Jump to content



Αγορά bridge ψηφιακής μηχανής


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω μία κάμερα για να αντικαταστήσω την προηγούμενη compact μηχανή μου. Την θέλω για καθημερινή χρήση που να αποδίδει πολύ καλά και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η απόδοση σε νυχτερινές φωτογραφίες. Είμαι ανάμεσα στις Nikon P510 την Lumix FZ 150 και την Canon SX40. Στα site οταν αναφέρουν επιδόσεις σε νυκτερινές φωτογραφίες, οι φωτογραφίες που δείχνουν είναι με τρίποδο; Εννοώ δεν γίνεται χωρίς τρίποδο να είναι καλή η ποιότητα την νύχτα; Αν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη κοντά στα 400€ ευχαρίστως. Απλώς δεν πολυενδιαφέρομαι για DSLR γιατί δεν ξέρω και πολλά από φακούς κλπ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μιας και εισαι στο ευρος τιμης με αυτο το thread...διαβασε το μια για αρχη και συνεχιζουμε.

http://www.thelab.gr/ektypwtes-kai-psifiaki-fwtografia/agora-compact-digital-camera-113803.html

Επισης δεν ειναι αναγκη να μπερδευεσαι με φακους με τις dslr αν δεν θελεις.

Βγαζουν οποτεδηποτε ακομα και και με τον μαμα φακο σαφως καλυτερο αποτελεσμα απο οποιαδηποτε compact.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που προτείνονται στο θέμα που παραθέτεις ανταποκρίνονται και στις δικές μου ανάγκες; Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από φωτογραφία (ISO κλπ) αλλά έχω ένα κόλλημα έτσι ώστε αυτή η μηχανή που θα πάρω να αποδίδει καλά και σε πολύ χαμηλό φωτισμό... Αυτές που προτείνω πώς σου φαίνονται; Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αναφερεις τις αναγκες σου...εκτος αν περιοριζεσαι στο να βγαζεις μονο καθαρες φωτος τα βραδια χωρις τριποδο...οποτε ναι.Κλασεις ανωτερες ..

Σαν πρωτη επιλογη εχε την olympus epl-3.

Λογικα την αποκτας στο budget που διαθετεις...αλλιως epm1..

και μετα στις compact που προτεινα και εκει..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι απαιτήσεις μου είναι πάνω κάτω αυτές. Καλή ποιότητα θέλω, μέρα νύχτα, συνέχεια. Την θέλω κυρίως για καθημερινή χρήση και μερικά ταξίδια που πηγαίνω το χρόνο. Είχα την VG-120 αλλά η ποιότητα της ήταν απογοητευτική. Αν είχε συννεφιά το αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός... Η olympus epl3 είναι καλύτερη επιλογή από τις άλλες που προανέφερα;

ΥΓ: Επίσης θέλω να έχει και καλή ποιότητα βίντεο για μην αναγκάζομαι να κουβαλώ μαζί μου την απαρχαιωμένη Sony SR 75...

Link to comment
Share on other sites

ναι..καλυτερη

Μετα παιζει να κοιτουσα fuji x10..αλλα για λογους που ανεφερα στο αλλο θεμα παλι στη φτηνοτερη δυνατη canon/νικον (δσλρ) θα πηγαινα.

δες epl3 kai p510 που σταμπαρες μονος σου.(σε iso3200 )

(τις βαζω σαν λινκ γιατι ειναι μεγαλουτσικες)

http://www.dpreview.com/reviews_data/oly_epl3/boxshot/p8100519.jpg

http://www.dpreview.com/reviews_data/nikon_cpp510/boxshot/dscn6406.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο της epl3 είναι εμφανώς καλύτερη από αυτή της p510. Για DSLR που λες δεν υπάρχει θέμα με auto focus κλπ; Δηλαδή ρυθμίζονται αυτόματα; Εννοώ πως οι πιο πολλοί έχουν τις DSLR και κάνουν manual ρυθμίσεις. Για αυτή τι λες; Ξεφεύγει λίγο στα λεφτά αλλά σε αρκετά reviews που διάβασα είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στο ότι πρέπει να ανεβάσω λίγο το budget και να πάω σε DSLR που όπως είπες no problem αν δεν θέλω να μην αλλάζω φακούς. Θα κάνω λίγο υπομονή να μαζέψω λίγα λεφτά παραπάνω και είμαι ανάμεσα στο να πάρω ή την Nikon D5100 ή την Canon 600d. Από amazon.de θα τις πάρω αφού είναι αισθητά φθηνότερες. Έχει αγοράσει κανείς ποτέ από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο της epl3 είναι εμφανώς καλύτερη από αυτή της p510. Για DSLR που λες δεν υπάρχει θέμα με auto focus κλπ; Δηλαδή ρυθμίζονται αυτόματα; Εννοώ πως οι πιο πολλοί έχουν τις DSLR και κάνουν manual ρυθμίσεις. Για αυτή τι λες; Ξεφεύγει λίγο στα λεφτά αλλά σε αρκετά reviews που διάβασα είναι πολύ καλή.

Ας αφησουμε για αρχη το τι κανουν οσοι εχουν dslr.

Μπορεις να την χειριστεις με τον ιδιο τροπο οπως οποιαδηποτε αλλη μηχανη.

Ασχετα αν σου προσφερει την ευελιξια των οποιων ρυθμισεων.(που αργα η γρηγορα θα τη μαθεις με το καιρο).

Σονυ οχι..πριν προβεις σε αγορα..πετα μια το οποιο λινκ βρεις.

Αν μπορεις καλο θα ηταν να πας σε nikon d3200 me ton 18-105 vr.

Aλλιως σε canon ...μπορεις να συμβιβαστεις ανετα με την 550δ .

Ομοιως και με την olympus δλδ....δεν ειναι αναγκη να ξεφυγεις απο το αρχικο ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.