Jump to content



Πρωτα ubuntu και μετα windows 7


kostas77733

Recommended Posts

Ακουστε παιδες το θεμα μου.Εγω στο λαπτοπ μου εχω windows 7.Αποφασισα να βαλω και UBUNTU.Επειδη ομως οταν επελεξα να το εγκαταστησω με την πρωτη επιλογη που ελεγε"μαζι windows 7 kai ubuntu) μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν εχω αρκετο χωρο στον C και επειδη ειχε 3 partition(το ενα αδειο) αποφασισα να παω με την τριτη επιλογη που λεει "αλλοσ τροπος"..Πηγα απο εκει , επελεξα το αδειο partition το εκανα ext4 και τα εγκατεστησα εκει...Μεχρι εδω ολα καλα...Το θεμα μου ειναι, οτι ποιο παλια που το ειχα κανει οταν ανοιγα το pc μου εβγαζε μιοα μαυρη οθονη που σε αφηνε να επιλεξεις windows 7 h ubuntu τωρα δεν μου βγαζει αυτη αλλα μου βγαζει του ubuntu την οθονη και εκει εχει τελαυταια επιλογη το windows 7...Δεν θα ειχα θεμα αλλα οπου διαβασα λιγο ιντερνετ λενε οτι ειναι καλυτερα να εχεισ των windows to boot loader και οχι του ubuntu γιατι με Updates κλπ θα κολλαει το pc...

Πως επιλυεται αυτο, εκτος απο φορματ???

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Και για να γινω ποιο σαφης..τωρα βλεπω αυτο Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.hackourlife.com/wp-content/uploads/2011/05/Dual-Boot-Grub2-600x450.jpg

και ρωταω αν γινετε να βλεπω κατι σαν αυτο(να γραφει windows 7 k ubuntu)

Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://imagecdn.maketecheasier.com/2009/1/windows-selection.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις τον bootloader των windows,αλλά είναι μαζοχισμός να κάνεις την διαδικασία για προσθήκη του ubuntu στον bootloader των windows.

Όπως είπε και ο darien δεν θα εχεις πρόβλημα με updates.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.