Jump to content



Θέλω τη γνώμη σας.


the_Scientist

Recommended Posts

Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη που δεν απαντάω συχνά στα πόστ μου,αλλα το pc μου πάει απο το κακό στο χειρότερο σε σημείο να μην το ανάβω καν γιατι καθυστερεί αναβοσβήνει και ιστορίες. Π.χ. για να ανάψει θέλει αρκετή ωρα,συνέχεια κάνει διακοπή με το μόντεμ και βγάζει ένα παραθυράκι από το antivirus (ESET) να πατήσω οκ (και βγαίνει το ίδιο παράθυρο αλλες 5-6 φορες οταν πατάω το οκ). Το youtube θέλει 1 λεπτό για να φορτώσει 10 με 15 δευτερόλεπτα βίντεο,και καποιες φορές μεχρι να "ζεσταθεί" κανει ρεστάρτ πανω στην εκκίνηση.(Αυτα ειναι προβλήματα windows διοτι με τα linux αν και καθυστερεί για να κανει boot,μετά παει καλά,και θα κάνω ενα φορμάτ μηπως ερθει στα καλά του) Εχω και το πρόβλημα με την κάρτα γραφικών,η οποία εχει 4 pin, 2 ρευμα κ 2 πρεπει να είναι τυπου "data",για να μην πολυλογό λογω βλάβης εβαλα τα 2 ρευματος απευθείας με το τροφοδοτικό και τα αλλα 2 data πανω στην κάρτα,αλλα τωρα τρέχει με 13% ο ανεμιστίρας πάντα,και ετσι ζεστένεται και σβίνει,για να το κρατίσω κρύο εχω βάλει εναν ανεμιστίρα (απο αυτους που τους βάζεις στο πάτωμα και φυσάνε στο δωμάτιο..:p) για να κρυώνει την κάρτα αλλα δε γίνεται να κάθομαι με ανεμιστίρα συνέχεια. Και θέλω τη γνώμη σας (και για το θέμα software αν θελετε να πείτε κάτι) για αυτην την κάρτα MSI GT 630 (PCI Express 16, 4 GB GDDR3) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr γιατι πιστεύω δεν αξίζει να δώσω 30 ευρώ για ψήκτρα για την ATi X1950 xtx την οποία την αγόρασα 35 ευρώ απο το πλαισιο στοκ. :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η 6570 DDR 5 (Προσοχή ΟΧΙ DDR3) είναι στο επίπεδο της κάρτας που είχες και γενικά είναι καλύτερη και από πολλές κάρτες των 80 και 90 ευρώ.

Club 3D Radeon HD6570 1GB | Skroutz.gr

μην κοιτάς το μέγεθος της μνήμης σε αυτές τις κάρτες πάνω από 1 gb είναι περιττό.

Αυτή που σουτ έδειξα είναι καλύτερη και από ΟΛΕΣ τις 6670που έχουν DDR3 και κανουν 80+, και φυσικά ΠΟΛΥ καλύτερη από την 630.

Σε nvidia κοιτάς από 550ti και άνω μόνο. οι 440/620/630 είναι χρέπια.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η 6570 DDR 5 (Προσοχή ΟΧΙ DDR3) είναι στο επίπεδο της κάρτας που είχες και γενικά είναι καλύτερη και από πολλές κάρτες των 80 και 90 ευρώ.

Club 3D Radeon HD6570 1GB | Skroutz.gr

μην κοιτάς το μέγεθος της μνήμης σε αυτές τις κάρτες πάνω από 1 gb είναι περιττό.

Αυτή που σουτ έδειξα είναι καλύτερη και από ΟΛΕΣ τις 6670που έχουν DDR3 και κανουν 80+, και φυσικά ΠΟΛΥ καλύτερη από την 630.

Σε nvidia κοιτάς από 550ti και άνω μόνο. οι 440/620/630 είναι χρέπια.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Εγω να σου πώ τι "απαιτήσεις" έχω...να παίζω το IV, το test drive unlimited 2 και να υποστιρίζει direct x11 για το bus simulator 2012...

