Jump to content



MOBO ASUS M2NE-BEST CPU??


vagos1983

Recommended Posts

καλησπερα ειμαι νεος στο lab και θα ηθελα τα φωτα σας πανω στην μητρικη που διαθετω μια παλια asus M2N-E.

ASUS - M2N-E

Επειδη ειμαι με εναν παλιο μονοπυρηνο amd 64 3500 θελω να κανω μια αναβαθμιση για να μπορω να παιζω κανενα παιχνιδι και γενικοτερα multitasking γιατι ο παλιος δεν τραβαει.

(θα αγοραστει και gpu) αλλα πρωτα στον cpu.

βρηκα οτι κουμπωνει πανω ο athlon II x4 640 3.0 ghz o οποιος κοστιζει 65 ευρο.

https://www.skroutz.gr/s/270070/AMD-Athlon-II-X4-640-Box.html

υπαρχει περιπτωση να κουμπωνει και ο Phenom b.e 965???

https://www.skroutz.gr/s/87869/AMD-Phenom-II-X4-965-Box.html 91 ευρο

αν και επισημα στο site asus υποστηριζει μεχρι 945...αλλα με λιγο ψαξιμο στο γουγλη με ενα update bios θα ειμαι οκ.

ποιον προτεινετε και αν αξιζει αυτα τα 25 ευρο παραπανω που εχει ο phenom 965 απο τον athlon 640 η να παμε στην φτηνη λυση.

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

από το link η μητρική φαίνεται πως είναι socket AM2+/ AM2 και ο επεξεργαστής Socket AM3

είχα διαβάσει για κάποια μοντέλα hybrid motherboards AM2+ που δεχόταν και AM3 cpu

θεωρητικά ο επεξεργαστής θα δουλέψει βάση συμβατότητας αν η μητρική σου υποστίζει κάτι σαν το παραπάνω

πρακτικά δεν ξέρω κατά ποσο αυτό είναι εφικτό στην μητρική σου με βίος update, ακόμα και αν δουλέψει ο επεξεργαστής δεν θα σου δίνει το μέγιστο των δυνατοτήτων του

δεν πιστεύω να αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση θα ήταν καλύτερα να πας σε FM2 η AM3+ ακόμη και low budget αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα Βαγγέλη καλώς ήρθες.

Αν κοίταξες το επίσημο CPU support list και δεν υπάρχει (που δεν υπάρχει) ο 965, τότε ξέχνα τον.

Για να βάλεις κάποιον ΑΜ3 επεξεργαστή το BIOS update θα το κάνεις.

Αν μπορείς να κάνεις μια μίνι αναβάθμιση (CPU-motherboard-RAM), είναι η καλύτερη λύση κατα την γνώμη μου.

Aν όχι τότε βάλε τον 640. Θα έχει μεγάλη διαφορά με τον δικό σου.

Θα πρέπει να αναβαθμίσεις τουλάχιστον στο BIOS 3001 (και το 5001 θα κάνει). Πρόσεξε μόνο με την διαδικασία, υπάρχει μια σημείωση δεξιά

Due to Bios ROM size limitation remove LAN PXE ROM and change Crashfree3 to Crashfree2

και ίσως χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό από το "απλό" BIOS update.

Εννοείται πως το BIOS update θα το κάνεις πριν να βάλεις τον 640 πάνω.

Κάτι ακόμα.

Θα βάλεις και νέα κάρτα γραφικών είπες. Τι τροφοδοτικό έχεις; Και ποιάς ηλικίας; (αν έχει την ηλικία του Athlon 64 ίσως πρέπει να πάρει και αυτό σειρά για αλλαγή σύντομα).

Link to comment
Share on other sites

εψαξα αρκετα και βρηκα οτι τελικα τον παιρνει τον 965 αλλα με beta bios το 5001!!

ASUSTeK Computer Inc. -Support- CPU Support M2N-E Phenom IIX4 965 (HDZ965FBK4DGM),3.4GHz,125W,rev.C3,SocketAM3,Quad-Core

ειδα καποιους που εκαναν το ιδιο ακριβως με μενα κ δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα..απο ξενο φορουμ που ειδα.

τον επεξεργαστη μπορω να τον παρω αμεσα κ τον αλλο μηνα ευελπιστω για καρτα γραφικων.

τροφοδοτικο το εχω λιγους μηνες το αλλαξα εβαλα ενα coolermaster 500w.

αν ηταν να κανω ολικη αναβαθμιση mobo-cpu-ram θα την εκανα αλλα δεν διαθετω ζεστο χρημα για πολλα τωρα γι αυτο τα κανω λιγο λιγο.

να μαστε καλα σε κανα 1-1,5 χρονο νεα mobo-cpu(fx οχταπυρινος)

αυτο το note δεν το πολυκαταλαβα..πρεπει να αλλαξω κατι οταν βαλω τον phenom??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.