Jump to content



σύδεση wifi router με κινητό για ιντερνετ μέσω κινητού


morph

Recommended Posts

- έχω ένα κινητό, που μπορεί να λειτουργήσει σαν Wifi hotspot (NOKIA me JoikuSpot ή ΗΤC με HotSpot)

- έχω ένα router ή access point, που δεν έχει ιντερνετ (γιατί έχει χαλάσει η γραμμή). Πάνω στο router υπάρχουν 2 pc ενσύρματα.

Θέλω να συνδέσω το κινητό μου (που έχει ίνερνετ προσβαση) στο ασύρματο δίκτυο έτσι ώστε τα desktop, που δεν έχουν ασύρματη σύνδεση, να πάρουν ιντερνετ από το κινητό μέσω wifi.

Δηλαδή θέλω το ίντερνετ του κινητού να γίνει διαθέσιμο μέσω wifi στο υπόλοιπο δίκτυο. Γίνεται; και πώς;

Δεν κατάφερα να βρώ κάτι στο google.

Link to comment
Share on other sites

Hotspot απο κινητο

Bridge mode το access point

Και μετα απο κει εχεις ιντερνετ απο το lan του access point. Ή βαζεις δευτερο access point για να δινεις ασυρματα ή με καλωδιο σε ενα μονο pc, εκτος αν εχει πολλες θυρες λαν.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έχω το LinkSys WAP54G και μου δίνει ξεχωριστές επιλογές για ΑΡ client, wireless repeater, Wireless bridge. Μου ζητά να δώσω Remote Access Point's LAN MAC Address

Λοιπόν, αποτελέσματα:

Δοκίμασα και με τα 3. Εχει μια σημείωση που λέει οτι το linksys θα συνδεθεί μόνο με άλλο λινκσυς :(

Ωστόσο ενεργοποίησα το hotspot στο κινητό και έβαλα ΙΡ σύμφωνη με αυτήν του υπόλοιπου δικτύου (στο hotspot του κινητόυ).

Αλλαξα το default gateway του υπολογιστή από αυτή του DSL router, στου κινητού.

Δυστοιχώς δεν έγινε καμία σύνδεση...

Εχουμε κάτι άλλο να δοκιμάσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις την Mac address του WiFi του κινητού στις ρυθμίσεις του ρουτερ; δοκίμασε να βγάλεις και wep η ότι άλλη ασφάλειά έχεις στα wireless και ξανάδοκιμασε

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

δες αν το linksys παίρνει άλλο fw να βρεις την υγειά σου :p

ψάξε για κάνα dd wrt

μετά αφού κάνεις hotspot το κινητό το βάζεις το ap σαν wireless bridge και παίζεις στο ίδιο subnet του hotspot σου

από εκεί και έπειτα extra ρυθμίσεις it's up to you

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.