Jump to content



DDR3 στα 1,65 volt


teobot

Recommended Posts

σε πέταξε μήνυμα το game ή απλά freeze-αρε ?

freez-αρε το game ctrl+alt+del κ εβγαζε μηνυμα δεν ανταποκρινεται στην διαχειρηση εργασιων....To προσπαθησω 2-3 φορες και ξαναεστρωσε οταν εριξα τις μνημες στα 1333Mhz

Link to comment
Share on other sites

έχω αυτές τις CORSAIRsta 1600 εδώ και 2 μήνες περίπου από όταν τις πήρα μέχρι και σήμερα τρέχουν μόνιμα στα 1866 με stock voltage 1.5 και stock timings

μέχρι στιγμής κάποιο κόλλημα η οτιδήποτε περίεγο δεν είδα σε gaming η σε διαφορα stability test με 90% memory load για 24+ ώρες

σε δοκιμες με stock settings από τα 1930 η 1960 δεν θυμάμαι ακριβώς αρχίζουν να κάνουν περίεργα

δοκίμασε undervoltage σταδιακά για να δεις μέχρι που παίζουν απροβλημάτιστα

Link to comment
Share on other sites

έχω αυτές τις CORSAIRsta 1600 εδώ και 2 μήνες περίπου από όταν τις πήρα μέχρι και σήμερα τρέχουν μόνιμα στα 1866 με stock voltage 1.5 και stock timings

μέχρι στιγμής κάποιο κόλλημα η οτιδήποτε περίεγο δεν είδα σε gaming η σε διαφορα stability test με 90% memory load για 24+ ώρες

σε δοκιμες με stock settings από τα 1930 η 1960 δεν θυμάμαι ακριβώς αρχίζουν να κάνουν περίεργα

δοκίμασε undervoltage σταδιακά για να δεις μέχρι που παίζουν απροβλημάτιστα

Μα φιλε μου οι μνημες σου ειναι μνημες 1,5v (Tested Voltage) ενω οι δικες μου για να παιξουν 1600Mhz θελουν 1,65v συμφωνα με την Corsair και τα Tested Speed

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν αντιλέγω με τα specification και τις διαφορες τους το παραπάνω το ανέφερα σαν παραδειγμα δεν το είπα όμως ολοκληρωμένα...

Οι τιμές αυτές είναι οι τιμές που δοκιμάστηκαν και σε αυτές ο κατασκευαστής εγγυάται ότι το αυτό που σου πουλάει δουλεύει 100% απροβλημάτιστα πιθανόν όμως να μην είναι και το απόλυτο

Eφόσον αυτές τις μνήμες έχεις και βλέπεις ότι κάποια spec δεν ταιριάζουν με τα spec του IMC του επεξεργαστή σου (δεν γνωρίζω αν μπορεί να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα η μεγαλύτερη τάση) μπορείς να δοκιμάσεις να ρήξεις σταδιακά την τάση στις μνήμες και να δεις μέχρι ποσο χαμηλά σου δουλεύουν απροβλημάτιστα ώστε η απόκλιση να είναι μικρότερη

Δοκίμασε και με χαμηλότερη συχνότητα η με ποιο χαλαρά timings αν δεις ότι στα 1600 δεν τραβάνε με χαμηλότερη τάση η αν θες να δουλεύουν με ακομη πιο χαμηλό voltage και κανε κάποια bench να δεις διαφορες στην απόδοση και κατά ποσο το να τις τρέχεις με χαμηλότερο χρονισμό η χαμηλότερη συχνότητα μπορεί να σου μειώνει την απόδοση σε benchmarks αλλα και σε πραγματική χρήση

ξαναλέω ότι δεν γνωρίζω κατά ποσο η μεγαλύτερη τάση στην ram μπορεί να δημιουργήσει μακροπρόθεσμα κάποιο πρόβλημα στον IMC του επεξεργαστη σου

Αν δεν θέλεις να αλλάξεις μνήμες και να μπεις σε έξοδα μπορει το παραπάνω να ειναι μια μεση λύση αν δουλέψει, πιστεύω ότι από 1600 σε 1333 δεν θα δεις κάποια διαφορα σε καθημερινή χρήση

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να αλλάξεις μνήμες και να μπεις σε έξοδα μπορει το παραπάνω να ειναι μια μεση λύση αν δουλέψει, πιστεύω ότι από 1600 σε 1333 δεν θα δεις κάποια διαφορα σε καθημερινή χρήση

Αυτο το τελευταιο σκεφτομουν κ εγω οποτε δεν νομιζω να κανω πειραματα. Οπως ειπα κ πιο πανω το εκανα θεμα για να προσεξουν οι επομενοι αγοραστες :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.