Jump to content



Θόρυβος σε ανεμιστήρα HP Pavilion G6


amoustakas

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου στο φόρουμ. Εδώ και ένα μήνα περίπου ο ανεμιστήρας στο εν λόγω λάπτοπ μου κάτω αριστερά κάνει έναν περίεργο θόρυβο, ο οποίος είναι μεν σε χαμηλή ένταση, αλλά ενοχλεί όταν έχει ησυχία. Λέω κανένα μωρό θα έριξε κανένα ψίχουλο μέσα... Πάω στην αδερφή μου που έχει το ίδιο τύπο λάπτοπ (αγορασμένο 2 μήνες αργότερα από άλλο κατάστημα) και διαπιστώνω τον ίδιο θόρυβο. Μου λέει ότι τελευταία το κάνει και σε αυτήν. Υπάρχει μήπως γενικότερο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Λύσιμο και λάδι στο κέντρο του ανεμιστήρα.. Επίσης καλό καθάρισμα γιατί δημιουργείται πάντα ένα στρώμα σκόνης και με Απλό φύσημα δε φεύγει.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα HP Pavilion dv9770ev. Τη πρώτη φορά που είχε κάτι ήταν ένας θόρυβος από το ανεμηστηράκι της κάρτας γραφικών. Μου είπαν ότι κάποιο καλώδιο ακουμπούσε. Πιστεύω ότι ήταν μούφες και ότι τα ανεμηστηράκια που βάζουν είναι της πλάκας.

Αλλά δοκίμασε αυτά που σου είπαν τα παιδιά. Εγώ προσωπικά περίπου δύο φορές το χρόνο το "φυσάω" με έναν κομπρέσορα που έχω και το τι βγαίνει από μέσα δεν λέγεται.

Μια συμβουλή ακόμα. Προσοχή στη σκόνη. Τα ΗΡ δεν φημίζονται για το airflow τους.

Link to comment
Share on other sites

Λύσιμο και λάδι στο κέντρο του ανεμιστήρα.. Επίσης καλό καθάρισμα γιατί δημιουργείται πάντα ένα στρώμα σκόνης και με Απλό φύσημα δε φεύγει.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

SAAAAAAAAY WHAAAAAT ?

Προσεξτε λιγο τις συμβουλες που δινετε ρε παιδες.

Οτιδηπορε περιεχει λαδι και μπει στο συστημα θα εχει σαν αποτελεσμα να μαζευει τη σκονη ολου του πλανητη...

Link to comment
Share on other sites

SAAAAAAAAY WHAAAAAT ?

Προσεξτε λιγο τις συμβουλες που δινετε ρε παιδες.

Οτιδηπορε περιεχει λαδι και μπει στο συστημα θα εχει σαν αποτελεσμα να μαζευει τη σκονη ολου του πλανητη...

Θυμηθηκα ιστορία παλια, ενας ειχε κανει το ιδιο,μαλλον, σε ενα playstation 2 και οταν τελικα χαλασε και το πηγε σε ενα γειτονικό μαγαζί να το φτιάξουν. Οταν το ανοιξαν ειδαν πως ο ανεμιστήρας ειχε ψεκασει το λαδι παντου μεσα στη κονσολα και υπηρχε πολυ μπιχλα :hehe:

Ε τελικα του ειπαν να αγοράσει άλλο.

Ριξαμε γέλιο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λέτε για σκόνη σε λάδι αλλά μιλάμε για ηλεκτρονικές συσκευές. Έτσι και αλλιώς θα μαζέψει σκόνη ειδικά δε intake fan.

Και δεν είπα να το λούσει, μια σταγόνα λαδάκι θέλει στο κέντρο όχι να το λούσει. Ένα μικρό ανεμιστηράκι είναι όχι πατάτες τηγανιτές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.