Jump to content



Ενισχυση σηματος σε 3οροφο σπιτι


pug_f_e

Recommended Posts

παιδια ενας φιλος εχει 3οροφο σπιτι.

το ροθτερ ειναι π.χ στο 3ο οροφο και στον πρωτο δε πιανει το ασυρματο

για να μπορεσουμε να εχουμε καλο σημα να προτιμησουμε ενα extender π.χ?

να προτιμησουμε ενα ασυρματο-σε ασυρματο access point?

πειτε μου τη γνωμη σας και αν θελετε βαλτε και κανα λινκ με καμια συσκευη

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ τι έχω παραγγείλει να κάνω:

Modem/Router1=>Pοwerline1=>Powerline2=>Router2

To Modem/Router1, Powerline1 είναι στο ισόγειο, Router2, Powerline2 στον 2ρο όροφο.

Δε ξέρω άμα θα δουλέψει στην περίπτωση του φίλου σου όμως γιατί έχει κάποιους περιορισμούς το powerline (θέλει κοινή γραμμή/κάτι μεταξύ των ορόφων).

Το θετικό είναι ότι άμα δουλεύει καλά το powerline, θα έχεις καλό σήμα και στους 2 ορόφους. Επίσης δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό (την βγάζεις και με κάνα 70ρι για το powerline kit και ενα φτηνό wifi router) και δεν είναι και πολύπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

ayto to powerline δε ξερω τι ειναι

επισης βλεπω γραφεις ρουτερ 1 και 2...

αυτα μπορουν να δουλευουν ταυτοχρονα η θα πρεπει να κλεινω το ενα απο τα 2 και αναλογα που ειμαι να δουλευει το ενα απο τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Τα powerline μεταφέρουν το δίκτυο μέσω της υπάρχουσας ηλεκτρικής υποδομής (καλώδια ρεύματος). Υπάρχουν kit των 2, λύση στην οποία αναφέρομαι.

Τι γίνεται με το setup που σου ανέφερα: Έχεις το τυπικό modem/router που σου δίνει ο ISP σου (OTE/forthnet κτλ). Στο ένα μπριζάκι του βάζεις το 1 powerline. Οπότε έχεις wifi κανονικά σε αυτόν τον όροφο από το wifi του ρούτερ αυτού. Το 2ρο powerline το βάζεις στον άλλο όροφο, όπου συνδέεις το 2ρο ρούτερ σε αυτό. Το powerline1 συνδέεται με το powerline2 και "δίνουν" δίκτυο και στο 2ρο router, το οποίο θα δίνει με τη σειρά του wifi στον όροφο που βρίσκεται.

Όχι θα δουλεύουν ταυτοχρονα τα 2 ρούτερ, και προφανώς άμα κλέισεις το 1ο ρούτερ, το 2ρο δε θα δίνει δίκτυο. Άμα κλείσεις το 2ρο, δεν θα επηρεαστεί το πρώτο όμως. Άμα αποφασίσει το παλικάρι να το σετάρει έτσι, απλά μας λες, και σου λέμε πώς και τι ακριβώς παίζει.

EDIT: Δες παρακάτω με ένα σχεδιάγραμμα πώς συνδέονται οι συσκευές που ανέφερα. warning: Σούπερ σπέσιαλ paint skills

wifi-7812.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν στον τριτο βαλω κατευθειαν το ενα ασυρματο ρουτερ

και

μετα στον πρωτο βαλω ενα Powerline (kai πανω στο powerline βαλω ενα αλλο ασυρματο ρουτερ) δε θα χω και στον τριτο ιντερνετ?

σημειωση: με ενδιαφρει να εχω παντα σε ολους τους οροφους (1ο και 3ο) ιντερνετ ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

αν στον τριτο βαλω κατευθειαν το ενα ασυρματο ρουτερ

και

μετα στον πρωτο βαλω ενα Powerline (kai πανω στο powerline βαλω ενα αλλο ασυρματο ρουτερ) δε θα χω και στον τριτο ιντερνετ?

σημειωση: με ενδιαφρει να εχω παντα σε ολους τους οροφους (1ο και 3ο) ιντερνετ ταυτοχρονα

Δες το σχεδιάγραμμα που σου έχω κάνει, στο προηγούμενο post.

EDIT: Το ξανα-αναφέρω, μήπως και δεν έγινα κατανοητός. ΔΕΝ είναι απαραίτητο ότι τα powerlines θα δουλεύουν. Εξαρτάται τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις το σπιτιού του, άμα συνδέονται μεταξύ τους. Άμα είναι ένα σπιτι, με κοινό ρολόι ΔΕΗ το πιο πιθανό είναι ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.