Jump to content



Γνώμες για ACER 1511LMi ?


augi

Recommended Posts

Μετά από πολλή αναζήτηση κατέληξα να αγοράσω τον 1511LMi . Αλλά έχω κάποιους προβληματισμόυς...

Είδα σε πολλά Post ότι έχει κάποια προβλήματα :

1) Στα σημεία που ενώνει η οθόνη με το πληκτρολόγιο , εμφανίζονται ρωγμές! Αυτό το διάβασα σε 2 post και ανησυχώ γιατί φεύγω για Αγγλία και δεν μπορώ να το φέρω πίσω για αλλαγή...

2) Όταν βγάζεις την μπαταρία για να τον δουλέψεις με ρεύμα (όπως συνίσταται για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας), παλαντζάρει! Είναι όντως τόσο εμφανές αυτό? Θα πρέπει δηλαδή να βάζω χαρτάκι από κάτω για να τον στηρίζω?!?

Επίσης η κάρτα γρφικών του είναι η nVidia GeForce Go 5600. Από επιδόσεις τι λέει? Γιατί είδα στο benchmark του chosen http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=66621#post66621

ότι ο Α64 με 9700 128MB δίνει 11977 στο 3Dmark 2001se.

Από την άλλη , ο 1511 με την Go 5600 δίνει 6385

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=7077

Αν είναι τόσο δραματική η διαφορά, ίσως τελικά να συμφέρει να παρω τον 292LMi (Centrino 1.5GHz) που ναι μεν είναι Banias και είναι και πιο αργή CPU, αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία και έχει και την 9700 με 64MB. Αν έχει κάποιος τον 292LMi ας στείλει ένα 3dmark 2001se score...

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζει γενικά ρωγμές, σ' ένα σημείο στον βραχίονα της οθόνης έχει παρουσιαστεί στο δικό μου μια μικρή ρωγμή...έχει παρατηρηθεί σε μερικά ίδια μοντέλα, αλλά όχι σε όλα...

Κι εγώ φεύγω Αγγλία και το είχα δώσει αρχικά για αλλαγή, αλλά επειδή φοβήθηκα πως δεν θα προλάβαινε να έλθει, το κράτησα κι ίσως το δώσω για αλλαγή στην Αγγλία...κάποιο άλλο πρόβλημα δεν έχει παρουσιαστεί πάντως...

Η 9700 έχει σαφώς καλύτερες επιδόσεις, αλλά εξαρτάται και απ' τις απαιτήσεις σου...το 1511 έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή...

Link to comment
Share on other sites

Στο link που έστειλε ο JimmyFox οι επιδόσεις του 1511LMi μετρήθηκαν με το Sandra2004 ως εξής:

CPU Arithmetic: ALU=>7510 FPU=>2838/3688

CPU Multimedia: (SSE2) Integer=>12355 Float=>17469

Ο desktop υπολογιστής μου έχει Athlon XP 1700+ (256Mb RAM )και το Sandra δίνει τα εξής:

CPU Arithmetic

Dhrystone ALU : 6024MIPS

Whetstone FPU : 2292MFLOPS

CPU Multimedia

Integer x4 aEMMX/aSSE : 13748it/s

Float x4 aSSE : 14583it/s

Δηλαδή έχει 19% ασθενέστερη ALU και 19.2% ασθενέστερη FPU (Το Multimedia δεν το συγκρίνω γιατί δεν υποστηρίζει SSE2).

O 1700+ τρέχει στα 1462MHz και ο Α64 στα 1800MHz, δηλαδή διαφορά 18.7%

O Pentium M 1.4 GHz του Acer 291LMi (ενός φίλου) , στο Sandra 2004 δίνει:

Dhrystone ALU : 5706MIPS

Whetstone FPU : 1952MFLOPS

Whetstone iSSE2 : 2494MFLOPS

Χάλια μαύρα!

Και ρωτάω λοιπόν:

Ο Pentium M που έχει το πακέτο Centrino, υποτίθεται ότι είναι πιο γρήγορος από CPUs αντίστοιχης ταχύτητας. Αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω test, αποδεικνύεται χειρότερος κι από τον 1700+!!! Είναι δυνατόν? Το μόνο που μπορώ ναυποθέσω είναι ο φίλος μου να είχε ενεργοποιημένο κάποιο profile χαμηλής κατανάλωσης και γι' αυτό έδωσε τόσο χάλια αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωρίζω το Sandra μετράει τις ονομαστικές ταχύτητες γι'αυτό και ένας Celeron 2.8 θα δείξει μεγαλύτερα νούμερα από έναν Athlon 2600+(περίπου 2Ghz) αλλά από επιδόσεις ο Celeron....Τι να λέμε.Ποιό αντικειμενικά αποτελέσματα νομίζω δίνει το Super pi όπου ο celeron κανει 2+ λεπτά ένω ο athlon <1min.To ίδιο ισχύει και για τα laptop.

