Jump to content



Πρόβλημα με σήμα ψηφιακών καναλιών από παρεμβολές του pc


nikpoth

Recommended Posts

Καλησπέρα.Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Έχω τοποθετήσει μια κεραία στο μπαλκόνι,η οποια θέλω να τροφοδοτήσει δυο τηλεοράσεις.

Η εγκατάσταση. ξεκινα ένα καλώδιο από την κεραία, καταλήγει σε έναν ενισχυτή γραμμής και από εκεί φεύγουν δυο καλώδια κεραίας για τις δυο τηλεοράσεις.

Όλα πάνε καλά σχετικά με σήμα 100% και ποιότητα από 30 έως 70% ανάλογα το κανάλι.

Τα προβλήματα αρχίζουν όμως με το που ανοίξω τον υπολογιστή.

συγκεκριμένα πέφτει κατακόρυφα η ποιότητα στο 10% και μερικά κανάλια χάνονται τελείως.

Δοκίμασα να αλλάξω μπρίζα στον υπολογιστή και να τροφοδοτείται από άλλη γραμμή του σπιτιού,χωρίς αποτέλεσμα.

Στην ουσία λοιπόν οποτε ανοίγω το pc έχω παρεμβολή και στις δυο τηλεόρασης που είναι σε ξεχωριστά δωμάτια.

Τα ίδια ακριβώς προβλήματα έχω και από την κεντρική κεραία τις πολυκατοικίας.Για αυτό και δοκίμασα την εγκατάσταση νέας κεραίας στο μπαλκόνι.

Μένω κέντρο αθήνα.

Τα καλώδια γενικά και τις κεραίας δεν ακουμπάνε μεταξύ τους.Το πρόβλημα θυμίζει πχ πως είναι όταν ανοίγαμε πιστολακι μαλλιων κοντά σε τηλεόραση παλιά και έκανε κάτι γραμμές σαν παρεμβολή.

Pc με τηλεόραση δεν επικοινωνούν με κανένα καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Στο BIOS της μητρικής υπάρχει συνήθως μια ρύθμιση "Spread Spectrum" ή κάτι παρόμοιο. Όταν είναι ενεργοποιημένη μειώνει τις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές σε άλλες συσκευές (ραδιόφωνα, τηλεοράσεις). Την λειτουργία αυτή πολλοί την απενεργοποιούν για να έχουν πιο σταθερό overclock.

Ενεργοποίησέ την αλλά πρόσεξε αν έχεις κάνει overclock, αν παραμένει σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ενεργοποιημένη τι συγκεκριμένη επιλογή.Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω.Σε φάση που μου λένε κλείσε το pc να δούμε τηλεόραση..:-O

Με το που το κλείσω όλα παίζουν καμπάνα τα κανάλια.

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι κάτι γίνετε με τι λειτουργία τις vga.

Πχ. Δοκιμάζοντας διαφορα, όταν ανοίγω ένα game, η παρεμβολή δίνει και παίρνει,τα ρημάζει όλα τα κανάλια.Ακουμπώντας με το χέρι μου το καλώδιο από το dvi τα κανάλια δουλεύουν κανονικά.

Θέμα καλωδίου δεν νομίζω, δοκίμασα dvi-hdmi και ξανά διαφορετικό dvi με τι σειρά χωρίς αποτέλεσμα.

Δυστυχώς δεν έχω την επιλογή να δοκιμάσω άλλη vga.

Υπάρχει περίπτωση να κάνει η κάρτα γραφικών τόσο μεγάλη παρεμβολή σε όλο το δωμάτιο?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις έναν μεγάλο φερίτη στο καλώδιο που όταν το πιάνεις σταματάει η παρεμβολή. Κάνε και 2 loop στο καλώδιο.Ναι είναι δυνατόν να κάνει παρεμβολές!

Επίσης βάλε άλλους 2 και στα καλώδια του ρεύματος των τηλεοράσεων...

Ενημέρωσέ μας αν διορθωθεί το πρόβλημα.

Στην καινούργια Samsung tv που πήρα είχε μέσα φερίτη και έλεγε στις οδηγίες πως να περαστεί με 2 loop στο καλώδιο του ρεύματος για αυτό πήγε εκεί το μυαλό μου...

Δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοια περίπτωση παρεμβολών...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.