Jump to content



Υγρασια σε κινητο,καθαρισμος πλακετας SOS


Dant3

Recommended Posts

Το ξερω οτι δεν ειναι η σωστη κατηγορια εδω αλλα ζητω τη κατανοηση γιατι χρειαζομαι γρηγορη απαντηση και εδω θα το δουν οσο περισσοτεροι γινεται.

Ειχα πει πριν 3 μερες εκδρομη και ειχα το κινητο σε τσεπη που δεν ηταν αδιαβροχη και εφαγα βροχη και περασε και στο κινητο και εκλεισε.ειχε μπει και στην οθονη κτλ.το εβαλα σε ρυζι 2 μερες οπου απορροφησε ολη την υγρασια(ακομα και απο την οθονη) και δοκιμασα να το ανοιξω αλλα τιποτα.οποτε πηρα την αποφαση να το ανοιξω.

το εχω ξεκοιλιασει και ειδα αφου εβγαλα και τις θωρακισεις στα τσιπακια οτι εχει ασπριλες σαν αλατα.

αυτα πως τα καθαριζω?υποψιν οτι δεν εχω ειδικα καθαριστικα κτλ μονο οτι οικιακο υγρο υπαρχει,wd 40 και παιζει να εχω και σπρευ επαφων

βαζω και εικονες

attachment.php?attachmentid=54842&stc=1&d=1361281607

attachment.php?attachmentid=54843&stc=1&d=1361281643

Οποιος εχει καμια ιδεα ας την ριξει γιατι δε παιζει και λεφτο για αλλο κινητο.

Ευχαριστω!

post-12158-1416077082,9826_thumb.jpg

post-12158-1416077083,098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν ειναι η σωστη κατηγορια εδω αλλα ζητω τη κατανοηση γιατι χρειαζομαι γρηγορη απαντηση και εδω θα το δουν οσο περισσοτεροι γινεται.

Διόρθωση, στο off topic θα το δουν λιγότεροι αποδεδειγμένα, στο μεταφέρνω έξω για να φαίνεται και στα Νέα Θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν ειναι η σωστη κατηγορια εδω αλλα ζητω τη κατανοηση γιατι χρειαζομαι γρηγορη απαντηση και εδω θα το δουν οσο περισσοτεροι γινεται.

Ναι ευχαριστω πολυ για τη μεταφορα :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ μου καταλαβαίνω ότι είσαι στη φούρια σου, αλλά πίστεψε με (το έκανα και quote στο προηγούμενο) στο Off Topic το πρόβλημα σου θα χαθεί.

Αν δεν σε νοιάζει και δεν θέλεις να το δουν περισσότεροι, να το επιστρέψω εκεί και να μείνεις με την πλακέτα στο χέρι, no problem από μένα.

Link to comment
Share on other sites

To σπρευ επαφών κάνει ή καλύτερα ισοπροπυλικη αλκοόλη με μαλακή οδοντόβουρτσα.ΟΧΙ με WD40 και έχεις αργήσει από οτι βλέπω να το καθαρισεις.Αν δεν βρεις την παραπάνω αλκοόλη βάλε καθαρό οινόπνευμα.

Link to comment
Share on other sites

3 μερες εχουν περασει.δεν το ανοιξα αμεσως γιατι το εβαλα στο ρυζι μπας και δεν ειχε παει πολυ μεσα το νερο.ισοπροπυλικη αλκοολη τι ειναι?και που το παιρνω?

πρεπει να εχω καθαρο ασετον,κανει?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ μαστορα δεν θα μεινει τιποτα με το ασετον,καθαρο οινοπνευμα βαλε.Σε φαρμακεια το πουλανε το αλλο αλλα οπως ειπα εχεις αργησει πολυ εχει πρασινισει το συστημα και δυσκολα το βλεπω να ζωντανευει.

Link to comment
Share on other sites

Που εχει πρασινισει ρε συ και με αγχωνεις?

το μονο που βλεπω περιεργο ειναι τα ασπραδια.η υπολοιπη πλακετα σε χρωμα ειναι οκ.ειναι οπως και αλλα πλακετακια που εχει το κινητο μεσα που ειναι πεντακαθαρα κιολας.

το μπλε οινοπνευμα δεεν?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρό οινόπνευμα. Στην αρχή πνίξτο, και μετά, μιας και σίγουρα θα έχει μείνει πολύ πράγμα, οδοντόβουρτσα μαλακή, καθαρό οινόπνευμα και χιλιοστό χιλιοστό με πολύ ευγένεια.

Χωρίς να το υπογράφω, κάποιες ελπίδες τις έχεις. 3 τέτοια κινητά έχω ανοίξει, τα δύο έπαιξαν μετά από πολύ μπάνιο και 3-4 ευρώ οινόπνευμα, το άλλο έπαιξε μεν, αλλά έκανε κουλά και αποσύρθηκε...

(πάντα μιλάω για παλαιάς τεχνολογίας κινητά)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όχι πολύ ώρα στο οινόπνευμα. Οτιδήποτε έχει κόλλα και πλαστικά μέρη θα ξεκολήσουν. Βούτηξέ το και βγάλτο.

Έκανα μια φορά βλακεία και βούτηξα ολόκληρο το κιν.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο super market της γειτονιας σου και παρε βενζινη για ρουχα (το κοκκινο μπουκαλι ~2€) και μια σκληρη οδοντοβουρτσα η μικρο πινελο.

Αμα μπορεις να βγαλεις την καμερα βγαλτην.

Κανε ενα καλο μπανιο τη πλακετα και καθαρισε τη καλα με το σκληρο πινελο.

Σε 5 Λεπτα θα ειναι πεντακαθαρο.

PS:Οι πιθανοτητες να ξερεις ομως δεν ειναι με το μερος σου.Το οτι θα το καθαρησεις καλα δεν σημαινει οτι θα ξαναδουλεψει :(

Link to comment
Share on other sites

το καθαρισα με οινοπνευμα και μια σκληρη βουρτσα.το ετριψα και εφυγαν.το συναρμολογησα προχειρα και τιποτα.

αρα καπουτ.και δεν το βλεπω να συμφερει και επισκευη γιατι μου κοπηκε μια καλωδιοταινια του touch αρα +30Ε...

αρα παει το κινητο.

ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Xperia neo V ειναι.

ναι κριμα ειναι γιατι μου αρεσε πολυ και το ειχα συνηθισει.θα το κραταγα πολυ καιρο ακομα καθως με καλυπτε σε ολα.λιγο καλυτερη φωτογραφικη να ειχε και θα ηταν τελειο.

θα το δωσω για ανταλλακτικα για κανα ψιλο για να παρω αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.