Jump to content



Αναβάθμιση PC


bouller1995

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Εννοείται ότι αξίζει, αλλά αν φτάσεις εκεί καλύτερα να πας στην 7870 tahiti le

που είναι αρκετά καλύτερη. Την 7770 στην πρότεινα με δεδομένα τα παιχνίδια που

ανέφερες έχοντας στο μυαλό μου ότι δεν θέλεις απαιτητικό gaming.

7870 tahiti le είναι μόνο αυτές:

1) PowerColor Radeon HD7870 2GB PCS+ Myst. Edition | Skroutz.gr

2) Club3D Radeon HD7870XT 2GB jokerCard | Skroutz.gr

3) Sapphire Radeon HD7870 2GB XT | Skroutz.gr

Πολύ καλύτερες από 7850, καλύτερες από 7870. Αγγίζουν 7950.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αξίζει, αλλά αν φτάσεις εκεί καλύτερα να πας στην 7870 tahiti le

που είναι αρκετά καλύτερη. Την 7770 στην πρότεινα με δεδομένα τα παιχνίδια που

ανέφερες έχοντας στο μυαλό μου ότι δεν θέλεις απαιτητικό gaming.

7870 tahiti le είναι μόνο αυτές:

1) PowerColor Radeon HD7870 2GB PCS+ Myst. Edition | Skroutz.gr

2) Club3D Radeon HD7870XT 2GB jokerCard | Skroutz.gr

3) Sapphire Radeon HD7870 2GB XT | Skroutz.gr

Πολύ καλύτερες από 7850, καλύτερες από 7870. Αγγίζουν 7950.

Οκ και παλι ευχαριστω αν μαζεψω το παραπάνω χρημα 8α ακολουθησω τις επιλογες σου :worship:

**Δεν τις θελω για απαιτιτικο gaming τυπου full setts crysis κλπ.Απλα επειδη ασχολουμε με το ESL-ESL Major Series, θα ηθελα να ανεβουν αρκετα τα fps ωστε να γινει το gameplay πιο ''γρηγορο''

Link to comment
Share on other sites

Εαν ασχολήσε σοβαρά με το θέμα video καθώς είδα σουίτα 6 της Adobe όπως και το sonyvegas, μήπως, λέω μήπως να κινηθείς προς την πράσινη μεριά στο θέμα κάρτας;

Αν δεν είναι σοβαρή η ενασχόλησή σου μείνε στην κόκκινη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ασχολήσε σοβαρά με το θέμα video καθώς είδα σουίτα 6 της Adobe όπως και το sonyvegas, μήπως, λέω μήπως να κινηθείς προς την πράσινη μεριά στο θέμα κάρτας;

Αν δεν είναι σοβαρή η ενασχόλησή σου μείνε στην κόκκινη πλευρά.

Δεν μπορω να πω οτι ασχολουμε ''επαγγελματικα'' η ''σοβαρα'' αλλα το ''ρεπερτοριο'' μου εχει και καποιες πυνελιες απο ''proffessional editing'' Oπως commercials intros youtube backrounds και αρκετο modeling με cinema4d.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ασχολούμαι επαγγελματικά (συγκεκριμένα δουλεύω premiere pro cs6 τελευταία) αλλα οι κάρτες μου κάθονται και μου κουνάνε τα δάκτυλα τους στη μύτη. (2χ6970 έχω)

Και πρόσφατα αντιμετώπισα και θέματα μνήμης και ισχύος, αναγκαζόμενη να ανεβάσω συχνότητα CPU και μνημών για μία επεξεργασία 2,5 ωρών περίπου.

Φίλος με παρόμοιο σύστημα αλλά Nvidia, βλέπει τις κάρτες του να σπρώχνουν το σύστημα κάτι που εγώ δεν μπορώ να κάνω.

Δεν έχω τις τέλειες γνώσεις για να σε βοηθήσω στο πρόγραμμα που δουλεύεις τι θα σε σπρώξει παραπάνω, αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω ότι αγαπάει τις πράσινες κυρίες

Cinema 4D is a multi-threaded application and heavily relies on many CPU processing cores. Some of the renderers of Cinema 4D are also GPU focused and take a full advantage of NVIDIA CUDA and GPU offloading model.

Ψάξου λίγο πριν κάνεις αγορές :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ασχολούμαι επαγγελματικά (συγκεκριμένα δουλεύω premiere pro cs6 τελευταία) αλλα οι κάρτες μου κάθονται και μου κουνάνε τα δάκτυλα τους στη μύτη. (2χ6970 έχω)

Και πρόσφατα αντιμετώπισα και θέματα μνήμης και ισχύος, αναγκαζόμενη να ανεβάσω συχνότητα CPU και μνημών για μία επεξεργασία 2,5 ωρών περίπου.

