Jump to content



Τελωνειο


Virus

Recommended Posts

Καλημερα ρε guys ξερετε ποσο θα μου κοστισει το τελωνειο για μια καρτα γραφικων κ 1gb μνημες συνολικης αξιας 650e μαζι με τα μεταφορικα που εχω παραγειλλει απο το excaliberpc στην Αμερικη?

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το βαρος τους ειναι 4,5 libres κ η μεταφορικη h Fed-Ex!

Link to comment
Share on other sites

Από Αμερική έχω πάρει τροφοδοτικό και 2 ψυγεία για υδρόψυξη.

Και τις 2 φορές το τελωνείο ήταν 30%+.

Προσπάθησε να τους πείσεις να γράψουν πάνω στο δέμα "sample" ή "gift" και να μην κολλήσουν την απόδειξη πάνω στο δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Fedex ε; ’ρχισε να μαζεύεις λεφτά... γιατί τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα. Μου ήρθε από το αμέρικα μια LCD οθονίτσα της οποίας η αξία ήταν 150€. To τελωνείο, ο εκτελενωνισμός, τα έξοδα εκτελωνισμού, τον καφέ του εκτελωνιστή, το αν τσακωθηκε με την γυναίκα του εχθές ο εκτελωνιστής τα πλήρωσα όλα εγώ.. 190Ευρώ. Τραυματική εμπειρία :cry:

Link to comment
Share on other sites

190ε ευρώ μόνο ο εκτελωνισμός και όλα τα συναφή έξοδα....Tα 150€ τα είχα ήδη πληρώσει στην πιστωτική...

Έχω παραγγείλει 4-5 φορές από αμερική/αυστραλία. Τα παραπάνω που πλήρωσα δεν ήταν ποτέ κάτω από 100ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Και να ήταν το μόνο :cry: έχει δώσεις κανείς σας 160ευρώ για power on κουμπάκια; οκ οκ σταματάω.. όσο το θυμάμαι τόσο θέλω να με χαστουκίσω. Το πρόβλημα λύθηκε εύκολα. Καταργήθηκε η πιστωτική, ξεχρεώθηκε και τώρα βάζω άλλους να μου παραγγέλνουν :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

RootΧ θελω κατι απο frozencpu.com, πληρωσε τα με την πιστωτικη σου θα σου δωσω και 10 ευρω παραπανω... A και το τελωνειο δικο σου βρε μπαγασα... :D

Χεχεχε, κανένα πρόβλημα, απλά να βάλεις το όνομα του DJD στην παράδοση, έχω ένα φίλο τελωνειακό που φτειάχνει την προίκα της κορούλας του :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Με τη FedEx έχουμε και τον κίνδυνο να καταλήξει το δέμα σε κάποιο ερημονήσι στον Ειρηνικό παρέα με τον Tom Hanks :p:rofl:

Παρεπιπτόντως, παρήγγειλα το απόγευμα της περασμένης Παρασκευής 27/8/2004 ένα Maze 4 GPU Block από το www.dangerden.com

Επέλεξα το "FedEx International Priority Service" γιατί ήταν μόνο $10 ακριβότερο από το "FedEx International Economy Service". Το πρωί της Δευτέρας 30/8/2004 ήταν σπίτι μου! :T:

Τελωνείο δεν πέρασε αλλά γι' αυτό μπορεί και να 'φταιγε το χαμηλό του κόστος (περίπου $35).

Αυτό το "Door-to-door, customs-cleared service" που αναφέρει η FedEx στο site της τι να εννοεί άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από 35€ αν γράφει το τιμολόγιο/απόδειξη δεν περνάει από τελωνείο. Το "Door-to-door, customs-cleared service" σημαίνει ότι αυτοί το εκτελωνίζουν με ότι σημαίνει αυτό σε επιπλέον κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xylokastro [Σήμερα, στις 10:41]

δηλαδή ε΄γω που κέρδισα εναν σκληρό 250 απο ένα site τησ Αμερικής θα πληρώσω τελωνείο?

Χαχα, καλυτερα να τους πεις οτι δεν τον θες.....:devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xylokastro

δηλαδή ε΄γω που κέρδισα εναν σκληρό 250 απο ένα site τησ Αμερικής θα πληρώσω τελωνείο?

Βασικά αν το κέρδισες θα στο στείλουν σαν gift from contest οπότε θεωρητικά δεν θα χρειαστεί να περάσει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Και σε τετοιες περιπτωσεις χρεωνεται τελωνειο, γιατι ο αποστολεας δηλωνει το ποσο της αξιας του προιοντος σαν ασφαλεια, οποτε, ακολουθειται η διαδικασια "DJD"...:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.