Jump to content



Java GUI


theoamd

Recommended Posts

Στόχος:

Ανάπτυξη απλής εφαρμογής from scratch με GUI (κάτι του στυλ εμφάνιση ενός παραθύρου με γραφικές, το οποίο από δίπλα θα έχει check boxes για άμεσο feedback χρήστη-εφαρμογής).

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάτι σε tutorial για τη συγκεκριμένη γλώσσα, τόσο εξειδικευμένο, π.χ. θα ήθελα να βρω σημειώσεις μόνο για GUI με τόση εμβάθυνση.

Παντού βρίσκω γενικές Java, οι οποίες έχουν απλή αναφορά στα GUI.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
  • 3 weeks later...

Γιατί είναι σαν κύβος του ρουμπικ αυτή η εγκατάσταση; :hang3:

Cannot complete the install because one or more required items could not be found.

Software being installed: SWT Designer XWT Support (requires Eclipse WTP/WST) 1.5.1.r42x201209161246 (org.eclipse.wb.xwt.feature.feature.group 1.5.1.r42x201209161246)

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι, πάνε τα linux.

Για windows μιλάω. Το θέμα είναι ότι πάω να το κάνω install software μέσα από το eclipse και δεν το αναγνωρίζει(μιλάω για το windowbuilder).

Αυτό που μου δείχνεις τι ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε καλύτερα το Netbeans για γραφικά. Αλλά καλύτερα να μην είσαι πολύ παρεμβατικός στον κώδικα που παράγει. Με άλλα λόγια, παίξε με το builder του όσο θέλεις, αλλά μην αγγίξεις τον κώδικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Software being installed: SWT Designer XWT Support (requires Eclipse WTP/WST)

Από το requires.Δες αν το έχεις ήδη εγκατεστημένο στο Eclipse.

Αυτό ακολουθείς σαν guide για το Installation?

https://developers.google.com/java-dev-tools/wbpro/installation/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακολουθείς σαν guide για το Installation?

https://developers.google.com/java-dev-tools/wbpro/installation/

Όχι γιατί αυτό απ'ότι είδα ήταν για παλιότερες εκδόσεις. Νομίζω θέλει προεγκατεστημένα ξεχωριστά τα JDT & PDE τα οποία δεν έχω ψάξει ακόμη πως τα βάζω να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα, με λίγο πιο κατανοητό ερώτημα, καθώς έχει αποσαφηνιστεί και μέσα μου περισσότερο το όλο ζήτημα, έπειτα από λίγο διάβασμα περί γραφικών :smoke:

Φανταστείτε ότι θέλω να φτιάξω κάτι αντίστοιχο της παρακάτω μορφής, πολύ απλούστερο βέβαια, για αρχικό στάδιο.

Εγώ όμως θέλω μέσω ενός menu ή ενός απλού button να κάνω file loading.ΟΚ, γίνεται μέσω event handling κλπ, όμως θέλω το format του αρχείου μου να είναι .dat και αφού γίνει επιτυχώς η φόρτωση, να εμφανίζεται ένα γράφημα το οποίο θα αφορά τις τιμές που υπάρχουν μέσα στο αρχείο.

Γνωρίζει κανείς πως θα λυθεί κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα; :(

post-4476-1416076843,1055_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα, με λίγο πιο κατανοητό ερώτημα, καθώς έχει αποσαφηνιστεί και μέσα μου περισσότερο το όλο ζήτημα, έπειτα από λίγο διάβασμα περί γραφικών :smoke:

Φανταστείτε ότι θέλω να φτιάξω κάτι αντίστοιχο της παρακάτω μορφής, πολύ απλούστερο βέβαια, για αρχικό στάδιο.

Εγώ όμως θέλω μέσω ενός menu ή ενός απλού button να κάνω file loading.ΟΚ, γίνεται μέσω event handling κλπ, όμως θέλω το format του αρχείου μου να είναι .dat και αφού γίνει επιτυχώς η φόρτωση, να εμφανίζεται ένα γράφημα το οποίο θα αφορά τις τιμές που υπάρχουν μέσα στο αρχείο.