Φίλος με παρόμοιο σύστημα αλλά Nvidia, βλέπει τις κάρτες του να σπρώχνουν το σύστημα κάτι που εγώ δεν μπορώ να κάνω.

Δεν έχω τις τέλειες γνώσεις για να σε βοηθήσω στο πρόγραμμα που δουλεύεις τι θα σε σπρώξει παραπάνω, αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω ότι αγαπάει τις πράσινες κυρίες

Cinema 4D is a multi-threaded application and heavily relies on many CPU processing cores. Some of the renderers of Cinema 4D are also GPU focused and take a full advantage of NVIDIA CUDA and GPU offloading model.

Ψάξου λίγο πριν κάνεις αγορές :)

Εαν παω στην πλευρα της nvidia θα ηθελα αν ειναι εφικτο να αγορασω μια καρτα που να συνδυαζει καλες επιδωσεις στο c4d αλλα και υψηλα frames σε παιχνιδια οπως league of legends και cod.Τα οποια δεν ειναι απαιτητικα απλα θελω να βρω μια καρτα η οποια να ειναι ικανοποιητικη και στους 2 αυτους τομεις.Με μια πρωτη ματια ειδα αυτη Palit GeForce GTX660 2GB | Skroutz.gr αλλα ποναει λιγο η τιμη της :whip:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές και καίριες οι παρατηρήσεις της Αγάπης aka [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Όλες οι κάρτες (και η 7770) δεν θα σε απογοητεύσουν στα παιχνίδια που θες

οπότε απο κει δεν μπαίνει φραγμός. Μην κοιτάς πάνω από 60 frames, δεν μπορεί

να τα δέιξει η οθόνη σου οπότε είναι άσκοπο.

Αν αποφασίσεις ότι το βάρος θα πέσει στο editing, τότε η καλύτερη λύση είναι

gtx 580 μεταχειρισμένη. Αλλά έχει κι αυτή τα μειονεκτήματά της αναφορικά με την

κατανάλωση και τις θερμοκρασίες. Σε gpu acceleration κάνει πλάκα σε όλες τις

GTX 6XX και στα παιχνίδια αποδίδει σαν 7870.

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω από 60 η κάρτα μπορεί να πιάνει αλλά η οθόνη δεν μπορεί να τα απεικόνιση

γιατί ο ρυθμός ανανέωσής της είναι 60Hz. Άρα μπορεί να δείξει μέχρι 60fps.

Μπορείς να δεις παραπάνω απενεργοποιώντας το vsync αλλά μετά θα αρχίσουν

άλλα φαινόμενα: Η οθόνη θα μπουκώσει και θα "δακρύζει" οπότε θα είναι χάλια το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να πλησιασω προς την πλευρα της nvidia καθως μερικα render του c4d οντως σπρωχνονται απο τις καρτες τις nvidia που υποστηριζουν CUDA .Σκευτομαι να αγορασω την GTX650 ti http://www.skroutz.gr/s/2512834/Palit-GeForce-GTX650-Ti-2GB.html

μιας και ειναι σχεδον στην ιδια τιμη με την HD 7770 που προτεινε ο [MENTION=23268]Trexx[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η τωρινή χρήση του είναι για internet, ταινίες και κάποιες φορές photoshop και κάποια προγράμματα μουσικής όπως fl studio.

θα ήθελα όμως να μπορώ να παίξω και μερικά παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Μνήμη: Kingston 4GB DDR3-1600MHz (KVR16N11/4) | Skroutz.gr

(θα φτάσεις τα 6GB σύνολο που είναι καλά)

SSD: Samsung 840 Series 120GB 2.5-inch SSD | Skroutz.gr

(για να στήσεις win και προγράμματα σε αυτόν. Το pc θα έχει άλλη ταχύτητα, θα δεις τεράστια διαφορά. Ειδικά σε σχέση με τον δίσκο που έχεις τώρα.

