Jump to content



Εικόνα-(χωρίς)ήχος


dohc161416003179

Recommended Posts

Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ κατά την αναπαραγωγή της ταινίας στον υπολογιστή μέσω βιντεοκάμερας(Canon MV600), όλα είναι καλά(εικόνα-ήχος), εν τούτοις όταν πάω να γράψω την ταινία σε διαμόρφωση AVI και μετά πάω να δω τι έγραψα δεν έχω καθόλου ήχο, ούτε καν θόρυβο. Είτε έχω τα ηχεία στη κάρτα τηλεόρασης είτε στην είσοδο της μητρικής, ήχο δεν έχω καθόλου κατά την αναπαραγωγή της εγγραφής. Η κάρτα είναι PixelView PV-BT878P+FM.RC, ίσως όχι ό,τι καλύτερο, αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

H cameroύλα σου έχει DV-out. Οπότε το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα καλώδιο IEEE1394 και να μεταφέρεις το ψηφιακό περιεχόμενο της κασσέτας miniDV αυτούσιο στο σκληρό δίσκο. Μετά το επεξεργάζεσαι όπως θες.

Τώρα για το πρόβλημα... Πως έχεις συνδέσει την κάμερα στο PC; Ποια κάρτα ήχου έχεις; Με ποιο πρόγραμμα κάνεις capture το video;

Δεν κατάλαβα καλά... Το αρχείο AVI που δημιουργείται δεν περιέχει καθόλου ήχο ή έχει ήχο που είναι 100% ησυχία;

Αν δεν έχει καθόλου ήχο, τότε μπορεί να μην έχεις ενεργοποιήσει την ηχογράφηση ήχου κατά τη διάρκεια του capture. Αν περιέχει ήχο, τότε μάλλον έχεις επιλέξει λάθος audio input στο recording control των windows. Π.χ. μπορεί να είναι επιλεγμένο το μικρόφωνο αντί για το line in που θα 'ναι συνδεδεμένη η κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η κάμερα μου έχει έξοδο για firewire και για αυτό ήθελα μητρική με firewire, αλλά έλα που η κάμερα δεν έχει memory card για να κατεβάζω εικόνα στον η/υ, ούτε μπόρεσα να βρω driver από την Canon για κάτι τέτοιο. Η κάμερα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για βίντεοδιάσκεψη....

¨εχω κάρτα τηλεόρασης , την PV-BT878P+ w/FM που έχει είσοδο composite για βίντεο και ήχο. Όταν συνδέω τη κάμερα, πράγματατι λαμβάνω και ήχο και εικόνα, μια χαρά, αλλά όταν πάω να αντιγράψω την ταινία σε AVI λαμβάνω μόνο εικόνα. Αυτό συμβάινει και στο πρόγραμμα της κάρτας, αλλά και στο windows movie maker. Η κάρτα ήχου είναι ενσωματωμένη η AC-97, τυπική δηλαδή.

Πιθανώς να πρόκειται για κάποια μικρορύθμιση, αλλά ποιά;

Τα ηχεία τα συνδέω στην κάρτα τηλεόρασης και πέρνω ήχο. Μετά τα συνδεω στη κάρτα ήχου και πέρνω και από εκεί ήχο(δεν χρησιμοποιώ γέφυρα). Το ωραίο είναι ότι όλα έχουν ήχο στη δεύτερη περίπτωση πλην της ταινίας....

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μορφή παίρνω την ταινία από την κάμερα;;;;;;.......Νομίζω αναλογική, όπως όταν τη συνδέεις στη τηλεόραση και τι δείχνει... AVI είναι η μόνη μορφή που μου παρέχει η κάρτα τηλόρασης για εγγραφή βίντεο και ανοίγει με τον windows media player...

Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος composite της κάρτας TV είναι για εικόνα. Από που φτάνει ο ήχος στην κάρτα ήχου για να ηχογραφηθεί;

Η κάμερα τι εξόδους έχει για ήχο;

Η κάρτα ΤV τι εισόδους και εξόδους έχει; (Εξωτερικές και εσωτερικές)

Link to comment
Share on other sites

Από την κάμερα βγάζω αναλογική έξοδο με τρία κανάλια, ένα για εικόνα(κίτρινο καλώδιο) και δύο για ήχο(άσπρο και κόκκινο). Αυτό τής εικόνας πάει στην ανάλογη είσοδο(κίτρινη) της κάρτας, τα δε άλλα δύο μέσω ενός αντάπτορα(όπως μου είπαν τα παιδία στο άλλο φόρουμ) μπάινει στο audio input kαι έτσι έχω ήχο και εικόνα κατά την αναπαραγωγή.....

Πιστεύω ότι κάτι παίζει με την κάρτα ήχου της μητρικής, μια μικρορύθμιση, αλλά ποιά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16

Η κάμερα μου έχει έξοδο για firewire και για αυτό ήθελα μητρική με firewire, αλλά έλα που η κάμερα δεν έχει memory card για να κατεβάζω εικόνα στον η/υ, ούτε μπόρεσα να βρω driver από την Canon για κάτι τέτοιο. Η κάμερα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για βίντεοδιάσκεψη....

Κάπου τα έχεις μπερδέψει. Αν η κάμερα έχει firewire, μπορείς να πάρεις μια κάρτα PCI Firewire για το PC (γύρω στα 30 ευρώ) και να τη συνδέσεις κατευθείαν.

Στα WindowsXP ΔΕΝ χρειάζονται drivers για την κάμερα, θα την αναγνωρίσουν κατευθείαν μόλις τη συνδέσεις στο firewire.

Μετά, με κάποιο πρόγραμμα όπως πχ το Windows Movie Maker (που έχουν τα Windows από μόνα τους), το NeroVision Express, το Pinnacle Studio ή το Adobe Premiere (τα γράφω κατά σειρά δυσκολίας & δυνατοτήτων) περνάς το video κατευθείαν στο δίσκο χωρίς απώλεια ποιότητας για περαιτέρω επεξεργασία... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε RootX, αυτό που έιπες είναι όντως ενεργοποιημένο, αλλά αυτό χρειάζεται κατά την εγγραφή ή κατά την αναπαραγωγή;

Georgeadams, δυστυχώς ΔΕΝ την αναγνωρίζει την κάμερα, ούτε καν με την Προσθήκη νέου υλικού. Εν τούτοις ανοίγει μόνο η σύνδεση ΙΕΕΕ1394, χωρίς όμως να έχω είσοδο εικόνας ή ήχου(αυτό το λέει καθαρά στο manual της κάμερας)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16

Ναι φίλε RootX, αυτό που έιπες είναι όντως ενεργοποιημένο, αλλά αυτό χρειάζεται κατά την εγγραφή ή κατά την αναπαραγωγή;

Αν στο advanced επιλέξεις το playback(default) αφορά την αναπαραγωγή.

Αν επιλέξεις recording, αφορά την εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.