Μεχρι στιγμής με το IV είχα λίγο πρόβλημα λόγο επεξεργαστή (εχω πολύ χαμηλό dual core Ε2200 2,20ghz) αλλα το test drive unlimited 1 k 2 τα έπαιζα αρκετά καλά μπορω να πώ! :) το bus simulator 2012 δεν μπορώ να το παίξω διοτι ζητάει direct x11. Ποια κάρτα μου προτείνεις να πάρω? Δεν θα ήθελα να ξεπεράσει τα 90 ευρο ομως.. :/

Aυτη η 630 παντως βλέπω πως εχει μεγαλυτερες ταχύτητες απο την 6570...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Εγω να σου πώ τι "απαιτήσεις" έχω...να παίζω το IV, το test drive unlimited 2 και να υποστιρίζει direct x11 για το bus simulator 2012...

Μεχρι στιγμής με το IV είχα λίγο πρόβλημα λόγο επεξεργαστή (εχω πολύ χαμηλό dual core Ε2200 2,20ghz) αλλα το test drive unlimited 1 k 2 τα έπαιζα αρκετά καλά μπορω να πώ! :) το bus simulator 2012 δεν μπορώ να το παίξω διοτι ζητάει direct x11. Ποια κάρτα μου προτείνεις να πάρω? Δεν θα ήθελα να ξεπεράσει τα 90 ευρο ομως.. :/

Aυτη η 630 παντως βλέπω πως εχει μεγαλυτερες ταχύτητες απο την 6570...

η 630 δεν πιάνει μπάζα μπροστά στην 6570 DDR 5. για το CPU που έχεις πάρε αυτήν που σου λέω, όλα τα υπόλοιπα είναι πεταμένα χρήματα....

μην κοιτάς τα mghz δεν μετρούν μόνο αυτά.

Link to comment
Share on other sites

η 630 δεν πιάνει μπάζα μπροστά στην 6570 DDR 5. για το CPU που έχεις πάρε αυτήν που σου λέω, όλα τα υπόλοιπα είναι πεταμένα χρήματα....

μην κοιτάς τα mghz δεν μετρούν μόνο αυτά.

αα..πολύ ωραία τότε! Θα μιλήσω αυριο κιολας με το multirama να δω αν υπάρχει!.. Ξέρεις αν υποστιρίζει direct x11?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η 6570 DDR 5 (Προσοχή ΟΧΙ DDR3) είναι στο επίπεδο της κάρτας που είχες και γενικά είναι καλύτερη και από πολλές κάρτες των 80 και 90 ευρώ.

Club 3D Radeon HD6570 1GB | Skroutz.gr

.....

Από τα 2 καταστήματα του skroutz αν κοιτάξεις τις καρτέλες "περιγραφή" (Multirama) και "τεχνικά χαρακτηριστικά"(Getitnow) γράφει: "1 GB - DDR3 SDRAM"

Επειδή η Club 3D έχει την 6570 και με 1 GB GDDR3 (CGAX-65724ZI) και με 1GB GDDR5 (CGAX-65724I) πρόσεξε μήπως είναι η κάρτα με GDDR3.

Link to comment
Share on other sites

Από τα 2 καταστήματα του skroutz αν κοιτάξεις τις καρτέλες "περιγραφή" (Multirama) και "τεχνικά χαρακτηριστικά"(Getitnow) γράφει: "1 GB - DDR3 SDRAM"

Επειδή η Club 3D έχει την 6570 και με 1 GB GDDR3 (CGAX-65724ZI) και με 1GB GDDR5 (CGAX-65724I) πρόσεξε μήπως είναι η κάρτα με GDDR3.

Στο multirama λεει πως το εχει με DDR5...ελπίζω να μην μου πουν πως ειναι τυπογραφικό λάθος! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Στο multirama λεει πως το εχει με DDR5...ελπίζω να μην μου πουν πως ειναι τυπογραφικό λάθος! :happy:

κάνε ένα print screen, αν στείλουν ddr3 θα απαιτήσεισ ddr5 στην ΙΔΙΑ τιμή. και ο νόμος είναι με το μέρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.