Jump to content



Ερωτήσεις για το Powerline Adapter


kosmos890

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αντικαταστησω το wifi με PowerLine Adapter. Διαβασα στο internet πως δεν δουλευουν σε πολυπριζα και πως οι πριζες πρεπει να έχουν τον ίδιο ουδετερο. Επίσης δεν γνωρίζω αν έχουν καλη ταχύτητα καθώς και αν επηρεάζουν την κατανάλωση ηλεκτρικού ρευματος. Κάποιος που το έχει δει σε λειτουργία μπορεί να μου πει τις εντυπώσεις του και αν αξίζει τον κόπο. Το φθηνότερο που βρήκα κάνει 42 euro, μην πανε χαμενα τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερη επιλογή από το ασύρματο. Διαμοιράζω σε 3 Η/Υ μέσω powerline και είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια είναι ανάλογα και με τις απαιτήσεις που έχεις. Ταινίες υψηλής ευκρίνειας (HD) βλέπω άνετα. Για παράδειγμα, βλέπω ένα 1080p mkv του Avatar από άλλο δίσκο του δικτύου. Τα 200Mbps powerline adapters είναι ουσιαστικά 100Mbps και από αυτά θα είσαι ευχαριστημένος αν πιάσεις το 70-75% ανάλογα την συνδεσμολογία της πρίζας και την ποιότητα της ηλεκτρικής σου εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολύμπριζα απλά δουλεύουν.Σε πολύμπριζα ασφαλείας έχουν πρόβλημα.Κάποια powerline δεν δουλεύουν καθόλου ενώ μερικά δουλεύουν,αλλά με πολύ χαμηλη ταχύτητα.Δεν επηρεάζουν την κατανάλωση του ηλεκτρικού ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά θα αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία και θα γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου. Μπορείτε να προτείνετε κάποιο φθηνο μοντέλο ή είναι διαφήμιση? Και κάτι τελευταίο. Σε linux δουλεύουν? Στην σελίδα γνωστής εταιρίας έγραφε ότι υποστηρίζουν linux

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν με όλα τα λειτουργικά συστήματα,δεν έχεις πρόβλημα εκεί.

Φθηνό μοντέλο που έχω δοκιμάσει και δουλεύει και πάνω από πολύμπριζα ασφαλείας είναι αυτό:

TP-LINK TL-PA211 AV200 Mini Powerline Starter Kit | Skroutz.gr

αλλά σε αυτή τη περίπτωση μην περιμένεις ταχύτητες.Όπως σου είπα και πριν,τα powerline είναι προτιμότερο να δουλεύουν κατευθείαν επάνω στη μπρίζα,οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό:

TP-LINK TL-PA250 AV200+ Powerline Adapter With AC Pass Through Starter Kit | Skroutz.gr

και επάνω του να συνδέσεις κάτι άλλο,πχ πολύμπριζο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=19339]roybatty[/MENTION] Στο πλαισιο είχα βρει το 211 (το φθηνότερο) με 42euro. Εχω UPS, οχι πολυπριζο ασφαλειας. Αν στο πολύπριζο (απλό) συνδέσω το UPS και το powerline θα έχω κανονική λειτουργία (όχι χαμηλή ταχύτητα)? Το άλλο μοντέλο (250) πάει στα 55 euro και θέλω να μειώσω το κόστος όσο γίνεται. Εκτός αν το 250 έχει και άλλες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

όταν λες modem και router εννοείς bridge modem και σκέτο router και θέλεις να κάνεις κάτι σαν κι αυτό;

πριζα - Modem - powerline --------------- powerline - router - pc

Με 200ρια powerline *λογικά* δεν θα έχεις πρόβλημα μέχρι τα 50 μέτρα,καλού κακού όμως μην τα βάλεις επάνω σε πολύπριζο ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες modem και router εννοείς bridge modem και σκέτο router και θέλεις να κάνεις κάτι σαν κι αυτό;

πριζα - Modem - powerline --------------- powerline - router - pc

Με 200ρια powerline *λογικά* δεν θα έχεις πρόβλημα μέχρι τα 50 μέτρα,καλού κακού όμως μην τα βάλεις επάνω σε πολύπριζο ασφαλείας.

