Jump to content



πρώτη φορά στη ζωή μου έχει πάθει pc στα χέρια μου τέτοιο κοκομπλόκο...


tavliban

Recommended Posts

είναι το επόμενο βήμα, αλλά δεν δικαιολογείτε...άμα υπήρχε κάτι σαν βραχυκύκλωμα (αυτό θα προκαλούσε το υπερβολικό σφύξιμο των βιδών) , δεν θα άναβε ποτέ γιατί κάτι θα χαλούσε μόνιμα...ούτε πριν απο λίγο μπήκα windows 7 Και μετά από λίγο έσβησε από μόνο του και ξανά Boot loop....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
[MENTION=4064]Tsene[/MENTION]

εννοώ ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το activation επειδή είναι εντελώς διαφορετικό Hw από το παλιό μου; Μην μου βγάλει την ψυχή η Ms δηλαδή....

Μάλλον θα χρειαστεί να το κάνεις τηλεφωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Memtest σε νεο μηχανημα δεν εχει νοημα. Μονο windows mem diagnostic.

Εγώ μόνο με memtest βρήκα το πρόβλημα που είχα σε κάτι corsair ram καινούργιες για να τις κάνω RMA.

Μου πέταγε BSOD στο boot.

Link to comment
Share on other sites

παίδες η υπομονή μου εξαντλήθηκε...δεν έχω όρεξη για άλλο troubleshooting...το πάω στο Πλαίσιο το απόγευμα να τσεκάρουν mobo και cpu...

δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται μετά από 1-2 reboot...

Link to comment
Share on other sites

παίδες η υπομονή μου εξαντλήθηκε...δεν έχω όρεξη για άλλο troubleshooting...το πάω στο Πλαίσιο το απόγευμα να τσεκάρουν mobo και cpu...

δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται μετά από 1-2 reboot...

το PC με όλα τα componets το έχεις πάρει εξ ολοκλήρου απο το Πλαίσιο και είναι εντός εγγύησης? Γιατί αλλιώς θα σε χρεώσει για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

όχι δυστυχώς...mobo και cpu είναι από πλαίσιο που νομίζω ότι είναι οι main culprits...με σοβαρό υποψήφιο την mobo μετά και από αυτά που διάβασα...Ας πληρώσω σύμφωνα με αυτό εδώ ο έλεγχος πάει 18 ευρά...επισκευή δεν θα τους ζητήσω. Αντικατάσταση (με asus/msi whatevah) θα ζητήσω ΑΝ το εντοπίσουν βέβαια και δεν προσπαθήσουν να με βγάλουν μ@λ@κ@...

Link to comment
Share on other sites

άμα βρουν πρόβλημα σε cpu-mobo επειδή είναι αγορασμένα απο εκεί λογικά δεν πρέπει να σε χρεώσουν. Απο εκεί και πέρα δεν είναι απίθανο να σε χρεώσουν έτσι και αλλιώς και να σου πουν οτι ελέγξαμε και τα άλλα για να διαπιστωθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πέρσι είχα αγοράσει μια mobo 990fx και έναν 8120 (από πλαίσιο πάλι) ήθελε bios update για να παίξει, τους το πήγα έτοιμο συσκευασμένο κομπλέ, και μου ζήτησαν 50 ευρό (? δεν θυμάμαι) για να το ελέγξουν επειδή και καλά είχα κάνει την συναρμολόγηση...Δεν το γλυτώνω το 20ευρο...αλλά προτιμώ να δώσω 20 ευρώ παρά να δώσω 1000 ευρώ για ψυχοθεραπεία...

Link to comment
Share on other sites

Shot in the dark αλλα here goes...σε Gigabyte H61, τυχαια και χρονικά χωρίς πατερν (μιλαμε για κανα 6μηνο troubleshooting ετσι? λολ), απο off ή απο reboot, ατερμονος κυκλος προασπαθεια ποσταρισματος (φωτακια αναβαν, ανεμιστήρας γυριζε, κανένα σημα στην οθονη), fail, σβήσιμο μονο του και πάλι απο την αρχή τον ιδιο κυκλο. Επίσης ανεξηγητα BSOD σε ασχετες περιπτωσεις σε Win7 ουτε καν σε load (Firefox κοκ).

Αν σχετιζεται το προβλημα σου με αυτο που είχα εγω τοτε (μεγάλο αυτο το "αν") τοτε πρωτα απο ολα τσεκαρε ΚΑΛΑ τις μνημες σου. Αν το εκανα απο την αρχή θα ειχα γλιτώσει, ενα τροφοδοτικό, ενα rma μητρικής και μια αλλαγή μητρικής (φυσικα δεν εφταιγε η μητρική και η καινουρια τα ιδια εκανε)...

Για τον ελεγχο των μνημών, κατεβασε την τελευταία εκδοση του memtest86+, βαλε την σε ενα cdάκι/στικακι και φορτωσε απο εκει, ΟΧΙ απο windows.

Δοκιμασε τις μνήμες ΜΙΑ ΜΙΑ στο πρωτο σλοτ, για μινιμουμ 50passes ή 24 ώρες, ότι ερθει πρώτο. Οι τεμπελιές πληρώνονται, την πρωτη φορα που τσεκαρα τις δικες μου μνημες βαρεθηκα και αφησα και τα 2 στικακια μεσα για 7 passes μονο (παλι αρκετες ωρουλες ειναι ειδικα για 1066 μνημες, αν θυμαμαι καλα κανενα 6ωρο 7ωρο). Φυσικα και δεν εβγαλε κανενα error.

Ε, οταν ειχα αλλαξει ολα τα υπολοιπα μου έκοψε να τσεκαρω "κανονικά".

Αποτέλεσμα, μετά απο 6 μήνες βρήκα οτι μια απο τις 2 μνημες ξερναγε errors σε μια συγκεκριμενη περιοχη μετα απο αρκετα passes σαν να μην υπαρχει αυριο (εγιναν rma και αλλαχτηκαν, βρήκα την ηρεμια μου παλι).

Για να βρεθεί το πρόβλημα και με τις 2 μαζί πήρε περίπου 14 ώρες (!!!). Για να εντοπίσω ποια απο τις 2 ειχε το προβλημα (δοκιμή ενα στικ την φορά) πήρε μόλις ενα 3ωρο αν θυμαμαι καλα...η τεμπελιά κοστίζει...

Anyway, καλή τυχη μαν...

Link to comment
Share on other sites

τρέχοντας λοιπόν ένα memtest Και με την igfx στο 1gb shared Μνήμη, είδα τρία καθαρά Passes, Και λέω φτου! Πρέπει να κάνω την gpu από 1gb στα 64ΜΒ, πάτησα esc και μπήκε σε Boot loop...

Άρα..το Module ΠΟυ δοκίμαζα έχει πρόβλημα...Αν δεν έχει πρόβλημα πάμε για Mobo...αλλά αυτό θα το πουν οι Πλαίσιο (και ντρέπομαι που το παράτησα παιδιά, αλλά εντάξει, έφτασα να γελάω μόνος μου με το πρόβλκημα αυτό)...

Για να δούμε τι θα μου πουν...crossing fingers Να είναι το mobo...

Link to comment
Share on other sites

παίδες μόλις πήραν από Πλαίσιο, και μου επιβεβαίωσαν ότι φταίει η μητρική...

μέσα στην εγγύηση, θα μου βάλουν την MSI-Z77A-G45, θα πληρώσω την διαφορά, και ψυχολογία επανήλθε στα λογικά της...

να ευχαριστήσω για της προτάσεις σας και βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.