Τροφοδοτικό: XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr (αυτό που έχεις είναι πολύ κακής ποιότητας και πρέπει να το αλλάξεις εφόσον θα μπει και νέα κάρτα γραφικών)

Κάρτα γραφικών: Gigabyte Radeon HD7790 1GB OC | Skroutz.gr (θα μπορείς να παίζεις πολύ ικανοποιητικά όλα τα καινούρια παιχνίδια)

320 ευρώ

Μητρική και επεξεργαστή δεν χρειάζεσαι. Σου περισσεύουν 180 ευρώ. Ένα νέο σετ cpu-mobo θα σου βγει 250 αλλά ξεκίνα πρώτα με τις παραπάνω αλλαγές

και βλέπεις από Ιούνιο για τα υπόλοιπα που θα έχουν βγει και οι νέοι haswell επεξεργαστές της intel. Aυτά που έχεις τώρα κρατάν ακόμα αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Trexx, οι μόνες ερωτήσεις που έχω να κάνω όσον αφορά την πρόταση σου είναι οι εξής:

1. Καταρχήν οι μνήμες που χρησιμοποιώ τώρα είναι σε σύνδεση dual chanel, άλλης εταιρείας με διαφορετικούς χρονισμούς απο αυτήν που μου προτείνεις, δεν θα έχω προβλήματα συμβατότητας;

2. Η οθόνη η οποία έχω έχει σύνδεση μόνο με d-sub, θα μπορέσει να συνεργαστεί σωστά με την κάρτα γραφικών της πρότασης σου;

3. Αν θές πρότεινε και κανένα κουτάκι σε λογική τιμή γιατί αυτό που έχω τώρα δεν επαρκεί για σωστό αερισμό των εξαρτημάτων. :wall:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Trexx, οι μόνες ερωτήσεις που έχω να κάνω όσον αφορά την πρόταση σου είναι οι εξής:

1. Καταρχήν οι μνήμες που χρησιμοποιώ τώρα είναι σε σύνδεση dual chanel, άλλης εταιρείας με διαφορετικούς χρονισμούς απο αυτήν που μου προτείνεις, δεν θα έχω προβλήματα συμβατότητας;

2. Η οθόνη η οποία έχω έχει σύνδεση μόνο με d-sub, θα μπορέσει να συνεργαστεί σωστά με την κάρτα γραφικών της πρότασης σου;

3. Αν θές πρότεινε και κανένα κουτάκι σε λογική τιμή γιατί αυτό που έχω τώρα δεν επαρκεί για σωστό αερισμό των εξαρτημάτων. :wall:

1. 99% θα δουλέψουν όλες μαζί στους χαμηλότερους χρονισμούς. Dual channel δεν θα έχεις, αλλά μην ανησυχείς δεν έχει καμιά διαφορά. Μπορείς βέβαια να βγάλεις αυτές που έχεις και να πάρεις δύο 4αρες όπου θα έχεις και dual channel. Απλά για να γλυτώσεις χρήματα το πρότεινα αλλά αν δεν έχεις θέμα με το 20αρικο καντο έτσι.

2. Θα υπάρχει στη συσκευασία της κάρτας αντάπτορας, δεν θα έχεις θέμα.

3. Όταν λέμε λογική τιμή? Πολύ καλό για τα λεφτά του είναι αυτό: Zalman Z5 PLUS | Skroutz.gr Αν μπορείς να ανέβεις στα 100+ υπάρχουν κι άλλες επιλογές. π.χ αυτό: http://www.skroutz.gr/s/345998/Corsair-Carbide-Series-400R.html?keyphrase=corsair+400r

Link to comment
Share on other sites

1. 99% θα δουλέψουν όλες μαζί στους χαμηλότερους χρονισμούς. Dual channel δεν θα έχεις, αλλά μην ανησυχείς δεν έχει καμιά διαφορά. Μπορείς βέβαια να βγάλεις αυτές που έχεις και να πάρεις δύο 4αρες όπου θα έχεις και dual channel. Απλά για να γλυτώσεις χρήματα το πρότεινα αλλά αν δεν έχεις θέμα με το 20αρικο καντο έτσι.

...

Η μητρική έχει 4 θέσεις για μνήμες. Για να κρατήσει το dual channel είτε παίρνει κάποιο κιτ 2x2GB και με τις δικές του έχει 6GB, είτε 2x4GB και έχει με τις δικές του 10GB.

Βέβαια το μονό (single) dimm μνήμης είναι λίγο πιο φθηνό από το κιτ (ζευγάρι).

Edit: Φυσικά θα χρειαστεί και 64bit λειτουργικό αν δεν έχει (πολύ πιθανό εφόσον έχει μόνο 2GB μνήμη).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τροφοδοτικό δεν μπορώ να το προμηθευτώ σ' αυτά τα καταστήματα, υπάρχουν άλλες εναλλακτικές εξίσου αξιόπιστες; Θα με βόλευε κάποιο κατάστημα όπως cosmodata ή Ok Computer.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.