Jump to content



Πρόβλημα με UDMA σε IDE Channels


jpavly

Recommended Posts

Το Primary IDE Channel μου έχει γυρίσει σε UDMA 2. Ο σκληρός δίσκος είναι WD 120GB.

Έχω δοκιμάσει την αφαίρεση από το System Properties και επανεγκατάσταση.

Επίσης έχω δοκιμάσει με αλλαγή του HDD από Primary Channel σε Secondary και μετά επαναφορά.

Δύο τα ερωτήματα: 1) Γιατί συμβαίνει αυτό? 2) Πως αντιμετωπίζεται?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα, ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Το standard μου είναι UDMA 5. Εχει τύχει κι άλλες φορές και με παλιότερη σύνθεση.

Χθες παρατηρήθηκε ξανά καθώς έτρεξα το HD Tune 2.10. Ίσως από κάποιο κόλλημα που είχα κατά την αναπαραγωγή ενός flash αρχείου. Ακόμα και αν άλλαξε ο ρυθμός, πως επαναφέρεται?

Απορώ γιατί τίποτα δεν είναι λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 15:12]

Όπως γράφω στο αρχικό post το έχω ήδη δοκιμάσει.

Επίσης τα WindowsXP στην επανεγκατάσταση των drivers αυτών δίνει λάθος:

"Driver is not intendet for this platform"

Γραψε λαθος. Νομιζα οτι μετα την απεγκατασταση περασες τους drivers της VIA.

Δοκιμασες αληθεια να περασεις τους VIA Hyperiοn?

Link to comment
Share on other sites

Τους Hyperion εχω περασμένους. Το πρόβλημα της εγκατάστασης των channels λύθηκε, αλλά το UDMA παραμένει στο 2. Το αξιοπερίεργο είναι πως ενώ αρκετά προγράμματα και λειτουργίες ρίχνουν το UDMA, δεν υπάρχει κάποιο που να σου επιτρέπει να το αλλάζεις.

Επίσης ούτε θέμα BIOS είναι. Όλα είναι normal. Ανεξήγητο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δεν είναι μπλε! :-)

Εννοείς αν το IDE είναι συνδεδεμένο? Θα μπορούσε να μην είναι και να κάνω posts τώρα?

Η φάση είναι ότι δεν είμαι χθεσινός, ξέρω αρκετά καλά από PCια Software & hardware.

’λλο καλώδιο δεν δοκίμασα, αλλά είναι ικανό ένα καλώδιο να σου γυρίσει το DMA από 2 σε 5?

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείτε! Παρεξήγησα. Ναι, είναι σωστά τοποθετημένο.

’λλωστε, το πρόβλημα δεν προήλθε από κάποια αλλαγή στο hardware. Το καλώδιο είναι δυνατόν να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε! Βρέθηκε το software που ζητούσα. Κατέβασα τη έκδοση του VIA IDETool 3.20b (η έκδοση του CD μου δεν λειτουργούσε). Αλλάζει το Transfer mode και το κάνεις ότι θέλεις χωρίς πολλά-πολλά. PIO, MW-DMA, U-DMA.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.