Link to comment
Share on other sites

Ο centrino όντως έχει ανώτερες επιδόσεις από επεξεργαστές P4 μεγαλύτερων ονομαστικά συχνοτητων, αλλά νομίζω ότι υπερβάλλουν και λίγο για τις δυνατότητές του...σε μετρήσεις κατόχων υπολογιστών centrino, οι επιδόσεις του 1.6 δεν φαινόταν να υπερβαίνουν αυτές ενός P4 2,4G...αλλά και πάλι εξαρτάται απ' την εφαρμογή...

Το θέμα είναι αν θα καταλάβεις εσύ τη διαφορά με τα προγράμματα που τρέχεις...

Ο 64άρης του 1511 ακόμακι όταντρέχει στα 800Mhzέχει πολύ άμεση απόκριση και αν χρειαστεί ανεβάζει άμεσα την συχνότητά του για ανταποκριθεί στις απαιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και σε καταστήματα της Αγγλίας...αφού θα πας σύντομα, θα τα βρείς και πιο φτηνα

Αυτό το μαγαζί μου άρεσε πολύ..ρίξε μια ματιά (μή σου πώ μετάνιωσα που πήρα το δικό μου πριν το καλοκαίρι...αν και μου χρησίμεψε βέβαια...)

http://www.dabs.com/uk/channels/hardware/notebooksandtablets/productView.htm?quicklinx=386H&familyid=165

1,512 τελική το Fujitsu Αmilo A 1630 με τον 3400

Link to comment
Share on other sites

Μπα, από Ελλάδα θα το πάρω το laptop γιατί το θέλω με δόσεις. Στην Αγγλία δόσεις αποκλείτεται να μου κάνουν γιατί θα θέλει πιστωτική κάρτα και δεν θα μπορώ να εκδόσω εκεί (φοιτητής = αφερέγγυος).

’λλωστε για μενα το ΦΠΑ εκπίπτει εδώ στην Ελλάδα (πατέρας ελεύθερος επαγγελματίας), ενώ στην Αγγλία όχι...

Τώρα μένει να αποφασίσω ποιο laptop να πάρω.

Οι τιμές που έχω βρει είναι:

Acer 1511 LMi : 1420 τελική και με 14 άτοκες (-ΦΠΑ =>1200)

Acer 292LMi : 1380 τελική και με 14 δόσεις (-ΦΠΑ=>1169)

Και οι δύο είναι από Πλαίσιο. Έχω βρει καλύτερες με μετρητοίς, αλλά με δόσεις πάνε το ίδιο πάνω-κάτω. ’σε που δε με χαλάει αυτή η 12-μηνη σύνδεση Internet και η τσάντα μεταφοράς.

('Ασχετο: Πώς και το πλαίσιο δίνει δώρο 12μηνη σύνδεση Internet, η οποία κάνει πάνω από 100 ευρώ? Και τσάντα μεταφοράς? Σαν πολλά είναι...)

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

Την τσάντα μεταφοράς 90% θα την αλλάξεις για μια καλύτερη μετά από λίγο καιρό, οπότε αυτό δεν νομίζω πως είναι κριτήριο αγοράς...λογικά θα δίνουν το πιο φτηνό ή όχι;;

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα καινούργια μοντέλα acer που βγήκαν.Ισως σε ενδιαφέρουν τα travelmate 4000-4500 και το aspire 1681 αλλά προσοχή το τελευταίο έχει μόνο 4cell μπαταρία με αυτονομία 2.5 ώρες κι ας είναι centrino.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βγηκε η νεα σειρα Acer Aspire 1522 και 1524WLMi με AMD 64 .Διαφορα με την προηγουμενη σειρα η οθονη που ειναι 15,4 W.Φυσικα και με νεο desing.

Acer Aspire 1522WLMi, Athlon 64 3000+, 15.4" Wide XTFT, 2x256MB DDR, nVidia GeForce Go5700 64MB, HDD 60GB, DVD±RW, Modem, Gigabit, FireWire, IrDA, 4xUSB 2.0, Wi-Fi, Windows XP Home, no FDD

Acer Aspire 1524WLMi, Athlon 64 3400+, 15.4" Wide XTFT, 2x256MB DDR, nVidia GeForce Go5700 64MB, HDD 60GB, DVD±RW, Modem, Gigabit, FireWire, IrDA, 4xUSB 2.0, Wi-Fi, Windows XP Home, no FDD,

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να πάρεις από Αγγλία. Σίγουρα η τιμή θα είναι καλύτερη από Ελλάδα ακόμα και χωρίς τον ΦΠΑ.

Μπορείς να αγοράσεις και με ελληνική πιστωτική στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.