Jump to content



'Συνθετο' προβλημα με υπολογιστη


abarth

Recommended Posts

Εχω εναν υπολογιστη που εχει τα εξης χαρακτηριστικα:

κουτι: SuperCase DM-317 (HTPC, Silver-Black, M-ATX) (SuperCase DM-317 (HTPC, Silver-Black, M-ATX) - Κουτιά (Cases) - plaisio.gr)

τροφοδοτικο: 300w (ηταν ενσωματωμενο στο κουτι)

μητρικη: asus M2NPV-VM (ASUS - - ASUS M2NPV-VM)

cpu: AMD Athlon 64 3800+ - ADA3800IAA4CW (ADA3800CWBOX) (AMD Athlon 64 3800+ - ADA3800IAA4CW (ADA3800CWBOX))

καρτα γραφικων onboard

μνημες 4ΧDDR2 (4gb)

σκληροι δισκοι:

1. ssd samsung ssd 830 64gb

2. wdc wd2500ks 250gb

2 συσκευες usb2 συνδεδεμενες

Ειχα βαλει για 1 μηνα τα windows XP (original) και λειτουργουσαν ολα καλα με μεμονωμενα 2 περιστατικα: (1) δεν ανοιγε μια φορα - εκανε restart συνεχεια πριν μπει στα windows (2) κολλησε μεσα στα windows

Γενικως η χρηση ηταν πολυ απλη και σχεδον δεν ειχε τπτ εγκατεστημενο

Αποφασισα να χρησιμοποιησω το pc αυτο σαν htpc. Αρχικα - μιας και δεν το πολυχρησιμοποιουσα - αποφασισα να βαλω windows 7. Πολλα προβλημα που δεν προχωρουσε καν η εγκατασταση. Εβγαζε προβλημα στο πρωτο restart με το BCD αφου γινοταν τα πρωτα βηματα της εγκαταστασης. Εκανα 4-5 δοκιμες και παντα τζιφος. Μαλιστα σε 1-2 περιπτωσεις δεν 'εβλεπε' στην εγκατασταση καν τον 1ο σκληρο δισκο (ssd).

Μετα δοκιμασα το Ubuntu 12.10. Μου εβγαλε πολλα προβληματα και στην εγκατασταση (errors) και στη λειτουργια (δειτε εικονες με προβληματα 'γραφικων').

Format παλι και δοκιμη των Windows XP. Εγινε η εγκαταταση μια χαρα. Αλλα και παλι ανα 2-3 resets μου εκανε restart με μπλε οθονη(δεν την κρατουσε καθολου για να διαβασω τι εγραφε) και μετα απο 1-2 αυτοματα restarts με την bsod εμπαινε στα xp. Αποφασισα να βαλω τα windows 8 upgrade πιο πολυ για να δω αν θα μου βγαλει προβληματα (λογω προηγμενου software σε σχεση με τα xp). Εγινε η εγκατασταση κανονικα. Επαιξε μια χαρα (με λιγο Lag , αλλα με τετοια χαρακτηριστικα δεν ειχα απαιτησεις) και μετα απο καποια restarts αρχισαν τα προβληματα με BCD .... Οι εικονες που επισυναπτω δειχνουν τι ακριβως εβγαζε. Ιδιες οθονες με τα windows 7. Ωστοσο μετα απο καποια resets εμπαινε στα 8. Αλλες φορες εκανε απανωτα restarts. Και τελικα αποφασιζω να βαλω τo Ubuntu 12.04 LTS που ξερω οτι ειναι πιο stable για πιο παλια συστηματα. Μπας και βγαλει errors κλπ. Μια χαρα ολα. Κανενα προβλημα πουθενα. Μετα ομως απο 2-3 restarts (ηθελημενα) βγαζει το μηνυμα:

error: out of disk.

grub rescue>_

Εννοειται πως εχω κανει check τη μνημη, τους σκληρους δισκους κλπ. Μνημη ΟΚ. Στους σκληρους μου βγαζει καποια μηνυματα, αλλα δεν ξερω αν φταινε αυτοι ή η μητρικη ή το καλωδιο. Και εδω ειναι το θεμα και θα ηθελα καποια 'διαφωτιση'.

α)ηθελα να το κανω htpc βαζοντας μια καρτα γραφικων low profile (7750 ati). Το θεμα ειναι το τροφοδοτικο 300W με το υπαρχον συστημα θα αντεχει;

β)αν ειναι προβλημα μητρικης(πως το βρισκω;) αλλαζοντας μητρικη και cpu αλλα με το ιδιο κουτι αρα και τροφοδοτικο θα εχω θεμα τροφοδοσιας;

γ)αν παω σε αλλο κουτι με αλλο τροφοδοτικο (550-600w) πως θα βρω τι φταιει στο συστημα που εχω;

Προφανως δεν ηθελα να μπω σε εξοδα για ενα νεο pc γιατι ειναι ουσιαστικα ενα pc που δεν χρησιμοποιουσα πολυ κ ειπα να το κανω htpc.

Να σημειωσω πως ο σκληρος δισκος ειναι 2-3 μηνων ελαχιστα χρησιμοποιημενος.

παραθετω και screenshots και περιμενω ιδεες :)

ευχαριστω!

post-1852-1416077007,4075_thumb.jpg

post-1852-1416077007,4766_thumb.jpg

post-1852-1416077007,6034_thumb.jpg

post-1852-1416077007,7528_thumb.jpg

post-1852-1416077007,915_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.