Jump to content



Υδροψυξη καρτας γραφικων


alldaynews

Recommended Posts

Καλημερα στο φορουμ.

Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να μου προτεινει καποιος μια υδροψυξη για την καρτα γραφικων Gigabyte 7870 2GB η αν μπορω να χρησιμοποιησω και την Corsair H60 η την H80 οπως ειναι η με αλλαγη του waterblock.

Ευχαριστω εκ των προτερων:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ναι, αρκει να καταφερεις να προσαρμωσεις το Block στη GPU. Λιγο δυσκολο αυτο αλλα εσυ ξερεις...

Επισης θα πρεπει να βαλεις ψυκτρακια αλουμινιου στις μνημες και να εχεις καλο air flow στο κουτι ή να βαλεις απο πανω της ενα ανεμιστηρακι χαμηλων στροφων.

Η καρτα λογικα θα ειναι ετσι αν βγαλεις την μαμα ψυκτρα, δε βλεπω να ψυχει ενεργα τπτ αλλο εκτως απο GPU-RAM.

hd7870-11b.jpg

Οποτε ξεκουμπωσε την κ δες αν μπορεις να προσαρμωσεις το Block σου, δε ξερω αν τσακιζουν κ οι σωληνες του βεβαια, αλλα μονο με δοκιμη θα ξερεις σιγουρα.

Το πολυ πολυ βαζεις μια στρωσει καλης παστας κ κουμπωνεις παλι την μαμα.

Link to comment
Share on other sites

καμια προταση???Δεν το κατεω το αθλημα ....

Μονο την καρτα θα βαλεις στο νερο η και CPU?

Aν θες και cpu δωσε παραπανω πληροφοριες για το συστημα

Μηπως ομως να σκεφτοσουν σε καποια λυση accelero γιατι μια custom υδροψυξη θα παει καμια 200 και φευγα ευρω?

Aν θες υδροψυξη πες μας και τη κουτι εχεις για να δουμε τυ ψυγεια μπορει να παρει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια το συστημα μου ειναι αυτο-COOLERMASTER 690 advanced II ~AMD Phenom 965 ~ MSI 990FX GD80 ~ XIGMATEK AEGIR SD128264 ~ GIGABYTE 7870 2GB ~ CORSAIR VENGEANCE 8GB ~ CORSAIR ENTHUSIAST TX750M

~ Samsung 20ΑΡΙ ~SSD SAMSUNG 128GB, 2xWD 1,5 TB GREEN, WD 2TB Green,SEAGATE 2TB

Ναι θα ηθελα να βαλω και cpu

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια το συστημα μου ειναι αυτο-COOLERMASTER 690 advanced II ~AMD Phenom 965 ~ MSI 990FX GD80 ~ XIGMATEK AEGIR SD128264 ~ GIGABYTE 7870 2GB ~ CORSAIR VENGEANCE 8GB ~ CORSAIR ENTHUSIAST TX750M

~ Samsung 20ΑΡΙ ~SSD SAMSUNG 128GB, 2xWD 1,5 TB GREEN, WD 2TB Green,SEAGATE 2TB

Ναι θα ηθελα να βαλω και cpu

Ποσα λεφτα σκεφτεσε να δωσεις ? για τη καρτα γραφικων θες full cover block η μονο πυρηνα?με το πρωτο το βαζεις και η καρτα δεν θελει κατι αλλο καλυτερες θερμοκρασιες και σε πυρηνα και σε vram ομως αν αλλαζεις συχνα καρτες δεν συνφερει αν εχεις σκοπο να κρατησεις τη καρτα για κανα 2-3 χρονια τοτε εγω θα προτεινα το full cover

Το block μονο για πυρηνα θελει να βαλεις εξτρα ψυκτρακια στις μνημες και να υπαρχει καποιο airflow στο κουτι σου , οπως καταλαβαινεις θα εχεια πιο ανεβασμενες θερμοκρασιες στις μνημες (πιθανων και πιο ανεβασμενες απο οτι ειναι με το stock ψυκτρα τωρα αλλα σε περιπτωση αναβαθμισεις σου μενει το Block

Να μια προχειρη συνθεση με full cover block για την καρτα

https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/showkey/8386f094f1a1d68fc400ed77c562f725

