Jump to content



Αγορά Φορητού ΗΡ


Balticus

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,έίναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ. Σπουδάζω στην φινλανδία και θα προχωρήσω στις επόμενες μέρες στην αγορά φορητού. Οι οικονομικές δυνατότητες μου είναι ιδιαίτερα περιορισμένες και έχω καταλήξει στον HP/Compaq NX9020 PG568EA. Στην Φινλανδία η τελική του τιμή είναι περίπου 850. Ελάχιστα πιο πάνω είναι και το οικονομικό μου ταβάνι. Θα ήθελα κάποιες γνώμες πάνω στις δυνατότητες του.

http://www.hp-expo.com/gr/eng/commercial/notebooks/pg568ea.html

Γενικά θα τον χρησιμοποιώ για office,διαδικτυο(cable modem,adsl), μουσική, DVD. Από παιχνίδια μόνο κανα Diablo II oline άντε και κάνα Championship Manager 4. Ξέρω ότι είναι βαρύς και μεγάλος σε μέγεθος αλλά δεν πρόκειται να τον γυρνάω από δω κι από κει οπότε δεν με νοιάζει. Η μνήμη του είναι λίγη αλλά θα την αναβαθμίσω το συντομότερο. Ο σκληρός είναι μικρός επίσης αλλά με τα λεφτά που διαθέτω δεν περιμένω και θαύματα (θυμηθείτε πως 900 είναι το ταβάνι). Μήπως υπάρχει κάποιο μειονέκτημα στις δυνατότητες του που δεν το βλέπω και που θα με δυσκολέψει στην χρήση; Τι γνώμη έχετε για τους Μ Celeron? Στα benchmark δεν τα πανε και τόσο άσχημα αν κρίνω από τα περιοδικά.

(εν τάχει 15.0 TFT, C-M 1300Mhz, 256Ram,64MB, 30.0G, DVD/CDRW, mod.56K, LAN, FW, Audio)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι (Για αυτά που λές) , μικρό μειονέκτημα η κάρτα γραφίκων.Αν θέλεις να παιξεις μελλοντικα κάποιο άλλο παιχνίδι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα

Με λίγη μνήμη ακόμα λίγο αργοτερα θα έισαι λίγο καλυτερα

έχεις κανένα Link e-shop apo φιλανδία μιας και θα έιμαι μάλλον χριστούγεννα από έκεί

Αλήθεια τι σπουδάζεις εκεί ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω Master σε Information Society/Political Science.

Πολύ θα ήθελα κάτι σε 9600 για γραφικά αλλά η τιμή θα ξέφευγε τελείως.

Αυτά τα κατάστηματα είναι καλά και φθηνά. Το δεύτερο να το εξετάσεις σε περίπτωση που σκέφτεσαι ταχυδρομικές αγορές και μόνο. (εκτός κι αν ο δρόμος σου σε βγάζει στην Vaasa φυσικά)

www.bdog.fi

www.multitronic.fi/

Link to comment
Share on other sites

http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/11996_na/11996_na.HTML

Να και μια ανάλυση του μοντέλου (αν και στην έκδοση με την δεκατεσσάρα οθόνη).

Πόσο πάει μια φορητή 266-MHz DDR SDRAM των 512 στην ελληνική αγορά;Στα 333;

Link to comment
Share on other sites

To laptop το βρήκες σε καλή τιμή, η καλύτερη αντίστοιχη ελληνική, φαντάζομαι είναι από το e-shop.

Για μνήμες, ένα από τα καλύτερα καταστήματα είναι το Pc Mem Upgrade .

Κάποιο από τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα την ελληνική αγορά, ας μας πουν αν οι τιμές είναι συμφέρουσες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπροστά μου το Computer Software Σεπτεμβρίου που έχει δοκιμές φορητών. O 3.06 υπερέχει ξεκάθαρα στα CPU benchmark. Το κάτα πόσο είναι έγκυρο το περιοδικό το αφηνω σε σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.