Γνωρίζει κανείς πως θα λυθεί κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα; :(

  1. Αν θέλεις με το ΟΚ να ξεκινάει άλλο πρόγραμμα το οποίο θα τρέχει το .dat και θα εμφανίζεται ΜΕΣΑ στο πρόγραμμα σου όπως σε αυτό που παρέθεσες, νομίζω δεν γίνεται, (πρακτικά θέλεις να τρέξεις ένα άλλο γραφικό πρόγραμμα μέσα από το sandbox της JAVA και να εμφανιστεί σαν component γραφικών της JAVA, δεν το έψαξα πολύ, αλλά νομίζω δεν γίνεται).
  2. Αν θέλεις με το ΟΚ να ξεκινάει άλλο πρόγραμμα το οποίο θα τρέχει το .dat και θα εμφανίζει ότι θέλεις, γίνεται...
  3. Αν το .dat είναι απλά σημεία ή και άλλες οδηγίες για να ζωγραφίσεις εσύ κάτι (και θέλεις να φτιάξεις και κάτι για να το εμφανίζει) όπως έδειξες στο επισυναπτόμενο, πάλι γίνεται πολύ ευκολα.

Για περισσότερα όμως, πες μας που έχεις κολλήσει, τι έχεις κάνει μέχρι τώρα, παρέθεσε κάποιο κώδικα..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είμαστε στο 3).

Συγκεκριμένα, θέλω να διαβάζω ένα αρχείο .dat(ναι, συντεταγμένες σημείων περιέχει) κι έπειτα με το πάτημα του button, να μου εμφανίζεται ένα γράφημα, το οποίο προφανώς θα παίρνει τα σημεία από το εν λόγω αρχείο.

Δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο μέχρι στιγμής, μόνο τη σχεδίαση του panel.

Link to comment
Share on other sites

Ε ωραία λοιπόν.

Θέλεις βασικά 3 πράγματα (μπορείς να τις θεωρήσεις κλάσσεις).

  1. Το βασικό γραφικό σου περιβάλλον.
  2. Έναν "πάρσερ" για το .dat file (να διαβάζει το .dat και να το μετατρέπει σε κάποια άλλη μορφή, πχ μια λίστα)
  3. Κάτι που να ζωγραφίζει τα δεδομένα που βλέπεις από την λίστα.

Για το ένα, δεν θυμάμαι καλά πλέον τα γραφικά της JAVA, για να φτιάξεις αυτό που θέλεις, βρες ένα component που να μπορείς να σχεδιάζεις μέσα του, και βάλε το να εμφανίζεται δεξιά από τις επιλογές του περιβάλλοντος σου όπως στην εικόνα που έβαλες, σε ενδιαφέρει να μπορείς να επιλέγεις σημεία Χ, Υ μέσα σε αυτό.

Στα αριστερά βάλε ένα file chooser και βάλε στον handler να ξεκινάει την επόμενη κλάσση (πάρσερ).

Για το δύο, είναι ευκολο, απλά διαβάζει ένα αρχείο και γράφεις σε κάποια δομή, εσύ ορίζεις την δομή σου και τα στοιχεία της κτλ κτλ.

Για το τρία, περνάς από το δύο την δομή, έχεις και το δεξί component του ένα, οπότε διαβάζεις->εκτελείς (ζωγραφίζεις), διαβάζεις->εκτελείς, διαβάζεις->εκτελείς...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ήταν αρκετά χρήσιμη η βοήθεια σου για το σκοπό που σκέφτηκα να ανεβάσω αυτό το thread αρχικά, να έχω μια γενική εικόνα δηλαδή.

Κάτι τελευταίο(γι' αυτό το στάδιο τουλάχιστον :hehe:),λέγοντας

απλά διαβάζει ένα αρχείο και γράφεις σε κάποια δομή, εσύ ορίζεις την δομή σου και τα στοιχεία της κτλ κτλ.

εννοείς ότι πρέπει να κατέχω(δηλαδή να αποκτήσω :p ) γνώσεις και για γενικές δομές δεδομένων (?????)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ήταν αρκετά χρήσιμη η βοήθεια σου για το σκοπό που σκέφτηκα να ανεβάσω αυτό το thread αρχικά, να έχω μια γενική εικόνα δηλαδή.

Ε δώσε και κανά like τότε! :whistle2:

Για πιο hardcore προπραγραμματιστικές ερωτήσεις (δηλαδή αν κατέχεις τα βασικά), πιο γρήγορα βρίσκεις λύσεις με το Google και βέβαια, Stackoverflow >> all!

Κάτι τελευταίο, εννοείς ότι πρέπει να κατέχω(δηλαδή να αποκτήσω :p ) γνώσεις και για γενικές δομές δεδομένων (?????)

Ναι, εκτός αν θέλεις (και μπορείς) να παίζεις μόνο με arrays, σε αυτό που κάνεις, υπάρχουν τρόποι να μην χρειαστείς δομές οπότε προς το παρόν είσαι ασφαλής.

Γενικά στην JAVA οι δομές δεν είναι δυσκολες, δεν έχεις να προγραμματιίσεις κάτι περίεργο, στα δίνει όλα έτοιμα η γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.