Jump to content



2 7970 crossfire +1090T, bottleneck ή μια χαρά?


Orgios

Recommended Posts

Self explanatory, 2 7970 σε crossfire θα παιξουν σωστά με τον 1090Τ μου ή θα έχω bottleneck?

ΥΓ.Bonus ερώτηση το psu της υπογραφής θα είναι αρκετό? (μαντευω πως ναι αλλά μαντεύω σωστα?)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... το φοβομουν απλά ήλπιζα :rolleyes::rolleyes: γιατί η ερώτηση δεν απαντήθηκε με σαφήνεια στα ξένα φορουμ (αλλοι λενε ναι , άλλοι όχι)

Εχω μία ήδη 7970 και σκεφτομουν να την διπλασιασω στο μελλον, θα πρέπει να περιμένω να δω μαλλον τι θα φερει η amd με τον fx8350 πριν πάω στην δεύτερη καρτούλα...

Αν και αν το bottleneck είναι της τάξης του 10-15% τότε δεν θα είχα πρόβλημα νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... το φοβομουν απλά ήλπιζα :rolleyes::rolleyes: γιατί η ερώτηση δεν απαντήθηκε με σαφήνεια στα ξένα φορουμ (αλλοι λενε ναι , άλλοι όχι)

Εχω μία ήδη 7970 και σκεφτομουν να την διπλασιασω στο μελλον, θα πρέπει να περιμένω να δω μαλλον τι θα φερει η amd με τον fx8350 πριν πάω στην δεύτερη καρτούλα...

Αν και αν το bottleneck είναι της τάξης του 10-15% τότε δεν θα είχα πρόβλημα νομιζω...

Aν παιζεις σε 1080ρ με φιλτρα και ολα maxαρισμενα θα σαι κομπλε....

ΒΝ θα χεις οταν πας να βγαλεις σκορακια σε vantage και 3dmark11 σε Ρ.

Link to comment
Share on other sites

interesting.... και το τροφοδοτικό πιστευετε οτι το σηκώνει το σύστημα???

Με 2χ580 κλοκαρισμενες που ειχα, εβλεπα οταν ημουν φουλ κλοκαρισμενος 750-800w καταναλωσης. Θεωρω πως θα σαι οριακα.

Στη θεση σου βεβαια θα χτυπαγα ενα 1000αρι+ για να ειμαι καλυμενος και τωρα αλλα και στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει πιο παλια review με επεξεργαστες και απο τις δυο εταιριες.Το συμπερασμα μου ηταν οτι sli/crossifre θα εκανα μονο με intel για να παρω το μεγιστο.Εδω για παραδειγμα υπαρχουν παιχνιδια που ο amd εχει 30% επιδοσεις κατω απο intel με την ιδια καρτα,σκεψου αμα οι καρτες ειναι 2.Αμα το βρω θα το ποσταρω γιατι ειχε γενικα αρκετες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Και με την μία έχεις bottleneck, πόσο μάλλον με δύο. Δες κάποιες μετρήσεις με την 570 που είναι αρκετά πιο αδύναμη από την 7970 (την μία πάντα):

Για το skyrim ιδιαίτερα έχουν γίνει πολλές συζητησεις οτι είναι περισσοτερο cpu dep. και όχι gpu και επίσης οτι δεν είναι optimised για πολλά cores (για την ακρίβεια 2-4)

Link to comment
Share on other sites

κλοκαρε τον επεξαργαστη οσο μπορεις ωστε να ειναι και σταθερος για να μειωσεις οσο μπορεις το bottleneck

Εαν δεν ασχολησαι με benchmarks μια 7970 ειναι υπεραδκετη για 1080p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.