Jump to content



Κάλυψη τριόροφου κτιρίου με το Unifi της Ubiquiti


fusion

Recommended Posts

Σκέφτομαι να επενδύσω σε αυτό το σετ για να καλύψω το τριόροφο που διαμένω.

Γνωρίζω ότι οι πλάκες του κάθε ορόφου είναι μεγάλες σε πάχος οπότε θέλω μια semi-professional λύση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (μην πετάξω λεφτά σε extenders αν δεν το αξίζουν).

Με ψυχολογικό όριο τα 200 ευρώ έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Στην μεζονετα που μενω, εχω παρει ενα σετ απο 2 (ενα για καθε οροφο). Ειναι εξαιρετικα και πολυ δυνατα!

Απλα να εχεις υποψιν οτι ειναι power over Ethernet, αλλα οχι με το κλασσικο PoE. Θελει παραπανω Amps και η μεγιστη αποσταση Αccess Point και του PoE injector να ΜΗΝ ξεπερνα τα 30μ !

Link to comment
Share on other sites

Στην μεζονετα που μενω, εχω παρει ενα σετ απο 2 (ενα για καθε οροφο). Ειναι εξαιρετικα και πολυ δυνατα!

Αυτό που σκέφτομαι είναι να συνδέσω το 1ο στο AP/Router που είναι κουμπωμένη και η γραμμή και τα άλλα δύο να δουλεύουν σαν uplinks στους πάνω ορόφους (το 2ο ασύρματο να δίνει στο 3ο ασύρματο). Αυτή η τοπολογία είναι εφικτή?

Μετά το αρχικό σετάρισμα χρειάζεται να παραμένει ανοιχτό το pc που έχει περαστεί το software της εταιρίας ή είναι μόνο για αλλαγή ρυθμίσεων η εφαρμογή?

Απλα να εχεις υποψιν οτι ειναι power over Ethernet, αλλα οχι με το κλασσικο PoE. Θελει παραπανω Amps και η μεγιστη αποσταση Αccess Point και του PoE injector να ΜΗΝ ξεπερνα τα 30μ !

Το σετάκι διαθέτει PoE adapters από την εταιρεία, δεν νομίζω να έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

α) Ειναι εφικτο αυτο, απλα η μεγιστη θεωριτικη ταχυτητα πεφτει στο μισο (300-->150Mbps).

Θα προτεινα να παρεις τηλ την εταιρια και να παρεις τα λιγο δυνατοτερα οσον αφορα εμβελεια)

β)Το βγαζεις αν θες. Το software περα απο το σεταρισμα SSID/passwords/VLans δεν κανει τπτ αλλο παρα συλλογη στατιστικων.

Εγω εχω στησει ενα μικρουλι ALIX συστημα και το εχω μονιμα online. Κοστος κανα 120αρι €

γ) Το ξερω οτι εχει μεσα το καθενα :) Απλα σου είπα τα μετρα για να υπολογισεις το στησιμο σου.

Εγω θα το εκανα wired παντως. Ενα καλωδιο σε καθε οροφο για το καθε ΑΡ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.