Jump to content



Mobile CPUs Και Αυτονομία laptop


augi

Recommended Posts

Έίδα σε κάποιa post μεγάλο ενδιαφέρον για τον Athlon XP-M 2500+ :

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=6849

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=7040

Αυτός δεν είναι απλά η έκδοση του Athlon XP για φορητους? Αυτόν που φοράνε δηλαδή

όλα τα laptop που έχουν AMD Athlon επεξεργαστή? Είναι δυνατόν να φοράει ένα laptop την έκδοση dekstop ενός CPU (π.χ. "σκέτο" Athlon XP ή "σκέτο" AMD64 κλπ...)?

Τα Acer 1355 LC έχουν τον 2600+.Αυτή δεν είναι μια πιο γρήγορη έκδοση της ίδιας CPU?

http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=4785

Γιατί τόσος ντόρος με τον ΧP-M 2500+ ?

Επίσης, έχει κανείς δοκιμάσει την μέγιστη αυτονομία κάποιου Centrino laptop ή κάποιου

με AMD (είτε Athlon XP-M, είτε 64)? Όταν λέω μέγιστη, εννοώ με την CPU να τρέχει στην

ελάχιστη δυνατή ταχύτητα (η Intel μου φαίνεται ότι το ονομάζει Ultra low voltage mode) και ο υπολογιστής να κάνει τα πολύ βασικά (browsing, word). Παντού ακούω ότι το Centrino δίνει υπερδιπλάσια αυτονομία σε σχέση με όλα τα άλλα (4-5 ώρες μου φαίνεται, έναντι το πολύ 1.5-2 των υπολοίπων). Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το Centrino της Intel (ο Pentium M δηλαδή) έχει τόοοοσο πιο μεγάλη αυτονομία σε σχέση με όλες τις άλλες CPU. Δηλαδή αν βάλω έναν AMD Athlon XP-M να τρέχει στην ελάχιστη δυνατή ταχύτητα, και κάνω μόνο browsing στο internet(οπότε ούτε θα τον ζορίζω) πόση μπαταρία θα φάει πια???? Εκτός κι αν η όλη αρχιτεκτονική του Centrino (μαζί με το chipset και την 802.11b/g κάρτα) έχει πολύ μικρή κατανάλωση ισχύος ή ο Athlon XP-M θέλει υπερδιπλάσια ηλεκτρική εισχύ απ' ό,τι ο Pentium M.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από augi [Σήμερα, στις 03:31]

Είναι δυνατόν να φοράει ένα laptop την έκδοση dekstop ενός CPU (π.χ. "σκέτο" Athlon XP ή "σκέτο" AMD64 κλπ...)?

Ναι.

Τα Acer 1355 LC έχουν τον 2600+.Αυτή δεν είναι μια πιο γρήγορη έκδοση της ίδιας CPU?

http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=4785

Γιατί τόσος ντόρος με τον ΧP-M 2500+ ?

ο ντόρος γίνεται για τους Mobile. Αν προβλήθηκε ο 2500+ είναι γιατί είναι το μικρότερο μοντέλο βασισμένο στον Barton και συνεπώς το πιο φθηνό και πιο overclockable.

Επίσης, έχει κανείς δοκιμάσει την μέγιστη αυτονομία κάποιου Centrino laptop ή κάποιου

με AMD (είτε Athlon XP-M, είτε 64)? Όταν λέω μέγιστη, εννοώ με την CPU να τρέχει στην

ελάχιστη δυνατή ταχύτητα (η Intel μου φαίνεται ότι το ονομάζει Ultra low voltage mode) και ο υπολογιστής να κάνει τα πολύ βασικά (browsing, word). Παντού ακούω ότι το Centrino δίνει υπερδιπλάσια αυτονομία σε σχέση με όλα τα άλλα (4-5 ώρες μου φαίνεται, έναντι το πολύ 1.5-2 των υπολοίπων). Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το Centrino της Intel (ο Pentium M δηλαδή) έχει τόοοοσο πιο μεγάλη αυτονομία σε σχέση με όλες τις άλλες CPU. Δηλαδή αν βάλω έναν AMD Athlon XP-M να τρέχει στην ελάχιστη δυνατή ταχύτητα, και κάνω μόνο browsing στο internet(οπότε ούτε θα τον ζορίζω) πόση μπαταρία θα φάει πια???? Εκτός κι αν η όλη αρχιτεκτονική του Centrino (μαζί με το chipset και την 802.11b/g κάρτα) έχει πολύ μικρή κατανάλωση ισχύος ή ο Athlon XP-M θέλει υπερδιπλάσια ηλεκτρική εισχύ απ' ό,τι ο Pentium M.

Οι 5 ώρες που λένε για τον Centrino είναι θεωρητικό. Σαφώς και έχουν καλυτερη αυτονομία από άλλα αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας.

Στον Acer 1511LMi κατάφερα αυτονομία 2,5 ωρών. Αν είχα τον 1501 που είχε μεγαλύτερη μπαταρία θα ξεπέρναγα τις 3 ώρες.

