημα!

Link to comment
Share on other sites

αναλογως για ποσα λεφτα μιλαμε βασικα, το να μη δεχτουν να παρω το καταλαβαινω,

αλλα πρεπει να αναλογιστουν εστω λιγο την αποψη μου να μην παρω παλι την ιδια μητρικη.

Τελευταια τιμη της της 880 ε45 ηταν νομιζω καπου 55 ευρω καπου εκει.

ενα 50αρι ακομα το δινω οποτε οκ ισως αν υπαρξει επιλογη τετοια πιστωτικου θα το ψαξω,

αυτο που δε ξερω ειναι αν θα τη δεχτουν πισω με leak στο fet.

Δε πιστευω να μου πουν λειτουργει σε μας οποτε παρτη πισω...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πως ξέρεις οτι έχει πρόβλημα; Είναι κάτι που φαίνεται οπτικά; Κάτι στην λειτουργία;

Μάτια έχουν, ελληνικά που θα τους εξηγήσεις, καταλαβαίνουν. Από την στιγμή που είναι πρόβλημα δεν θα δεχτείς το "Λειτουργεί κανονικά, πάρτην πίσω".

Όσο για το πιστωτικό εκτός οτι είναι θέμα τύχης, έσω έτοιμος για τα χειρότερα (του τύπου 30~35€ πιστωτικό).

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορα ηταν shutdown και dead.

τωρα ηταν shutdown και γενικος, αλλα ξαναζωντανευω και σε τρολαρω.

Τσεκαρισμα και ενα "νεκρο" leakαρισμενο mosfet. Αν βγαλω καλη φωτο θανεβασω

Δευτερα λοιπον μετα το πλαισιο τα νεοτερα...

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

τη μητρικη τη δοκιμασα και δεν αναβε καν χθες το βραδυ, οποτε μαλλον ηταν τυχαιο

οτι αναψε προχθες που μου χε γινει το σκηνικο.

Με τα πολλα πηγε πλαισιο ταξιδακι και τωρα η τυχη της αγνοειται.

Αναμενουμε για τι προταση θα εχουν τα παιδια, παντως φανηκε να κατανοησαν το προβλημα, καθως θα εχουν παει πολλες τετοιες μητρικες.

Για αυτες που υπαρχουν στη σελιδα και τα μοντελα που εχει ποικιλια δεν υπαρχει

αλλα με καλυπτει το 970 απολυτα.

Ας ελπισουμε να εχει λογικη τιμη το χρεωστικο

Link to comment
Share on other sites

Tο πιστωτικό του θα είναι οσο ήτανε την τελευταια φορα που την βάλανε στο ράφι ή αν υπάρχει ακόμα τοτε θα του κόψουν πιστωτικο οσο έχει τώρα στο πλαίσιο.

Πανε αφησε την και πες μας τι σου ειπανε..

ΥΓ ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα σου πουνε....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.