Jump to content



Ερώτηση για εγγύηση οθόνης


gto234

Recommended Posts

Παιδιά έχω μια οθόνη philips crt μοντελο 109B4.H οθόνη έχει εγγύηση 3χρόνια on-site και ήδη έχει αλλαχτεί μια φορά.Είχα πάρει αρχικά την 107Β4 και είχε πρόβλημα και επειδή δεν είχαν μου έστειλαν την 19ρα αντίστοιχη.Η όλη διαδικασία έγινε χωρίς πολλα πολλά,απλά τους πηρα τηλ. τους είπα τι έχει,κανονίστηκε και ήρθαν πηραν την παλιά και έφεραν καινούργια.Αν κάνω πάλι το ίδιο πιστεύετε πως είναι ρίσκο να μου φέρουν καμμιά 17ρα;Ρωτάω γιατί οι αποδείξεις που έχω είναι η αρχική της 17ρας και αυτές της αλλαγής με την 19ρα.Επειδή τώρα έχει περάσει 1+ χρόνος απο τότε αλλάζει κάτι με την εγγύηση;Δηλαδή υπάρχουν μεγαλύτερες καθυστερήσεις ή αλλαγή με όχι καινούργια αλλά επισκευασμένη οθόνη;

Η οθόνη μου κάνει τα εξής για τα οποία δεν είμαι σίγουρος όμως οτι θεωρούνται ελλατώματα:

1.Σε ανάλυση 640x480@100Ηz εμφανίζεται πολύ μικρή εικόνα η οποία δεν μεγαλώνει.

2.Σε ανάλυση 1280x768 οτι αλλαγή κάνω στις ρυθμίσεις (μέγεθος,σχήμα) γίνεται και στην 1024x768.

3.Σε ανάλυση 1280x960 και πάνω φαίνονται κάποιες κάθετες γραμμές ανάμεσα στα pixel που είναι ιδιαίτερα

εμφανείς στην προτεινόμενη ανάλυση 1280x1024.Ίσως φταίει η ποιότητα της οθόνης γιάυτό.

4.Οταν ενεργοποιήσω το LightFrame δημιουργείται ένα μικρό "είδωλο" στην εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Η νέα απόδειξη -μετά την αλλαγή- δείχνει την καινούρια 19άρα, έτσι; Αυτήν την απόδειξη δε θα δείξεις; Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Πως έγινε αρχικά και σου άλλαξαν την 17άρα με μια 19άρα;;;

Το (2) είναι φυσιολογικό. Η οθόνη θεωρεί την 1280x768 ίδια ανάλυση με την 1024x768. Λογικό αφού έχουν ίδια κατακόρυφη αναλυτικότητα και ίδια ανανέωση. Τι τη θες την 1280x768; Δεν είναι καν 4:3...

Το (4) ομοίως. Δεν έχω ακούσει για Philips με LightFrame που να μην το κάνει. Για να εκμεταλευτείς τη μέγιστη φωτεινότητα χωρίς είδωλα, ενεργοποίησε το LightFrame και μείωσε το contrast μέχρι να εξαφανιστούν.

Στο (3), αυτό συμβαίνει σε οποιοδήποτε refresh rate; Πως είναι αυτές οι γραμμές; Έλεγξε τα Moire, Convergence και Linearity μήπως θέλουν ρύθμιση.....

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ένας απάντησε!Είχα ξεγράψει το ποστ αυτό!

Η απόδειξη γράφει μεν 19ρα αλλά με κόστος 0 διότι έγινε αλλαγή!Βασικά δεν είχαν 17ρα την ίδια και μου είπαν αν θέλω 19ρα,αν θέλω λέει!!!

Το 2) είναι για να' χουμε νε λέμε!

Το 4) είναι τελικά για τον π.... δεν βρίσκω καμμία χρησιμότητα του Lightframe.

To 3) βασικά δεν είναι ακριβώς γραμμές,απλά σε μερικά σημεία της οθόνης δεν είναι "συμπαγής" η εικόνα με αποτέλεσμα να ξεχωρίζουν τα pixel μεταξύ τους και να δημιουργούν αυτό που είπα ως "γραμμή".Το moire αν το αυξήσω γίνεται πιο συμπαγής η εικόνα αλλά μετά θαμπώνει πολύ με αποτέλεσμα να σου κουράζει τα μάτια πολύ.

Το 1) πάλι είναι πολύ κουφό.Σε ανάλυση 640χ480 το κάδρο είναι το 1/3 του μεγέθους της οθόνης και δεν μεγαλώνει.Θα μου πείτε τι να την κάνεις την ανάλυση αυτή,ναι αλλά αν είναι πρόβλημα γιατί να μην το λάβω υπόψη μου;

Link to comment
Share on other sites

Για τα 1 και 3, άλλαξέ τη.

EDIT: Στο 3 νομίζω κατάλαβα τι είναι. Ίσως να ζορίζονται τα ηλεκτρονικά της οθόνης. Οι γραμμές μάλλον εμφανίζονται σε ένα μέρος και όχι σε όλη την οθόνη (κατά πάσα πιθανότητα στα πλαϊνά) και είναι πιο έντονες όταν συνολικά η φωτεινότητα είναι αυξημένη (πχ 100% λευκό), έτσι; Δες πόσο εμφανίζονται αν χαμηλώσεις τα Hz.

Link to comment
Share on other sites

To 1 το κάνει μόνο στα 100Ηz.

Το 3 το κάνει σε όλα τα Hz και όντως εμφανίζονται στα πλαϊνά της οθόνης!Πιστεύεις οτι η συγκεκριμένη το κάνει ή όλες αυτής της κατηγορίας λόγω κακής γεωμετρίας;

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η μέγιστη ανάλυση τηε οθόνης και σε τι Hz;

Στα 640*480 μπορείς να χρησιμοποιήσεις 120 ή 150Hz.

Αν τις γραμμές τις εμφανίζει ανεξαρτήτως ανανέωσης, κοίτα αν εξαφανίζονται ή αν γίνονται πιο έντονες όταν μειώνεις ή αυξάνεις το contrast αντίστοιχα. Δε ξέρω αν το κάνουν όλα τα μοντέλα αλλά καλύτερα πάντως να την αλλάξεις. Μπας και είναι ελλατωματικό το καλώδιο της οθόνης; Αν η κάρτα γραφικών έχει έξοδο και για 2ο monitor, δοκίμασε την οθόνη εκεί, ή δοκίμασέ τη σε άλλο PC.

Αυτά τα κουσούρια τα είχε απ' την αρχή;

EDIT: Θυμάμαι παλιά για μερικές κάρτες γραφικών που έδειχναν κάτι γραμμές στην εικόνα. Το πρόβλημα διορθονώταν αν έβαζες την οθόνη στην έξοδο DVI -για το 2ο monitor- με ανταπτοράκι. Μερικές απ' τις πρώτες 9700pro είχαν τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπά δεν είναι θέμα vga.Την έχω δοκιμάσει και σε παλιά vga με τα ίδια αποτελέσματα.Είναι σίγουρα θέμα ποιότητας της οθόνης.Η 109P ενός φίλου δεν το κάνει.Τώρα αν υπήρχε κανείς με την ίδια καλό θα ήταν να δούμε τι θα έλεγε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.