Jump to content



Ιδέες για διάγραμμα οντοτήτων - συσχετίσεων


A-L-I-V-E

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα μερικές ιδέες για το πως θα μπορούσα να δείξω σε ΔΟΣ, ότι η βάση δεδομένων καταγράφει για παράδειγμα τα τμήματα της εταιρείας στα οποία μπορεί να εργαστεί κάποιος υπάλληλος βάσει των τίτλων σπουδών που διαθέτει. Είναι ένα τμήμα εργασίας που έχω κολλήσει λιγάκι. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή συσχέτιση είναι

ΟΝΤΟΤΗΤΑ:ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ

ΟΝΤΟΤΗΤΑ:ΤΜΗΜΑ

ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ:ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ με λόγο πληθικότητας Μ:Ν (ένας υπάλληλος μπορεί να εργαστεί σε παραπάνω από ένα τμήμα και περισσότεροι απο έναν εργαζόμενοι μπορούν να εργαστούν σε ένα τμήμα) αν δεν μπορεί τότε 1:1 (ένας υπάλληλος μπορεί να σε εργαστεί σε ένα μόνο τμήμα)

Η παραπάνω συσχέτιση περιλαμβάνει ένα πλειότιμο γνώρισμα (μπορεί να έχει παραπάνω από μία τιμές) που λέγεται ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ.Αν θες μπορείς να το κάνεις και σύνθετο.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις και αυτό

3 ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ:ΤΜΗΜΑ,ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ,ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ

3 ΣΥΣΧΕΤΙΣΕΙΣ:

ΚΑΤΕΧΕΙ -> συσχετίζει τις οντότητες ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ,ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ -> συσχετίζει τις οντότητες ΤΜΗΜΑ,ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ->συσχετίζει και τις 3 οντότητες ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ,ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ.

Το πρώτο είναι πιο κατανοητό

Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή συσχέτιση είναι

ΟΝΤΟΤΗΤΑ:ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ

ΟΝΤΟΤΗΤΑ:ΤΜΗΜΑ

ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ:ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ με λόγο πληθικότητας Μ:Ν (ένας υπάλληλος μπορεί να εργαστεί σε παραπάνω από ένα τμήμα και περισσότεροι απο έναν εργαζόμενοι μπορούν να εργαστούν σε ένα τμήμα) αν δεν μπορεί τότε 1:1 (ένας υπάλληλος μπορεί να σε εργαστεί σε ένα μόνο τμήμα)

Η παραπάνω συσχέτιση περιλαμβάνει ένα πλειότιμο γνώρισμα (μπορεί να έχει παραπάνω από μία τιμές) που λέγεται ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ.Αν θες μπορείς να το κάνεις και σύνθετο.

Εννοείς κάπως έτσι;

attachment.php?attachmentid=54492&stc=1&d=1359800066

Το περίμενα πιο πολύπλοκο να σου πω την αλήθεια. Ίσως έτσι όπως μου γράφεις στη δεύτερη απάντηση, αλλά δεν μου φαινόταν σωστή η συσχέτιση ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ με την οντότητα ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ (τουλάχιστον συντακτικά). Αν κάνω λάθος θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις λίγο; Επίσης το παραπάνω ΔΟΣ θα μπορούσε να διαμορφωθεί και κάπως έτσι;

attachment.php?attachmentid=54493&stc=1&d=1359800732

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

post-1097-1416077032,7096_thumb.jpg

post-1097-1416077032,755_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23974]grmiked[/MENTION] Για ρίξε και εσύ μια άποψη.

Aδιαφόρησε για το παραπάνω mention.

Ναι στο πρωτο post έτσι είναι το ΔΟΣ όπως στην πρώτη εικόνα.Στην ουσία λες ότι ο υπάλληλος με το τμήμα συνδέονται με μια συσχέτιση που έχει σαν γνωρισμα τον ΤΙΤΛΟ

ΣΠΟΥΔΩΝ.

...αλλά δεν μου φαινόταν σωστή η συσχέτιση ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ με την οντότητα ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ (τουλάχιστον συντακτικά)...

Στο δεύτερο post στην συσχέτιση συμμετέχουν και οι 3 οντότητες.Η συσχέτιση αφορά και τις 3.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΜΗΜΑ ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ.Μπορείς να μην συνδέσεις την οντότητα ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ με την συσχέτιση ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ να την αφήσεις να συμμετέχει στις άλλες 2 και να προσθέσεις τον ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ σαν γνώρισμα όπως την έβαλες στην πρώτη εικόνα.

Στην δεύτερη εικόνα ναι μπορείς να το κάνεις αλλά δεν θα συνδέσεις την συσχέτιση με την εταιρεία αλλά με τα τμήματα.Η συσχέτιση σου αναφέρεται στα τμήματα και όχι στην εταιρεία.

Σημείωση:'Εχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με ΔΟΣ οπότε ίσως να έχω κάνει λάθη

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη εικόνα ναι μπορείς να το κάνεις αλλά δεν θα συνδέσεις την συσχέτιση με την εταιρεία αλλά με τα τμήματα.Η συσχέτιση σου αναφέρεται στα τμήματα και όχι στην εταιρεία.

Και πάλι το πρόβλημά μου είναι η τριαδική συσχέτιση, γιατί αν συνδέσω τις οντότητες ΤΜΗΜΑ 1, ΤΜΗΜΑ 2 και ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ με τη συσχέτιση ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ, δε μου κολλάει η συσχέτιση ΤΜΗΜΑ 1 - ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ - ΤΜΗΜΑ 2. Πρέπει να βρω κάποια ονομασία πιο κατάλληλη για τη συσχέτιση ή απλά δε μπορεί να υπάρξει τριαδική συσχέτιση με αυτές τις οντότητες;

attachment.php?attachmentid=54496&stc=1&d=1359814803

Επίσης και παρακάτω, δε μπορώ να βρω ένα τρόπο για να δημιουργήσω τριαδική συσχέτιση μεταξύ των οντοτήτων. Είναι σε ζευγάρια στην ουσία, ενώ τις θέλω όλες μαζί.

attachment.php?attachmentid=54497&stc=1&d=1359814810

post-1097-1416077032,8547_thumb.jpg

post-1097-1416077032,8677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεω αποκλείεται να κάνω λάθος και να μην χρειαζεται να συνδέσεις τις υποκλάσεις (ΤΜΗΜΑ1 ΤΜΗΜΑ2) αλλα μόνο την υπερκλάση (ΕΤΑΙΡΕΙΑ) με την συσχέτιση.

Η τρίτη εικόνα φαίνεται λογική και υπάρχουν τριαδικές συσχετίσεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.