Jump to content



USB > SERIAL δουλεύει;


Wizard!

Recommended Posts

Έχω ένα δορυφορικό δέκτη που για να γίνει αναβάθμιση θέλει σειριακό καλώδιο. Οι περισσότερες μητρικές τα τελευταία χρόνια το έχουν καταργήσει και σωστά αφού πλέον δε χρησιμοποιείται σχεδόν πουθενά. Για να μη μπαίνω σε διαδικασία να αγοράζω καρτούλα με COM ports, μήπως αυτό κάνει σωστά τη δουλειά του; Μια δοκιμή θα με πείσει, ξέρω, αλλά επειδή έχει 12€ και όχι 2€, δε θέλω να τα πετάξω...

Έχει δουλέψει κανείς με κάτι ανάλογο; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Και δεν το παίρνεις από UK USB 2.0 TO RS232 SERIAL DB9 9 PIN ADAPTER CABLE FOR PDA | eBay

το ίδιο πράγμα 3,5€. Συνήθως θέλουν 5 εργάσιμες.

Εναλλακτικά, μπορείς να το δουλέψεις και σε κανά συγγενή/γνωστό/φίλο που έχει παλιό PC/Laptop και σου χρωστάει καμιά χάρη για το format που του έκανες :p

Link to comment
Share on other sites

Και δεν το παίρνεις από UK USB 2.0 TO RS232 SERIAL DB9 9 PIN ADAPTER CABLE FOR PDA | eBay

το ίδιο πράγμα 3,5€. Συνήθως θέλουν 5 εργάσιμες.

Τελικά αυτό πήρα και είναι ακριβώς το ίδιο... μα ακριβώς... Στο κάτω κάτω αν δε δουλέψει, 3.10€ θα χάσω, όχι 12€... Αν και μου είπε φίλος ότι χρησιμοποιεί ίδιο για modem/fax που είναι παλιό (serial) και παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.