Jump to content



Δυναμικοι πινακες στη C


Makis23

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους !! Χρειαζομαι λιγη βοηθεια με ενα θεμα που εχω στη C .Το ζητουμενο ειναι να ορισω 2 δυσδιαστατους δυναμικους πινακες Α και Β και στη συνεχεια με αυτους τους 2 να επιτελω τη προσθεση τους ετσι ωστε να προκυψει ενας πινακας C = A + B . Για να γινει η προσθεση αυτη θα πρεπει οι πινακες Α και Β να εχουν τις ιδιες διαστασεις π.χ ο Α ειναι 2 χ 2 ,για να γινει η προσθεση θα πρεπει και ο Β να ειναι 2 χ 2 ...

εχω ορισει τους πινακες Α και Β οπως φαινεται απο το παρακατω κωδικα . Αρχικα ξεχασα να πω οτι εχω δημιουργησει ενα μενου στο οποιο ο χρηστης δινει τις διασταστεις για να συνεχισει το προγραμμα οποτε δειτε λιγο ..Απο εσας θελω να με βοηθησετε στην κατασκευη του πινακα C ... στην προκειμενη περιπτωση C = A + B ...

A =(int **)malloc(x1*sizeof(int *));
for (i=0; i<x1; i++)
{
A[i]=(int *)malloc(y1 * sizeof(int));
}
for (i=0; i<x1; i++){
for (j=0; j<y1; j++){
A[i][j]=0;
}
}
for (i=0; i<x1; i++)
{
printf("\n");
for (j=0; j<y1; j++){
printf("%d",A[i][j]);
}
}


B =(int **)malloc(x2*sizeof(int *));
for (i=0; i<x2; i++)
{
B[i]=(int *)malloc(y2 * sizeof(int));
}
for (i=0; i<x2; i++){
for (j=0; j<y2; j++){
B[i][j]=0;
}
}
for (i=0; i<x2; i++)
{
printf("\n");
for (j=0; j<y2; j++){
printf("%d",B[i][j]);
}
}

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε μεγάλε έκανες το difficult part και κόλλησες στα απλά!


...

C = (int **)malloc(x1*sizeof(int *));

for (i=0; i<x1; i++)
C[i]=(int *)malloc(y1 * sizeof(int));

for (i=0; i<x1; i++){
for (j=0; j<y1; j++)
C[i][j] = 0;

}

for (i=0; i<x1; i++)
{
for (j=0; j<y1; j++)
C[i][j] = A[i][j] + B[i][j];
}

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ειχα κανει κατι παρομοιο αλλα οπως αποδειχθηκε δεν ειναι ο λογος που κρασαρει το προγραμμα .... δεν εχω βαλει ελεγχο για τις διαστασεις των πινακων δηλαδη θα πρεπει το χ1=χ2 και το y1=y2 .. οπως το σκεφτομαι θα γινει καπως ετσι ...Αμα εχετε καμια ιδεα γραψτε παιδια !! Ωραια ασκηση τελικα !!

if(x1==x2 && y1==y2){
.........
}else{
........
}

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και εγώ ξεκίνησα να κάνω μία εφαρμογή για τη δουλεία μου !!πείρα βιβλία πείρα πρόγραμμα visual basic 6 !!!Τώρα πείρα και τη 10 EXPRES Αλλά αυτά που διαβάζω εδώ με απαγωιτέυουν τελικά είναι δύσκολα πολύ βλέπω να τα παρατάω εκτός και αν βρεθή κάποιος να μου κάνει το κώδικα επάνω σε αυτά που έχω κάνει εγώ :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξεκίνησα να κάνω μία εφαρμογή για τη δουλεία μου !!πείρα βιβλία πείρα πρόγραμμα visual basic 6 !!!Τώρα πείρα και τη 10 EXPRES Αλλά αυτά που διαβάζω εδώ με απαγωιτέυουν τελικά είναι δύσκολα πολύ βλέπω να τα παρατάω εκτός και αν βρεθή κάποιος να μου κάνει το κώδικα επάνω σε αυτά που έχω κάνει εγώ :suicide2:

Αυτοκτόνησαν τα ματια μου....:suicide2:

Το προβλημα σου ειναι οτι αγορασες βιβλιο για visual basic... (+1000 dislike)

Παρε ενα βιβλιο για python καλυτερα να ξεκινησεις.

Μπορεις επίσης να αρχίσεις το πολυ καλο και ευκολο tutorial απο εδω Learn Python The Hard Way

ή για ruby εδω Learn to code | Codecademy

Προτείνω python

(υστερα καλυτερα να πας σε C)

Αλλιως C εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.