Jump to content



Kernel is not syncing /no boot


Reselie

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω ενα πρόβλημα που με βασανίζει και δε μπορώ να βρώ τι φταίει.

Σε ενα 2ο υπολογιστή που έχω σπίτι ξαφνικά σταμάτησε να μπουτάρει. Αγοράζω ένα σκληρό κάνω φορμάτ και την ώρα που κάνει το πρώτο reboot κολλάει στο Loading operating system - kernel panic is not syncing.

Windows 7 προσπαθώ να εγκαταστήσω και w7 είχε και πρίν.

Αγόρασα και 2ο σκληρό αλλα το ίδιο... μήπως έχει κανείς ιδέα τι παίζει?

ΕΠίσης να πώ οτι δοκίμασα και reset cmos και αλλαγή απο IDE σε AHCI αλλα και αλλαγή στα sata ports. Παίζει να είναι μητρική?

Το σύστημα (θα δώ λεπτομέριες το βράδυ - δεν θυμάμαι) είναι gigabyte mobo DDr3, AMD X3 CPU.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Τάσος:(

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να βάλω UBUNTU και θα ενημερώσω...!

Nαναφέρω πάντως καποια πράγματα:

α. το ίδιο λειτουργικό απο το ίδιο flash το έχω ξανα-εγκαταστήσει στο συγκεκριμένο pc

β. το flash δουλεύει κανονικά μιας και φόρμαρα ένα άλλο pc σήμερα για δοκιμή.

γ. το προβληματικό pc ξαφνικά πριν λίγο καιρό σταμάτησε να bootareι. Θεώρησα οτι χτύπησε ο σκληρός όντας παλιός και επειδή δεν είχα χρόνο δεν ασχολήθηκα κάν να τον δοκιμάσω αλλού..απλά πήρα άλλους 2 οι οποίοι σίγουρα λειτουργούν κανονικά.(τους έβαλα σε άλλο pc λειτουργικό και παίζουν κανονικά.)

Εγώ προς hardware το βλέπω πάντως.... Δεν έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έχει παιχτεί?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.