Επισης, ο Centrino έχει 802.11b ενσωματομένο ελεγκτή.

Link to comment
Share on other sites

Ο 1511LMi έχει τον Mobile AMD64 ή τον desktop? Δεν είναι εντελώς παράλογο για μια εταιρεία συναρμολόγησης φορητών να χρησιμοποιεί τις desktop εκδόσεις των CPUs? Μα είναι εντελώς ηλίθιοι οι άνθρωποι... Εντάξει, μπορεί να είναι πιο φηθνές, αλλά έλεος! Ο καθένας θα δεχόταν το λίγο αυξημένο κόστος, αν παρείχει περισσότερη αυτονομία.

Ο 1511LMi , έχει 802.11g ελεγκτή? Μιας που τον έχεις κι όλας, για πες εντυπώσεις. Το βάρος του (μου φαίνεται 3.7 Kg ?) σε προβληματίζει? Εκτός κι αν δεν τον χρησιμοποιείς πολύ ως φορητό, αλλά περισσότερο ως "μετακονούμενο". Εννοώ ότι σε σχέση με τον Centrino 292LMi της Acer (2.7 Kg) είναι αρκετά πιο βαρύς και με μικρότερη αυτονομία (θα 'χει 3.5 ώρες ο 292, δε μπορεί). Οπότε αν πρέπει να μετακινείς συχνά τον 1511LMi ή/και να τον δουλεύεις εκτός ρεύματος, θα είναι κάποιο πρόβλημα (φαντάζομαι).

Υ.Γ: Κανένας που να έχει μετρήσει μέγιστη αυτονομία σε Centrino?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από augi

Ο 1511LMi έχει τον Mobile AMD64 ή τον desktop? Δεν είναι εντελώς παράλογο για μια εταιρεία συναρμολόγησης φορητών να χρησιμοποιεί τις desktop εκδόσεις των CPUs? Μα είναι εντελώς ηλίθιοι οι άνθρωποι... Εντάξει, μπορεί να είναι πιο φηθνές, αλλά έλεος! Ο καθένας θα δεχόταν το λίγο αυξημένο κόστος, αν παρείχει περισσότερη αυτονομία.

Ο 1511LMi , έχει 802.11g ελεγκτή? Μιας που τον έχεις κι όλας, για πες εντυπώσεις. Το βάρος του (μου φαίνεται 3.7 Kg ?) σε προβληματίζει? Εκτός κι αν δεν τον χρησιμοποιείς πολύ ως φορητό, αλλά περισσότερο ως "μετακονούμενο". Εννοώ ότι σε σχέση με τον Centrino 292LMi της Acer (2.7 Kg) είναι αρκετά πιο βαρύς και με μικρότερη αυτονομία (θα 'χει 3.5 ώρες ο 292, δε μπορεί). Οπότε αν πρέπει να μετακινείς συχνά τον 1511LMi ή/και να τον δουλεύεις εκτός ρεύματος, θα είναι κάποιο πρόβλημα (φαντάζομαι).

Ο 1511LMi έχει Α64 DTR (Desktop replacement). Ουσιαστικά desktop δηλαδή. Όταν είχε βγει ίσως να μην είχαν βγει σε μαζική παραγωγή οι mobile. Αν δεν κάνω λάθος η Acer ήταν οι πρώτη που έβγαλε φορητά με Α64 και όταν έκανε την μαζική παραγγελία να μην είχε η AMD mobile. Αλλά μη τρελλαίνεσαι. Με το cool'n'Quiet που έχουν όλοι οι Α64 χαμηλώνεις τη συχνότητα λειτουργίας και την τάση και δουλεύεις. Στα 800 θέλει 1.1Vcore. Εγώ τον χαμηλώνω στα 666ΜΗζ (4χ166) και βάζω τάση 1.0Vcore.

Υπάρχουν πλέον low-votage A64 mobile αλλά απευθύνονται κυρίως για slim notebooks.

Επίσης, στην τιμή που έδινε η Acer τον 64μπιτο φορητό, δε νομίζω οτι άφηνε περιθώριο για παράπονα....

Ναι, ο 1511 έχει 802.11g αλλά δε το έχω δοκιμάσει ακόμα. Μόλις κατέβω στο EMΠ με έναν φιλο μου που έχει πρόσβση στο Wi-fi θα το δοκιμάσω.

όντως ο 1511 είναι 3,7kg. Δεν είναι και τόσο τραγικό όσο ακούγεται. Δεν τον κουβαλάω και συνέχεια μαζί μου άλλωστε.

Το κακό με τον 1511 είναι η μπαταρία του. Ο 1501 είχε πιο μεγάλη αλλά οι βλάκες από την Acer στον 1511 έκαναν τσιγκουνιές.

Πάντως όπως είπα πριν, 2.5 ώρες με απλή χρήση (Web surfing, Office) τις έχω με τον 1511.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.