ναι κάτι τέτοιο σκέφτομαι...

πρίζα - thomson tg585 - TP-LINK TL-PA210 ------------------ TP-LINK TL-PA210 - thomson tg585 και σύνδεση με wifi και στα 2 thomson...

παίζει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

ναι κάτι τέτοιο σκέφτομαι...

πρίζα - thomson tg585 - TP-LINK TL-PA210 ------------------ TP-LINK TL-PA210 - thomson tg585 και σύνδεση με wifi και στα 2 thomson...

παίζει κάτι τέτοιο;

η φυσική σύνδεση θα δουλεύει,δηλαδή θα επικοινωνούν οι 2 router μεταξύ τους μέσω των powerline.Τώρα τι θέλεις να επιτύχεις συνδέοντας τους μεταξύ τους κατ'αυτόν τον τρόπο είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

βασικά θελω

α)να μοιράσω τη σύνδεση σε ισόγειο και δεύτερο όροφο οικοδομής, (στο ισόγειο έχω συνδεδεμένα σε ένα thomson, laptop και android με wifi, wdtv live και bravia tv με ethernet, και θέλω wifi στον δεύτερο για να συνδέω 2ο laptop ή android)

β)κάτι αντίστοιχο στη δουλειά, απο το γραφείο σε μια αποθήκη περίπου στα 40 με 50 μέτρα μακριά για πολύ ελαφριά δουλειά (excel, word σε cloud)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ολοι αυτή οι όροφοι στην ιδία φάση;;;

Μονο έτσι δουλεύει το powerline,όχι στον ίδιο ουδέτερο που ειπώθηκε πιο πάνω.

sent from my Atrix

Λάθος κάνεις.Τα powerline χρησιμοποιουν τον ουδέτερο για μεταφορά δεδομένων.Μπορεί πχ σε ένα τριώροφο να έχεις διαφορετική φάση (ή αν προτιμάς ρολόι της ΔΕΗ) για κάθε όροφο αλλά κοινό ουδέτερο.Σε αυτήν την περίπτωση πάλι δουλεύουν,αν και έχουν αρκετές απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έχει δουλέψει πάντως και αρχικά μου έκανε εντύπωση,γι'αυτό και το έψαξα.Μέτα έμαθα για τις...μαμουνιές των ηλεκτρολόγων με τον ουδέτερο :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ..... η ηλεκτρολογική εγκατάσταση της οικοδομής είναι κάπως έτσι: στο ισόγειο μονοφασικό ρολόι της ΔΕΗ και κεντρικός πίνακας ο οποίος μοιράζει σε 3 πίνακες, έναν για κάθε όροφο. Να το δοκιμάσω ή να τραβίξω καλώδιο ethernet;

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ..... η ηλεκτρολογική εγκατάσταση της οικοδομής είναι κάπως έτσι: στο ισόγειο μονοφασικό ρολόι της ΔΕΗ και κεντρικός πίνακας ο οποίος μοιράζει σε 3 πίνακες, έναν για κάθε όροφο. Να το δοκιμάσω ή να τραβίξω καλώδιο ethernet;

Το καλώδιο ethernet είναι πάντα η καλύτερη λύση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πως όλα θα παίζουν πάντα στις σωστές ταχύτητες και χωρίς θέματα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ..... η ηλεκτρολογική εγκατάσταση της οικοδομής είναι κάπως έτσι: στο ισόγειο μονοφασικό ρολόι της ΔΕΗ και κεντρικός πίνακας ο οποίος μοιράζει σε 3 πίνακες, έναν για κάθε όροφο. Να το δοκιμάσω ή να τραβίξω καλώδιο ethernet;

Ένα ρολόι για 3 ορόφους; :hmm: Μονοκατοικία είναι;

ΑΝ είναι έτσι όπως τα λες,λογικά έχουν και κοινό ουδέτερο,αλλά μη το δέσεις και κόμπο.Ρώτησε κάποιον ηλεκτρολόγο πρώτα.

Φυσικά και το καλώδιο ethernet είναι η βέλτιστη λύση,ακόμα και στα 100 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.