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Οχι κάρτες δεν αλλαζω συχνα οποτε καλυτερα full cover.Εχω καλο airflow πιστευω στο κουτακι Ισως αργοτερα να προσθεσω αλλη μια καρτα για crossfire αλλα αρκετα αργοτερα.Οσο για τα χρηματα σιγουρα ειναι αρκετουτσικα αλλα ειναι ομως και gpu και cpu,οποτε πρεπει να βγουν εξτρα φραγκακια απο την δουλεια:happy2:.Σ`ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου και τον χρονο που σπαταλησες.Πλεον εχω ενα μπουσουλα που να κινηθω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Οχι κάρτες δεν αλλαζω συχνα οποτε καλυτερα full cover.Εχω καλο airflow πιστευω στο κουτακι Ισως αργοτερα να προσθεσω αλλη μια καρτα για crossfire αλλα αρκετα αργοτερα.Οσο για τα χρηματα σιγουρα ειναι αρκετουτσικα αλλα ειναι ομως και gpu και cpu,οποτε πρεπει να βγουν εξτρα φραγκακια απο την δουλεια:happy2:.Σ`ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου και τον χρονο που σπαταλησες.Πλεον εχω ενα μπουσουλα που να κινηθω

Μπορεις να κοψεις καποια λεφτα βαζοντας αυτο αντι για την αντλια και το τανκ που εχω αλλα εφοσον υπαρχει περιπτωση να μπει και 2η καρτα στο νερο εγω θα προτειμουσα την λυση που εχω στο προηγουμενο Post μιας και με εκεινη την αντλια δεν θα εχεις θεμα , αν μπει και 2η GPU ισως χρειαστει να βαζεις και 1 ακομα μονο ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακο και αυτο!!!!!Βεβαια για να βαλω και δευτερη καρτα γραφικων πρεπει ειτε να αλλαξω monitor με ενα Hd 23-24 η να παιζω παιχνιδια στην Tv που εχω που ειναι HD.

Η πρωτη λυση σου δινει τη δινατοτητα να βαλεις οτι θελεις στο κυκλωμα για αυτο και τη προτειμω (και καλυτερη αξια μεταπωλησεις σε περιπτωση που αποφασισεις να τη δωσεις αργοτερα)

Παντως και μια 7870 μπορει να παιξει ανετα τα παιχνιδια σε full hd με καποιες παραχωρησεις στα φιλτρα

Aπο οτι βλεπω μπορεις να βαλεις και 2 διπλα αν βγαλεις το cage τον δισκων (ενα πανω ενα κατω που ισως ειναι καλυτερη λυση εφοσον σκεφτεσε το CF μελοντικα

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι εχω 6 δισκου συνολικα αν και ψαχνομαι για μυα λυση τυπου nas γιατι ειναι πολλοι μαζεμενοι και θελω να ανοιξω λιγο τον χωρο,Σημερα να φανταστεις ειχα σκοπο να ασχοληθω λιγο με τους δισκους.Το βραδυ που θα επιστρεψω σπιτι θα βαλω 2-3 photos απο το κουτι και οπως το εχω φτιαξει-μαζεψει!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι εχω 6 δισκου συνολικα αν και ψαχνομαι για μυα λυση τυπου nas γιατι ειναι πολλοι μαζεμενοι και θελω να ανοιξω λιγο τον χωρο,Σημερα να φανταστεις ειχα σκοπο να ασχοληθω λιγο με τους δισκους.Το βραδυ που θα επιστρεψω σπιτι θα βαλω 2-3 photos απο το κουτι και οπως το εχω φτιαξει-μαζεψει!!!

Δικο μου λαθος δεν το προσεξα στην υπογραφη

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το κουτι μου μεσα εξω,στο πλαινο με το παραθυρο θα κανω κατι με σχεδιο για να κρυψω τις ατελειες.

Aρχικα καθαρισε τη σιλικονη απο γυρο γυρο στο πλεξι (θα μπορουσες να ειχες κανει καλη δουλεια και με ταινια διπλης οψης)

θελει συμαζεμα στα καλωδια επιγοντως ειδικα εκι στο 24πιν

Link to comment
Share on other sites

μην πεσει φαπα εεεε.Δεν ειναι σιλικονη ειναι το κοψιμο που εκανα, το εχω απο μεσα κολλημενο με 2πλης οψης.Ποσο ακομα να τα μαζεψω αυτα τα ρημαδοκαλωδια αχχχχχχ και φαντασου εφαγα κανα 2ωρο

Link to comment
Share on other sites

μην πεσει φαπα εεεε.Δεν ειναι σιλικονη ειναι το κοψιμο που εκανα, το εχω απο μεσα κολλημενο με 2πλης οψης.Ποσο ακομα να τα μαζεψω αυτα τα ρημαδοκαλωδια αχχχχχχ και φαντασου εφαγα κανα 2ωρο

Σαν σιλικονη φενετε πιστευω οτι αν εβαζες U-channel θα φενοταν καλυτερα γιατι θα εκριβε τις ατελιες

καλυτερο στριμογμα πισω απο το motherboard tray ισα ισα να φενοντα τα καλωδια στη μπροστα μερια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.